Barwy Mazur

Małgorzata Manelska
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Barwy Mazur
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Opowieść o ludziach, którym przyszło żyć w świecie nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka.

Kontynuacja losów bohaterów "Zapachu Mazur"- Julianny, Krzysztofa, Trudy...

Obraz współczesnych Mazur przeplata się tu z dramatycznymi wydarzeniami schyłku Prus Wschodnich. Rok 1945 dla mieszkańców Prus Wschodnich wcale nie oznacza końca wojny. Wkroczenie Armii Czerwonej przewartościowuje cały dotychczasowy świat. Zaczyna się rozpaczliwa ucieczka ludności cywilnej w stronę Zalewu Wiślanego. Siostry, Anna i Truda, za wszelką cenę pragną przeżyć wojenną zawieruchę. W ich codzienną rzeczywistość wpisany jest strach, upokorzenie i krzywda. Aby przetrwać, muszą nauczyć się życia na nowo. Otoczone systemem okołowojennych pułapek, wyznaczają sobie nowe priorytety, uczą się różnych oblicz ludzkich, podejmują trudne decyzje. Robią to, aby żyć, tak zwyczajnie, jak młode kobiety, aby kochać i być kochanymi.

Dokąd zaprowadzą Annę podziemne korytarze? Kim będzie dla niej jasnowłosy mężczyzna? Czy połączy ich uczucie? Czy Truda odnajdzie swoje szczęście w Barwinach?

Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-66754-28-7, 9788366754287
Wydawnictwo: WasPos - wydawnictwo
Cykl: Zapach Mazur, tom 2
Stron: 358
dodana przez: przyrodazksiazka
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Małgorzata Manelska Urodziła się na Mazurach, tutaj mieszka. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Oligofrenopedagog, bibliotekarka, nauczycielka. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Prywatnie jest żoną, a także matką ...

Pozostałe książki:

Zapach Mazur Tam, gdzie bzy sięgają nieba Barwy Mazur Dotyk Mazur. Cz. 1 Kilka chwil miłości Dotyk Mazur. Pożegnanie Pod świątecznym niebem Srebrny węzełek Stefania Baśka
Wszystkie książki Małgorzata Manelska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piękne wspomnienia pośród cudownego mazurskiego klimatu ...

6.05.2021

Z radością i przyjemnością powróciłam na Mazury, do kolorowych i ciepłych Barwin. Już się stęskniłam za Julią, Trudy, Krzysztofem i Elzą. Tak miło spędziłam z nimi czas podczas pierwszego tomu „Zapach Mazur”. Ciekawość mocna mną targała, autorka zostawiła nas z wieloma znakami zapytania. I jaka przyjemność, że mogłam kontynuować historię rodzin ws... Recenzja książki Barwy Mazur

Uzasadniona obawa

6.04.2021

Zawsze kiedy sięgamy po kolejne części jakiejś serii, która wbiła nas w fotel, pojawia się obawa, czy tym razem oby się nie zawiedziemy. Sięgnęłam po ,,Barwy Mazur", ponieważ pierwszy tom tej trylogii sprawił, że chciałam więcej i to o wiele!! Czy i tym razem historia Trudy i Julki oczarowała mnie do tego stopnia, żeby zasłużyć na zachwyty? Opis ... Recenzja książki Barwy Mazur

@werka751@werka751 × 2

"Barwy Mazur", Małgorzata Manelska

8.11.2022

Punt widzenia każdego z nas zależy od osobistych preferencji oraz doświadczeń, które stały się naszym udziałem w ciągu całego życia. I tak na przykład Mazury, dla jednych mogą kojarzyć się z całą paletą barw wywołującą miłe skojarzenia, innym zaś tereny te będą narzucać czarno-białe obrazy, ponure myśli i wspomnienia zła, które się tam wydarzyło. ... Recenzja książki Barwy Mazur

Mazury z innej perspektywy

25.04.2021

🌌 ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊᴇ ᴍᴏᴢɴᴀ ᴘʀᴢᴇᴄᴢʏᴛᴀᴄ ʙᴇᴢ ᴢɴᴀᴊᴏᴍᴏsᴄɪ 1 ᴛᴏᴍᴜ 🌌 Weź łyk herbaty, jakiej tam lubisz, trochę pilńców, umość się wygodnie na siedzeniu i wysłuchaj w cykanie koników polnych, na Mazurskiej wsi, w letni wieczór... ,,Kontynuacja ,,Zapachu mazur" zmiata z planszy. I to mocno. Ta część była zdecydowanie lepsza od swojej poprzedniczki, pomimo krążąc... Recenzja książki Barwy Mazur

@deserowa@deserowa

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@beata87
2020-02-02
6 /10
Przeczytane

Powieść obyczajowa. Słabsza od pierwszej części. Część dotycząca dziejów rodziny w 1945 r. rewelacyjnie przedstawiona, część współczesna, nużąca, przewidywalna, bez napięcia. 
Przeczytałam, bo rzadko porzucam powieści w połowie, ale liczyłam na więcej. Wątki nieco chaotycznie przemiksowane, współcześnie nie dzieje się nic ważnego... ot czytadełko.

× 11 | link |
@agulkag
2021-01-19
Przeczytane

Druga część serii przenosząca czytelnika na Mazury do miejscowości Barwiny. Znajomość Julki i Krzysztofa zaowocowała miłością i ślubem z czego cieszą zarówno Truda przyszywana babcia Julki jak i Eliza babcia Krzysztofa. Staruszki jak same przekazały mogą się teraz zająć sobą. W rodzinne strony przyjeżdża Anna siostra Trudy mieszkająca od dawna w Niemczech wraz z wnukiem, który chce odnaleźć wojenne bunkry.
Część wojenna opowiada o przymusowych przesiedleniach ludności niemieckiej z terenów zajmowanych przez nadciągającą Armię Czerwoną. Obejmuje ona czasy młodości Trudy i Elizy. To dramatyczne wydarzenia pełne zbrodni na wysiedleńcach i ciekawie zrelacjonowane przez obie staruszki.
W powieści nie brakuje oczywiście pięknych krajobrazów i jak sam tytuł wskazuje zapachów mazurskich. Ktoś kto już był na tych terenach na pewno odnajdzie w książce ten klimat, a przyszłych turystów zachęci do zwiedzania. Tym bardziej, że autorka zawarła tu podstawowe informacje związane choćby z pobliskim Szczytnem.
Trochę mi tu zabrakło jakiejś żywszej akcji, bo tak naprawdę kolejne wydarzenia były dosyć przewidywalne, zwłaszcza w odniesieniu do Julki i Krzysztofa. Ale mimo wszystko sympatyczna powieść.

× 6 | Komentarze (1) | link |
@syl_wia_88
@syl_wia_88
2021-03-29
8 /10
Przeczytane

Na dzień dobry, mam dla Was recenzję dwóch książek. Są nimi "Zapach Mazur" i "Barwy Mazur" @zapachmazur_bookstagram . Dzięki uprzejmości @waspos mogłam je przeczytać. Dziękuję za zaufanie 💖
.
Dwie kobiety, dwie płaszczyzny czasowe, tajemnice, wojna, miłość i śmierć.
Co łączy Julkę z Trudą? Jakim cudem Julia, znajduje się na Mazurach, co tam robi ? Kim jest Krzysztof? Jaką rolę będzie pełnił w życiu kobiety?
.
Lata wojenne, miłość, śmierć, tajemnice, które mają skutki w obecnych latach.
❗"wojna może i rozwiązuje jakieś konflikty, może buduje jakiś nowy porządek świata, ale kosztem istnień ludzkich"
Kim jest Truda i Elza? Co spotkało kobiety?
❗"niektóre sprawy są bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje. Czujemy pewne opory przed rozmawianiem, wyznawaniem uczuć, a często i prawdą"
Książka skłania do refleksji, zmusza do myślenia.
❗"Ludzie są tylko ludźmi. Jedni, podatni na wszelkie wpływy, złe czy dobre, czynią ślepo to, co jest im nakazane, co jest poprawne ideologicznie, co wypada w danej chwili. Są jak ta przysłowiowa chorągiewka. Nie patrzą, nie widzą, nie chcą dostrzegać zła wyrządzanego innym. Podążają naprzód, niezależnie co im podpowiada sumienie i serce. Bezwzględnie. Inni są sterowani przez rozum i zdrowy rozsądek. Wszelkie kierunki wyznacza im wolna wola "
.
Kilka rodzin, kilka pokoleń, których czasy wojny połączyły.
❗" wojna zawsze niesie za sobą wielkie tragedie i cierpienie. Najbardziej dotyka dzieci, bo z...

× 2 | link |
@lalkabloguje
2021-03-31
8 /10
Przeczytane

Kontynuacja "Zapach Mazur" bardzo przypadła mi do gustu. Tom I nie był zły ale to Barwy Mazur mnie zauroczyły. W książce mamy więcej rozdziałów poświęconych wydarzeniem historycznym. Przeplatane teraźniejszością tworzą spójną całość.

Książka dużo bardziej wciąga i wzbudza więcej emocji. Poznajemy historie nie tylko z perspektywy Trudy, jak to było w pierwszej części, ale także jej siostry Anny i przyjaciółki Elzy. Mamy także wile pobocznych bohaterów. Każda z historii jest smutna i zarazem trudna do zrozumienia, że takie sytuacje miały miejsce. Tom pierwszy dotyczył głównie Julki jej początków przyjaźni z Trudą. Tom drugi w większej części poświęcony jest aspektom z przeszłości. Książkę czyta się z wypiekami na twarzy.

Każdy rozdział trzymał w napięciu. Przedzielenie jednej historii drugą budowało napięcie i wzmagało apetyt, by przeczytać dalej. Tym razem historia Julki i Krzyśka i teraźniejszość była tłem da wydarzeń z przeszłości. Nie tylko z czasów wojny, ale i tych dotyczących wydarzeń niedalekich. W Barwach czujemy także klimat nie tylko dawnych ale i obecnych czasów, w jakich obsadzeni są bohaterowie. Język powieści prosty, czyta się ja szybko i przyjemnie.

Bohaterowie są wyraziści. Ich losy zapadają w pamięć. Trochę zabrakło mi opisów samych Mazur ale to malutki minusik.

Gorąco polecam obie książki i czekam na tom III. Mam nadzieje, że nie będziemy na niego czekać za długo.

...

× 2 | link |
@julcias01
@julcias01
2021-04-26
8 /10
Przeczytane

Julka dostaje wiadomość, że jej krewna złamała rękę. Wszystko byłoby w porządku, ale przecież... jej rodzina nie żyje, tak samo jak rodzina jej byłego męża. Zaciekawiona jedzie na Mazury, by dowiedzieć się o co chodzi. I od tego czasu jej życie zmienia się o 180 stopni.
Uwielbiam tę historię! Na początku nie wiedziałam, czego się spodziewać, ale jestem bardzo zadowolona z lektury. Życie teraźniejsze przeplatane z historiami o II wojnie światowej. Życiowe problemy i rozterki. Ludzie, którym możemy ufać i którym nie można ufać. Przepiękne miejsce, klimatyczne Mazury, gdzie czas płynie zupełnie inaczej i gdzie łatwo zauważać piękno świata...
W pierwszej części trochę brakowało mi większej ilości informacji na temat historii Trudy, Elzy i Anny.
Uwielbiam wątek rodzinny. Mimo że nie wszystko się układało, rodzina powoli zaczyna sobie wybaczać i spędzać coraz więcej czasu ze sobą.
Julka jest wspaniałą bohaterką, o dobrym sercu, empatyczną, pomocną. Czasem zachowywała się niedojrzale, zbyt emocjonalnie, co mnie irytowało.

× 2 | link |
@ewfor
2021-05-03
8 /10
Przeczytane


Myślę, że kto sięgnie po pierwszą części mazurskiej sagi, ten z niecierpliwością będzie wyczekiwał kolejnej. Mnie ta książka szczególnie urzekła, ponieważ stylem i fabułą bardzo przypomina moje powieści ze Szkatułki Wspomnień.


Fabuła powieści umiejscowiona została w dwóch przestrzeniach czasowych, w teraźniejszości i w czasie drugiej wojny światowej. Dla miłośników takich właśnie książek to prawdziwa gratka.


Autorka pokazuje, że starość wcale nie musi być zbyt bolesna i zniedołężniała. Osoby w wieku między 90-100 lat potrafią być samodzielni.


Dla kogoś, kto nie ma kontaktu ze sprawnymi fizycznie i umysłowo seniorami, może się to wydać zbyt wyidealizowane i może odrobinkę autorka „podkolorowała” tę sprawność, ale ja, osoba pracująca z takimi ludźmi zdaję sobie sprawę, że często starość to nie tylko choroby, bóle i zaniki pamięci, ale stan umysłu. Niestety samotność również ma ogromny wpływ na postępowanie tak zwanych oznak starości. W mojej pracy spotykałam 95 latków wychodzących codziennie na spacery, samodzielnie sprzątających swoje mieszkania, śpiewających i takich, którzy tylko siedzieli w domu użalając się nad tym, że czegoś już nie są w stanie zrobić sami.


Ale wracając do książki, muszę przyznać, że dużym plusem powieści a zarazem takim dodatkowym smaczkiem fabuły jest wpleciona w dialogi i bardzo dokładnie przetłumaczona w przypisach gwara mazurska. Przyznam szc...

| link |
@przyrodazksiazka
2021-04-21
10 /10
Przeczytane

,, Chociaż chciałoby się powiedzieć, że przeszłość należy zostawić za sobą, to chyba nie jest to proste".

Słuchajcie, dzięki takim książkom życie człowieka potrafi nabrać sensu. Jest to część druga i nie polecam od niej zaczynać przygody z Julianą, Krzysztofem i Trudy. W tej części jest typowa kontynuacja, która trochę opiera się na wcześniejszym tomie. Polecam zacząć czytać od tomu pierwszego ,,Zapach Mazur".
Słuchajcie, jest to książka, która zabierze was do świata wojny i burzliwych przeżyć. Toczy się na dwóch płaszczyznach, byśmy bardziej mogli wczuć się w losy i wspomnienia bohaterów. Śmiem twierdzić, że tom drugi jest jeszcze bardziej ciekawszy od pierwszego, gdyż dzieje się tu o wiele więcej. Wyjaśniają się pewne tajemnice i opowieści z tomu pierwszego.

,, Bała się samotności. W tym zakresie nic się nie zmieniło, chociaż coraz częściej o tym myślała".

Powieść dla wrażliwych osób próbujących zrozumieć zachowanie starszych osób. Nieraz się twierdzi, że jak będzie się osobą straszą, to każdy z nas będzie miał swoje dziwactwa. Tylko nikt nie pomyśli, że biorą się one z niedoboru drugiej osoby. Nieraz robimy wszystko, by zapamiętać czasy w których byliśmy szczęśliwi. Niekiedy wspominamy i te złe, które w jakiś sposób ukształtowały nasze osobowości. Tutaj zdecydowanie przeszłość świeci nad teraźniejszością. Bohaterzy gonią za czymś, co przeminęło i bardzo by chcieli to zachować, odnowić. Roztrząsają dawne niesnaski i zadają sobie pytania n...

| link |
@kasienkaj7
2022-11-08
9 /10
Przeczytane

Piękna historia. Polecam!

| link |
@aniasolska
2023-08-16
7 /10
Przeczytane
@Bibliotekarka_Natalka
2023-06-14
9 /10
Przeczytane
@Nubeska
2022-10-04
9 /10
Przeczytane
@ewelina.czyta
2021-05-27
10 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2021-05-06
8 /10
Przeczytane
@deserowa
@deserowa
2021-04-24
7 /10
Przeczytane
@madziara091
@madziara091
2021-04-21
10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Żyjąc ponad podziałami i uprzedzeniami, dawali świadectwo swojego człowieczeństwa. Starali się w zdobyć z każdego to, co jest w nim najlepsze, nie zauważając jego ciemnych stron, tak charakterystycznych dla gatunku ludzkiego.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zapach Mazur
Zapach Mazur
Małgorzata Manelska
8.1/10
Julka dostaje pismo z ośrodka pomocy społecznej, z małej miejscowości na Mazurach, z prośbą o zaopie...
Dotyk Mazur. Pożegnanie
Dotyk Mazur. Pożegnanie
Małgorzata Manelska
8.9/10
Rok 1968. Marzenie młodziutkiej Kasi Skrockiej o wielkim świecie spełnia się. Dziewczyna załatwia w...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl