Stan splątania

Roksana Jędrzejewska-Wróbel
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Stan splątania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Obcy sobie, oddzielni, zaplątani w codzienne obowiązki, zniewoleni przez lęki. Kto mógł przypuszczać, że staną się nierozłączni, niczym Harry, Hermiona i Ron!

Maria. Codziennie garść suplementów i paskudne smoothie. „Zdrowe i smaczne” – z pewnością! A na święta plastikowa choinka z supermarketu i wigilia z cateringu, bo – jak twierdzi mama – nie można tracić życia na drobnostki.

Lena. Zawsze ze słuchawkami na uszach. To jedyny sposób, żeby odciąć się od ludzi. Niespecjalnie ich lubi. No i mama… Czasami myśli, że to raczej ona sama jest matką w tej rodzinie. Czuje się stara i zmęczona. Ale może porysuje, kiedyś to lubiła…

Miłosz. W naciągniętym na głowę kapturze, z wielkim futerałem na wiolonczelę. Osobny. Nie lubi się wychylać. Gdyby tylko bluza mogła działać jak peleryna niewidka... Dość tego! Musi być silny, bo „świat nie jest miejscem dla słabeuszy”.

Choć chodzą do jednej klasy i mieszkają na tym samym osiedlu, właściwie się nie znają. Nie pomaga też ciągła presja – koniec szkoły, egzamin ósmoklasisty i mityczne punkty - za świadectwo, olimpiady, konkursy i wolontariat. Właśnie, wolontariat! Maria, Lena i Miłosz mają go odbyć w domu spokojnej starości…i nagle okazuje się, że to początek czegoś nowego i odświeżającego. Doświadczenie, które zmieni nie tylko ich, ale także ich rodziny.

Nagradzana autorka Maleńkiego królestwa królewny Aurelki i opowieści o Ryjówce Florce, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, tym razem napisała książkę dla nieco starszego pokolenia młodych czytelników, choć tak naprawdę Stan splątania to powieść międzypokoleniowa.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel – uznana autorka książek dla dzieci i popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej. Swoją twórczość prezentowała we Włoszech, Niemczech, Irlandii, Francji i Holandii. Jest zwyciężczynią organizowanego przez Empik konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” oraz laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2007 roku otrzymała brązowy medal „Zasłużeni Kulturze – Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ma troje dzieci, mieszka w Gdańsku.

Data wydania: 2021-10-13
ISBN: 978-83-08-07435-0, 9788308074350
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 344

Autor

Roksana Jędrzejewska-Wróbel Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Urodzona 1 maja 1969 roku w Polsce (Gdańsk)
Jest doktorem literaturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego, autorką wielu książek dla dzieci, tekstów do podręczników i bajek terapeutycznych, słuchowisk i telewizyjnych wieczorynek. Jest laureatką prestiżowych nagród i wyróżnień, m. in. im. Czesława ...

Pozostałe książki:

Florka. Z pamiętnika ryjówki Praktyczny pan 12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach Gębolud Sznurkowa historia
Wszystkie książki Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wszystkie stany samotności

15.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Powieść międzypokoleniowa, jak określił wydawca „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, niesie obietnicę czegoś ponadczasowego, zwracającego uwagę na czerpanie z życia tego, co najważniejsze, najlepsze. Rzeczywiście, lektura wzruszyła mnie, zachęciła do zatrzymania się, przemyślenia, kim właściwie chciałabym być i co mnie uszczęśliwia. C... {} Recenzja książki Stan splątania

@LiterAnka@LiterAnka {}× 13

Życie ma inny smak

24.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Recenzja przedpremierowa premiera: 13 października Po przeczytaniu tej książki nurtuje mnie pytanie - dlaczego młodzi ludzie nie mają takich lektur w szkole? Co stoi na przeszkodzie żeby poznali i mieli dostęp do literatury opisującej świat, który ich dotyka, jest na wyciagnięcie ręki, zawiera mnóstwo problemów pojawiających się w ich życiu c... {} Recenzja książki Stan splątania

@Strusiowata@Strusiowata {}× 10

Spotkanie pokoleń

1.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

#recenzjaprzedpremierowa Premiera 13.10.2021 Spotkanie pokoleń Też tak czasem macie, że sięgając po daną książkę nie spodziewacie się, że wstrząśnie Wami dogłębnie, poruszy i zostawi w stanie wielkiej zadumy. Ja tak właśnie miałam ze "Stanem splątania". Trudno jest mi zebrać myśli by napisać i oddać te emocje, które ta książka we mnie wzbudziła.... {} Recenzja książki Stan splątania

@karolina92@karolina92 {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2021-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Niesamowite jest to, że po przeczytaniu tej książki czuję się równie splątana, co jej bohaterzy. Stoję teraz w zawieszeniu, bo nie tego od niej się spodziewałam. Otworzyła we mnie dawno zakotwiczone uczucia i zmieszała je z błotem. Wywleka wszystkie fakty i zdarzenia o których myślałam, że zapomniałam. O które prosiłam, by zniknęły.
Ktoś powie, ale o co mi chodzi? Odpowiem, że o wszystko i o nic.
W książce występują bohaterzy, którzy w jakiś sposób zostali zranieni, są krzywdzeni i czują się obco na tyle, że pragną zniknąć. Od jednych zbyt wiele się wymaga, drudzy od siebie czegoś wymagają i są i tacy, którymi nikt się nie interesuje. Ich rodzice potrafią robić im na złość po to, by mieli powód do życia.
Nasi bohaterzy wyruszą do domu starców jako wolontariusze. Zachwyceni, zdezorientowani, pogubieni. Dobrze starość, która nie będzie im się podobała. Wiele rzeczy dopiero zrozumieją, choć wcześniej przeżyją niemały szok.
Książka zmieni nasze podejście do życia, tak jak zmieniła tych bohaterów. Niegdyś osamotnieni i nie umiejący stworzyć żadnej relacji, zapoznają się ze staruszkami i po pewnym czasie bardzo do nich przywykną. Praktycznie oba pokolenia podzielą się doświadczeniem i troskami, które kiedyś były dla nich obce. Przekonają się, że bez względu na wiek, każdy z nas bardzo pragnie czuć się potrzebnym.
Jest tu zwrócona uwaga na uczucia dorosłych względem dzieci. Jeśli oni nie nauczą ich kochać i nie pokażą na czym ta miłość polega, to ich dzieci ...

{} | link |
@marta582_82
2021-10-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

"Jest ich więcej. W zacisznym rogu korytarza, pod mottem "Moja szkoła - moja pasja", w pustej podczas przerwy sali geograficznej, za drzwiami kabiny w łazience. Niektórzy wyglądają jakby chcieli zniknąć, inni, jakby ich w ogóle nie było. Każdy osobny, schowany w swoim świecie jak nurek głębinowy w skafandrze na dnie oceanu. Bez chęci wynurzenia. Monotonny hałas na korytarzu paradoksalnie daje poczucie bezpieczeństwa, jest jak szum fal uderzających o brzeg, mniej więcej wiadomo, czego można się spodziewać. Pozwala się rozpuścić, zniknąć. To tu dużo łatwiejsze niż w ciszy sali lekcyjnej. Tam nie ma gdzie się ukryć."
Bohaterowie książki "Stan splątania" chodzą do tej samej klasy i mieszkają na tym samym osiedlu, jednak tak naprawdę się nie znają i nic o sobie nie wiedzą. Pogrążeni we własnych problemach oraz lękach, funkcjonują tylko na powierzchni życia. Dopiero wspólny wolontariat w domu spokojnej starości otwiera im oczy na to co w życiu najważniejsze.
Autorka snuje do bólu realistyczną opowieść o świecie współczesnych nastolatków, gdzie miarą wartości człowieka jest ilość lajków na portalach społecznościowych oraz to co mówią i myślą o tobie inni, o nastolatkach żyjących pod nieustającą presją zarówno ze strony rówieśników, rodziców jak i nauczycieli.
Ta sentymentalna, subtelna, napisana niezwykłym stylem historia trafi nie tylko do młodszego czytelnika, ale do każdego kto zdecyduje się po nią sięgnąć. "Must read" tego roku, jezeli chodzi o literaturę młodzi...

{} | link |
@karolina92
2021-10-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@LiterAnka
2021-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Strusiowata
2021-09-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Stan splątania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe