Stefania

Małgorzata Manelska
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Stefania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Jest wiosna 1945 roku. Dwudziestosześcioletnia Stefania Popielarczyk przyjeżdża wraz z siostrą i jej rodziną do Groß Leschienen. Dziewczyna kilka miesięcy wcześniej wróciła z robót przymusowych w Prusach Wschodnich. Rodzice przypuszczają, że podczas pobytu u Niemców córka musiała przeżyć jakieś traumatyczne zdarzenie, bo przestała mówić. W nadziei, że Stefa odzyska dawną sprawność, Kazia zabiera ją do swojego nowego domu na Mazurach. Szybko okazuje się, że siostra jest w ciąży, ale nikt nie wie, kto jest ojcem dziecka. Kiedy nadarza się sposobność, Kazia i Tadek wbrew woli Stefanii wydają ją za mąż za funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Leopold Kociuba prędko ujawnia swoje prawdziwe oblicze osoby skrajnie nieuczciwej i złej. W międzyczasie na drodze Stefanii staje tajemniczy Wszebor. Szybko okazuje się, że w życiu dziewczyny i jej maleńkiej córeczki czas zaczyna mieć ogromne znaczenie.

Czy klątwa z przeszłości wpłynie na losy młodej kobiety i jej córki? Kim jest tajemniczy mężczyzna, który pojawia się w sytuacjach, gdy Stefania potrzebuje pomocy? Czy Leopold jest tym, za kogo się podaje?

„Postanowieniem konferencji w Teheranie, w 1945 roku na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych w północno-wschodniej Polsce osiedlają się mieszkańcy dawnego pogranicza polsko-niemieckiego. Przyjeżdżają na Mazury w poszukiwaniu lepszego, nieco bogatszego, ale też spokojniejszego życia. Umęczeni wojną, potrzebują stabilizacji życiowej i bezpieczeństwa. Nie spodziewają się, że będą tu na nich czyhać całkiem nowe zagrożenia oraz problemy. Będą musieli nauczyć się żyć w prawdziwym tyglu kulturowym.”
Data wydania: 2022-09-09
ISBN: 978-83-8290-203-7, 9788382902037
Wydawnictwo: WasPos - wydawnictwo
Cykl: Nawłociowe wzgórze, tom 1
Stron: 310
dodana przez: Tanashiri

Autor

Małgorzata Manelska Urodziła się na Mazurach, tutaj mieszka. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Oligofrenopedagog, bibliotekarka, nauczycielka. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Prywatnie jest żoną, a także matką ...

Pozostałe książki:

Zapach Mazur Tam, gdzie bzy sięgają nieba Barwy Mazur Dotyk Mazur. Cz. 1 Kilka chwil miłości Dotyk Mazur. Pożegnanie Pod świątecznym niebem Srebrny węzełek Stefania Baśka
Wszystkie książki Małgorzata Manelska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Stefania"

12.06.2023

Książki Pani Małgorzaty mają to do siebie, że zawsze zabierają nas w piękną podróż na Mazury. Poznajemy zazwyczaj losy bohaterów, których los mocno doświadczył. Gdy ukazała się kolejna powieść Autorki, wiedziałam, że będę chciała ją przeczytać i poznać kolejne osoby, które nie miały łatwego życia. Czy tak było i tym razem? O czym jest najnowsza pu... Recenzja książki Stefania

"Stefania", Małgorzata Manelska

30.04.2024

"Niezależnie, co się stanie, musisz pamiętać, że dzieci nie powinny odpowiadać za grzechy rodziców. Nikt nie rodzi się zły, to świat sprawia, że ludzie gubią się na ścieżkach życia, a przez to umierają samotni i nieszczęśliwi." "Stefania" to pierwszy tom dylogii Małgorzaty Manelskiej "Nawłociowe wzgórze", w którym czytamy o doświadczeniach tytuło... Recenzja książki Stefania

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@nowika1
2023-05-04
Przeczytane

Wszystkim silnym kobietom" - taka piękna dedykacja widnieje na początku tej historii.

To była dla mnie emocjonalna podróż. Bohaterka tej powieści nosi imię moich babć. Tak, babcia ze strony mamy i babcia ze strony taty miały tak samo na imię. Oprócz imienia łączą je czasy, w których przyszło im żyć, częściowo łączą je też doświadczenia. Niestety wiele z nich owianych jest tajemnicą, ale jednego jestem pewna, to były silne kobiety, nie miały wielkiego wyboru - one musiały być silne.

To pierwszy tom sagi Nawłociowe wzgórze. Przeznaczenie i rodzinna klątwa, która przewija się na kartach powieści sprawiła, że jestem ogromnie ciekawa dalszych losów bohaterów uwikłanych w rodzinne fatum.

Autorka przenosi nas do roku 1945 na Ziemie Odzyskane, na mazurską wieś.
Małgorzata Manelska doskonale odtwarza realia tamtych czasów i aż dreszcze przechodzą, z jakimi trudami zmagali się zwykli mieszkańcy, ci którzy zostali i ci, którzy przybyli.
Po wojnie życie wcale nie stało się łatwiejsze. Ludzie nie ufali sobie nawzajem, często człowiek człowiekowi był wilkiem, czasem nawet rodzina okazywała wrogie nastawienie.

Stefania doświadczyła ogromnej przemocy i cierpienia. Upodlona, zraniona wraca do rodzinnej wsi. W jej łonie rośnie nowe życie poczęte z przemocy.
Rodzona siostra Stefanii, Kazia nie ma dla dziewczyny serca. To kobieta zazdrosna i zawistna. Ciężko jest zrozumieć jej postępowanie, mimo, że zdaję sobie sprawę z realiów, jakie wtedy pa...

× 1 | link |
@kasienkaj7
2024-04-30
8 /10
Przeczytane

Wzruszająca historia.

| link |
@Bibliotekarka_Natalka
2023-06-12
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Stefania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Baśka
Baśka
Małgorzata Manelska
9/10
Rok 1953 W Polsce Ludowej powoli kończy się okres stalinizmu. Dla obywateli otwiera się nowa epoka...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl