Służące do wszystkiego

Joanna Kuciel-Frydryszak
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Książka Służące do wszystkiego
Książka Służące do wszystkiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze. Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci. Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów. W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom. Służące do wszystkiego to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna. Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego, oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.
Data wydania: 2018-10-17
ISBN: 978-83-65973-81-8, 9788365973818
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 416

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Służące do wszystkiego nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Betsy59
2019-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2019
Warto przeczytać tę książkę. Jest obiektywna, dobrze udokumentowana, zawiera dużo informacji o sytuacji służących w mieszczańskich domach w Polsce w I poł. XX wieku. Tak mało się o nich wie i myśli! Oprócz tego autentyczne listy, zdjęcia, artykuły prasowe i wspomnienia zarówno byłych służących, jak ich chlebodawców, niekiedy znanych postaci. Wprawdzie niektóre informacje powtarzają się i w połowie książka robi się trochę nużąca, ale warto doczytać do końca, aby poznać historię służących i ich chlebodawców w okresie II wojny światowej i tuż po niej. Wartościowa dokumentalna pozycja.
{}× 2 | link |
@Bibliotecznie
2018-12-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
"Służące do wszystkiego" to rodzaj zbiorowej biografii. Autorka opisuje życie często bezimiennych "białych niewolnic", czyli służących żyjących w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Na treść tej publikacji składają się różnego rodzaju źródła, a także wspomnienia rodzinne i informacje z muzeów.

Podczas lektury napotkamy ryciny, przykłady planów pracy służących, zdjęcia, rysunki przedstawiające ubiór właściwy dla służby, różnego rodzaju porady i przepisy oraz wycinki z ówczesnych gazet.

W treści, w większości poważnej, znalazły się i zabawne akcenty, jak na przykład wycinek z gazety "Głos Poranny" z 1938 roku, w którym czytamy, iż pewna służąca stanęła przed sądem za to, że ...
{}× 1 | link |
@Mania00
2019-12-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@bea-ta
2019-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane przeczytane 2019
@elfijka
@elfijka
2019-07-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
JU
@Justyna_6
2019-05-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
AN
@Ania_3
2019-03-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@martitka10
@martitka10
2018-12-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Służące do wszystkiego”- Joanna Kuciel-Frydryszak

Książka Lwowski ptak
Lwowski ptak Piotr Tymiński
{}9/10
Bohaterska obrona Lwowa widziana oczami młodej dziewczyny. P...
Książka Moje przyjaciółki z Ravensbrück
Moje przyjaciółki z Ravensb... Magdalena Knedler
{}7/10
W świecie, gdzie śmierć wydaje się nadzieją, ocalić może ty...
Książka Zula i tajemnica Arlety Makaron
Zula i tajemnica Arlety Mak... Natasza Socha
{}10/10
Cześć! Miło mi was znowu widzieć! Mimo że w Poziomkowie spad...
Książka W cieniu tamtych dni
W cieniu tamtych dni Magdalena Majcher
{}8.7/10
Rodzinna tajemnica. Powstańcza miłość. Mikołaj nigdy nie mia...
Książka Łowca
Łowca Paulina Hendel
{}7.3/10
Trzeci tom bestsellerowej serii "Zapomniana księga" zapowia...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}