Sny o Warszawie

Krzysztof Mordyński
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Sny o Warszawie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Po wojnie Warszawa nie została odbudowana. Przywrócono ją do życia, ale w odmiennej formie, ukształtowanej przez mieszankę sentymentu, poczucia misji, szaleńczej odwagi, przesadnej pewności siebie i specyficznych powojennych okoliczności. Czasy były ciężkie, sytuacja polityczna co najmniej dwuznaczna, środki ograniczone. A jednak w powstających koncepcjach nowej stolicy możemy znaleźć ogromny ładunek pracy, zaangażowania, przemyśleń i marzeń.

Architektura to nie historia cegieł, betonu i stalowych prętów. To historia ludzi, którzy czuli, żałowali, pragnęli, ale też nienawidzili. Do projektowania domów, do kreślenia planów urbanistycznych popychały ich różne motywacje.

To jest książka o koncepcjach kształtowania nowej Warszawy, o próbach znalezienia urbanistycznego i architektonicznego przepisu na szczęście. Bo to, co widzimy nad powierzchnią, jest tylko małym fragmentem całości, której większość skrywa się głębiej. Każdy z obiektów składających się na stolicę był emanacją jakiejś idei, ostatecznie zrealizowanej tylko w niewielkiej części. Architekci i urbaniści szukali idealnej formy miasta: jako perfekcyjnie zaprojektowanej maszyny, harmonijnej przestrzeni życia społecznego, jako codziennego doświadczenia piękna. Gdzieś wcześniej zrodziła się myśl i wizja, skutek doświadczeń, efekt lat wytężonej pracy, finalny produkt wielu prób i porażek. W czyjejś głowie tysiąc przesłanek złożyło się w jedną całość, w logiczny system, w koncepcję nowej organizacji miasta po wojennej zagładzie.


Data wydania: 2021-03-04
ISBN: 978-83-8234-061-7, 9788382340617
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 328
dodana przez: chudini0505

Autor

Krzysztof Mordyński Krzysztof Mordyński
Urodzony w 1978 roku w Polsce
Krzysztof Mordyński - historyk, kustosz muzealny, wykładowca, autor. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant Instytutu Sztuki PAN, ukończył Podyplomowe Studium Muzealnicze przy Instytucie Historii Sztuki UW. Kustosz w...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Sny o Warszawie" - książka szlachetna w swojej klarowności

23.03.2021

"Wojna się skończyła, ale jej echa wciąż trwały. Każdy kogoś przedwcześnie stracił, każdy przeszedł przez swoje piekło, miał swoją osobistą traumę. Czy wobec tego urbaniści, planując odbudowę miasta, powinni mierzyć siły na zamiary czy zamiaru podług sił? Zaczynając od pytań o wydźwięku filozoficznym, można było przejść do konkretnych rozstrzygnię... Recenzja książki Sny o Warszawie

@Orestea@Orestea × 6

Marzenia o mieście idealnym

18.03.2021

Zawsze, gdy jestem w Warszawie wybieram się na Stare Nalewki, koło Ogrodu Krasińskich. To zdecydowanie moje ulubione miejsce w stolicy. Spacerując po wiodących donikąd torach tramwajowych zamykam oczy i próbuję wyobrazić sobie, że słyszę nawoływanie sprzedawców w jidysz, a wokół mnie biegają ludzie aby zdążyć zrobić zakupy przed szabatem. Gdy otwi... Recenzja książki Sny o Warszawie

Sny o Warszawie Wizje przebudowy miasta 1945-1952

12.04.2021

Krzysztof Mordyński Sny o Warszawie Wizje przebudowy miasta 1945-1952 "Mam tak samo jak ty Miasto moje, a w nim Najpiękniejszy mój świat Najpiękniejsze dni Zostawiłem tam kolorowe sny..." śpiewał Czesław Niemen. Wracający po II wojnie światowej do Warszawy architekci nie mieli łatwego zadania, bo miasto praktycznie nie istniało. Potrzebny był ko... Recenzja książki Sny o Warszawie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@krysztyna
2023-10-06
5 /10
Przeczytane

Z jednej strony trochę nudziłam się czytając tę książkę, z drugiej jest to zbiór informacji, których nie bierzemy pod uwagę na co dzień przechadzając się ulicami Warszawy. Niezrealizowane projekty dają dużo do myślenia. Część z nich powinna być inspiracją dla współczesnych architektów i urbanistów - najbardziej jednak przydałby się deweloperom. Czytając reportaż Mordyńskiego zaczyna wychodzić świeże, a jednocześnie dawne, spojrzenie na projektowanie miasta dla ludzi i funkcji, nie tylko dla zysku. Współczesny kapitalizm mógłby sporo nauczyć się od wczorajszego komunizmu w zakresie projektowania miasta.
Dużym minusem książki są małe, niemożliwe do odczytania grafiki. Niektóre z nich powinny być kolorowe, a jednak książka została wydana w wersji czarno-białej. Szkoda.

× 3 | link |
@toptangram
2021-04-12
7 /10
Przeczytane
@Orestea
2021-03-23
8 /10
@a_ziemniewicz
2021-03-18
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sny o Warszawie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat