Skorpion

Krzysztof Wójcik
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Skorpion
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Paweł Tuchlin, pseudonim "Skorpion", to jeden z najbardziej krwawych seryjnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. Przez kilka lat paraliżował życie kobiet w okolicach Trójmiasta. Krzysztof Wójcik, wielokrotnie nagradzany dziennikarz śledczy, opisuje historię "Skorpiona" zarówno z perspektywy mordercy, jak i bliskich jego ofiar, czy próbujących rozwikłać zagadkę śledczych.
Data wydania: 2018-04-25
ISBN: 978-83-287-0920-1, 9788328709201
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 336

Autor

Krzysztof Wójcik Krzysztof Wójcik
Urodzony 14 stycznia 1973 roku w Polsce (Gdynia)
Krzysztof Wójcik - reporter, dwukrotny zdobywca nagrody Grand Press (za publikacje o korupcji na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego i w pomorskim wymiarze sprawiedliwości) oraz laureat „Złotego Notesu” Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za cał...

Pozostałe książki:

Mafia na Wybrzeżu Psy wojen. Od Indochin po Pakistan. Polscy najemnicy na frontach świata Policjanci i gangsterzy. Kulisy śledztw i tajemnice CBŚ. Wszystko nie tak Depresja miliardera Historia Ryszarda Krauzego, jednego z najbogatszych Polaków
Wszystkie książki Krzysztof Wójcik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rażące zaniedbania milicji

28.07.2021

Autorzy kryminałów przyzwyczaili nas do tego, że śledztwo prowadzi ekscentryczny geniusz, który dzięki swojej intuicji, siódmemu zmysłowi i splotowi niespodziewanych wydarzeń w mgnieniu oka typuje sprawcę, zanim ten na dobre rozwinie swoje mordercze instynkty. Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa, funkcjonariusze rzadko mają możliwość, by p... Recenzja książki Skorpion

Skorpion

24.03.2020

Kryminały czytam na okrągło, ale pierwszy raz po przeczytaniu książki byłam tak przerażona. Nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę, że historia w książce oparta jest na faktach. Gdzieś kiedyś naprawdę istniał potwór. Wieczorne wyjścia były zmorą bo przerażający był każdy szelest 🙈 straszne jest, że większość ofiar do końca nie miała pojęcia, że ktoś ... Recenzja książki Skorpion

Trójmiejski Morderca

30.12.2019

" Paweł Tuchlin, pseudonim "Skorpion", to jeden z najbardziej krwawych seryjnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. Przez kilka lat paraliżował życie kobiet w okolicach Trójmiasta. " Taki opis widnieje z tyłu książki. Mimo mieszkania od dziecka w Trójmieście przyznaję, że coś słyszałam, ale nie do końca kojarzyłam historię. Postanowiła... Recenzja książki Skorpion

@malinka.a@malinka.a × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@oczytanakryminolog
2020-02-19
9 /10
Przeczytane Literatura faktu Kryminologia

Być może zabrzmi to niestosownie, ale lektura "Skorpiona" była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Autor mistrzowsko wszedł w skórę mordercy - podczas czytania miałam wrażenia, że czytam prawdziwy pamiętnik Tuchlina. Tę pozycję polecam każdemu, kto interesuje się seryjnymi mordercami. 

× 2 | link |
@zaczytanaangie
2021-07-28
6 /10
Przeczytane

Autorzy kryminałów przyzwyczaili nas do tego, że śledztwo prowadzi ekscentryczny geniusz, który dzięki swojej intuicji, siódmemu zmysłowi i splotowi niespodziewanych wydarzeń w mgnieniu oka typuje sprawcę, zanim ten na dobre rozwinie swoje mordercze instynkty.
Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa, funkcjonariusze rzadko mają możliwość, by poświęcić się w pełni jednej sprawie. Mozolnie zbierają skrawki dowodów, które próbują potem poukładać w całość, a to i tak nie gwarantuje wykrycia przestępcy. Choć popełniają błędy, jak każdy, to sukcesy Archiwum X pokazują jak wielką rolę odgrywa prawidłowe zabezpieczenie nawet tych śladów, których w danym momencie nie da się wykorzystać.
Wyobraźcie sobie sytuację, w której zwykli obywatele zatrzymują podejrzanie zachowującego się człowieka. Przekazują go w ręce stróżów prawa, ci przesłuchują go i dają wiarę jego wyjaśnieniom. Spędził w areszcie tylko jedną noc, choć miał już na koncie dwa zabójstwa. A przynajmniej dwa z okresu poprzedzającego zatrzymanie udało mu się potem udowodnić.
To nie jest tylko hipoteczne wydarzenie. Do czegoś takiego doszło w 1980 roku na Pomorzu. Do tego faktu dotarł Krzysztof Wójcik, autor książki "Skorpion", w której relacjonuje historię Pawła Tuchlina. Nie jest to klasyczny reportaż, przypomina raczej powieść fabularną, gdyż mamy podział na kilka perspektyw - ofiar, ich rodzin, milicjantów i samego zbrodniarza. Chronologicznie towarzyszymy im od pierwszego zabójstwa, z...

| link |
@malinka.a
2019-12-30
9 /10
Przeczytane Kryminał/ thriller- przeczytane Wydawnictwo Muza Przeczytane w 2019

Jest pod wrażaniem pracy P. Wójcika. Książka napisana świetnie. Martwiłam się, że pisze ją dziennikarz i będzie to reportaż, jak mi pani w bibliotece mówiła. W książce każde słowo ma znaczenie. Nie ma bezsensownych opisów, rozwlekania postaci czy dialogów. Dobrym zabiegiem było oddzielenie i jednoczesne przedstawianie odczuć i zajść z perspektywy mordercy, jak i ofiary. Książka napisana jest językiem łatwym w odbiorze, a opis brutalnych mordów jest minimalistyczny, ale wystarczający. Pomimo wiedzy jak zabija, jak się skończy, wciąga i dopiero jej zamknięcie pozwala się oderwać mimo tej całej brutalności, jaką w sobie zawiera. Poznajemy motywy, emocje i życie mordercy bezpośrednio od niego. Możemy dowiedzieć się, jak wyglądała praca śledczych i zbieranie informacji jak i ich przepływ bez internetu co w dzisiejszych czasach wydaje się wręcz niemożliwe, żeby tak prowadzić śledztwo i wydaje się, że tylko dlatego tak długo działał on na Pomorzu. Warto sięgnąć po tę lekturę nie tylko ze względu na poznanie historii jednego ze znanych morderców tamtego okresu, ale i zagłębienie się w tamten świat XXw.

| link |
@_books_and_dog_
2022-01-31
10 /10
Przeczytane 2022 Posiadam

Książka „Skorpion” autorstwa Krzysztofa Wójcika to jak by odświeżona wersja "Czasu Skorpiona" z lat osiemdziesiątych. Jak dla mnie jest to rewelacyjna pozycja. Książka napisana jest z różnych perspektyw. Niektóre rozdziały pisane są bezpośrednio z punktu widzenia mordercy i jego łowów, ale także bliskich ofiar, czy też śledczych.

Paweł Tuchlin czyli Skorpion z pomorza. Tuchlin został skazany na karę śmierci i powieszony za zabójstwo 9 kobiet oraz usiłowanie dalszych 11 zabójstw, których dokonał w latach 1975–1983. Mordował przy użyciu młotka. Uważał, że po zaspokojeniu swoich potrzeb zostawiał kobiety żywe. Wpadł w zasadzie przez kradzież palnika.

"Choć od roku milicjanci wiedzieli, że na Wybrzeżu grasuje seryjny morderca, to nie było jednak politycznego zapotrzebowania na wyjaśnienie tej kwestii. Służba Bezpieczeństwa i milicja najpierw musiały rozprawić się z "Solidarnością". To było teraz najważniejsze..."

| link |
@acyessur
2022-01-24
8 /10
Przeczytane
TO
2022-01-04
9 /10
Przeczytane
@ReginaCatta
2021-01-09
6 /10
Przeczytane Mieszka ze mną Pitaval Półka Oficera
@Sylwia_K
2020-10-02
9 /10
Przeczytane
KU
2020-06-29
10 /10
Przeczytane
@emilia.lekner
2020-03-25
9 /10
Przeczytane
@okularnica.czyta
2020-03-24
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Skorpion. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl