Stramer

Mikołaj Łoziński
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Książka Stramer
Książka Stramer
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa, długo oczekiwana książka laureata Paszportu „Polityki”. Osobiste dramaty, miłości, zdrady i rozstania, świecące pustkami kieszenie i marzenia o fortunie. Nadzieja na sprawiedliwy świat, do którego nieuchronnie wdziera się Zagłada. Zwyczajna rodzina. Nathan tęskni za Nowym Jorkiem, Rywka marzy o wycieczce nad morze. Wychowują szóstkę dzieci, które szybko dorastają: Rena zakochuje się ze wzajemnością w żonatym mężczyźnie, Rudek idzie na filologię klasyczną, ale jest realistą, więc znajduje pracę w Syndykacie Świec. Hesio i Salek ulegają fascynacji ideą komunizmu i grozi im aresztowanie, a Wela i Nusek nie mogą się już doczekać tej wymarzonej dorosłości. Poznajemy każdego z bohaterów osobno, zaprzyjaźniamy się z nimi, odkrywamy ich słabości, sekrety i najskrytsze pragnienia, wchodzimy w ich świat, pełen kolorów, smaków, zapachów. Czy domyślają się, co przed nimi? Kiedy konflikty narodowe zaczynają narastać, do świata Stramerów powoli wkrada się coś, czego jeszcze nie rozumieją. Choć już przeczuwają. Sugestywna, wielogłosowa opowieść o losach żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. Książka, której nie da się zapomnieć.
Data wydania: 2019-10-16
ISBN: 978-83-08-06946-2, 9788308069462
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Powieść polska
Stron: 440
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Mikołaj Łoziński Mikołaj Łoziński
Urodzony w 1980 roku w Polsce
jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy, autor tłumaczonych na wiele języków powieści wyróżnionych m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (Reisefieber) oraz Paszportem „Polityki” (Książka). Mieszka w Warszawie.

pozostałe książki:

Wszystkie książki Mikołaj Łoziński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 2 osoby szukają tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Taka żydowska rodzina...

24.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na ulicy Goldhammera 20 w Tarnowie, moim rodzinnym mieście, zadzieram głowę i widzę niebo. Ulica nadal wąska kamienicami, choć już po lewej dawne austriackie koszary goszczą studentów, po prawej w tych niższych, zamieszkałych wtedy przez nieco lepiej sytuowanych Żydów, teraz stoją rowery, przyjmują dentyści, za nimi skwerek. Moje miasto od urodz... {} Recenzja książki Stramer

@Pani_Ka@Pani_Ka {}× 2

Powieść, jak powrót do domu,

2.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Stramer" Mikołaj Łoziński wydana przez Wydawnictwo Literackie.⁣ ⁣ Dzięki akcji organizowanej co roku przez ⁣Czytaj PL i Woblink mogłam w końcu wysłuchać tej niesamowitej historii Żydów z Tarnowa, mojego rodzinnego miasta.⁣ Ta powieść dla mnie jest trochę, jak powrót do domu, do miejsc z lat dzieciństwa i młodości, do których czasem się tęskni.... {} Recenzja książki Stramer

@czerwonakaja@czerwonakaja {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2020-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Literatura polska (1800-1990) O Żydach

To dla Rywki wrócił z zagranicy.

Wiele osób, które przeczytały tę książkę, zarzuca autorowi, że jest tak równa - że nie ma tu wybijających się bohaterów, nie ma epatowania Zagładą. Moim zdaniem to jest właśnie jej siła: pokazanie zwykłego życia biednej, anonimowej w swej typowości rodziny żydowskiej w pierwszej połowie XX wieku. Na temat Zagłady powstało tyle książek, że nie trzeba wszystkiego na jej temat od nowa powtarzać. Łoziński to rozumie - i wykorzystuje. Przy czym specyficznie: on wie, że my wiemy, jaki będzie los bohaterów, dlatego o Zagładzie nie wspomina ani słowem. Mamy w powieści wyłącznie perspektywę ludzi z epoki, którzy albo nie wiedzą o tym, co się naprawdę dzieje, albo o tym głośno nie mówią. Ale my to już i tak wiemy! Dzięki temu Łoziński może skupić się na szczegółach, na codzienności. Choć ta szczegółowość jest szczególna, bez wyraźnych konturów, anegdotyczna w wielu przytaczanych powiedzonkach i żartach. Lecz my dziś tej rzeczywistości, tego myślenia już nie znamy i przypomnienie go (autor na końcu podaje cały szereg pozycji bibliograficznych i materiałów archiwalnych, z których korzystał, przez 8 lat pisania tej książki) i które warto było wydobyć z niebytu niepamięci. Mikołaj Łoziński podkreśla w wywiadach, że cała historia jest fikcyjna, ale kilka jej elementów nawiąz...

{}× 14 | link |
@Panna_Wodna
2020-02-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10

Estetyczna okładka, intrygujący opis, ciekawy tytuł i zero emocji w środku.

Sięgam po sagi rodzinne z rezerwą, ponieważ stworzyć dobrą i przekonującą powieść tego gatunku jest trudno.
Trzeba oddać świat wewnętrzny bohaterów, relacje między nimi, powiedzonka, przyzwyczajenia, niuanse językowe...
Brak twistów czy zwrotów akcji też nie ułatwia sprawy. Trzeba zaprojektować misterny świat i zabrać tam czytelnika. Sprawić, aby uwierzył. A ja zazdroszczę każdemu, kto zobaczył ten przedwojenny Tarnów Łozińskiego, ponieważ strasznie chciałam go tam znaleźć. 
W książce są też błędy. Pierwszy z brzegu - w rodzinach żydowskich nie trzymało się psów w mieszkaniu. To nie było zgodne z zasadami jidyszkejt.
Więc w papierowych dekoracjach, papierowe postaci deklamują okrągłe zdanka... Natan Stramer nawet się nie zająknie w jidysz, za to mówi „shit” albo „damn it”... 
Żal.

{}× 5 | link |
@czytanie.na.platanie
2020-12-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Przeczytane 2020

"Stramer" to drugi audiobook, który przesłuchałam dzięki akcji @czytaj_pl i saga rodziny Stramerów osadzona w czasach międzywojennego Tarnowa. Rywka, Nathan i ich szóstka dzieci - każdy z nich ma swoje wady i zalety, plany i marzenia, poglądy i oczekiwania. Nieraz życie im dopiecze, często będą musieli ponosić konsekwencje swoich wyborów. Obarczeni spuścizną swojego żydowskiego pochodzenia wielokrotnie zmierzą się z antysemityzmem i jawną wrogością.

Autor pozwala czytelnikowi spojrzeć oczami każdego z członków rodziny, poznać odrębny punkt widzenia na te same tematy. Z każdą stroną niespiesznie, wkraczamy w życie tej ubogiej rodziny, rodziny jakich wiele. Odkrywamy ich najgłębsze pragnienia, utracone nadzieje, losy splecione więzami krwi i miłością matki.

Spokojna toń codzienności wzburzana ważnymi wydarzeniami, mącona rozstaniami i dramatami ma czasem posmak radości, innym razem smutku, jak to w życiu.

Niełatwa sytuacja społeczna i polityczna w ówczesnym czasie jest poruszana przez pryzmat jej wpływu na życie bohaterów, wspominana czasem jakby mimochodem. Jednak pogłębiający się nacjonalizm i widmo zbliżającej się wojny kładą się cieniem na rodzinnej historii. Czujemy podskórnie, że zmierzamy w kierunku, który dla wielu Żydów skończył się tragicznie. Czy oszczędzi rodzinę Stramerów?

To opowieść, która budzi masę emocji i nie da o sobie zapomnieć. Są momenty zabawne i smutne, czas dumy i wzruszenia, ale również niemocy i wstydu za pope...

{}× 1 | link |
@Oktaryna
2020-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane > Audiobook 2020
@czerwonakaja
2020-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@dorota.sawicka
2020-09-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Ein 2020-Książki
@polokokta
2020-07-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2020
@abdita
2020-06-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@justyna_
2020-04-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
MA
2020-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Pani_Ka
2019-12-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Stramer. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe