Strażniczka miodu i pszczół

Cristina Caboni
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Strażniczka miodu i pszczół
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Angelica jedynie wśród pszczół czuje się dobrze. Całą wiedzę na ich temat zdobyła jako dziecko, na Sardynii, która była kiedyś jej domem. To tam spędziła najszczęśliwsze i zarazem najtrudniejsze lata swojego życia. Wszystkiego nauczyła ją ukochana ciotka Jaja, która wychowała ją jak własne dziecko, podczas gdy jej matka Maria co rusz znikała gdzieś na kilka dni, pozostawiając dziewczynkę samą. Pewnego dnia Maria wróciła z nowo poślubionym mężczyzną i zabrała dorastającą córkę do Rzymu. Od tamtej pory młoda bohaterka nigdzie nie zdołała zapuścić korzeni. Spędziła całe lata na przemierzaniu Europy kamperem, który służył jej za dom. Po trudnych przeżyciach rodzinnych jest nieufna, pełna strachu i zawsze gotowa do ucieczki. Od przeszłości, miłości i matki. Teraz dostała od losu swoją szansę. Na malowniczej wyspie, na której była niegdyś szczęśliwa, czeka na nią piękny, malowniczo położony dom z ogromnym ogrodem, otoczony fioletowymi polami, lazurowym morzem i pasieką. I właśnie tam pełna rozterek i wątpliwości Angelica szuka swojego miejsca na ziemi. A także utraconej przed laty miłości. Książka Cristiny Caboni jest opowieścią o młodej kobiecie poszukującej szczęścia, miłości i stabilizacji, które próbuje odnaleźć na kameralnej włoskiej prowincji. Ale nie jest to łatwe, kiedy przeszłość na każdym kroku daje o sobie znać. „Strażniczka miodu i pszczół” to pełna emocji podróż do świata pachnącego kwiatami, miodem i słonym morskim powietrzem, która pozwala choć na chwilę poczuć się jak na słonecznym Południu.
Data wydania: 2018-06-06
ISBN: 978-83-287-0977-5, 9788328709775
Wydawnictwo: Muza
Stron: 447

Autor

Cristina Caboni Cristina Caboni Mieszka w prowincji Cagliari z mężem i trójką dzieci. Swój czas dzieli między bycie pełnoetatową pisarką i prowadzenie rodzinnego gospodarstwa pasiecznego. Jej wielką pasją są róże, które hoduje w różnorodnych odmianach. Perfumy i naturalne ekstrakt...

Pozostałe książki:

Strażniczka miodu i pszczół Zapach perfum
Wszystkie książki Cristina Caboni

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pszczela muzyka - język dźwięków i zapachów

18.01.2020

Wraz z Wielkim Dniem Pszczół spieszę do Was z recenzją niecodziennej opowieści o kobiecie, której sensem życia były pszczoły. To one ją żywiły, to one zapewniały jej zajęcie i utrzymanie, to one ją akceptowały niczym najlepszą przyjaciółkę i one potrafiły ukoić jej lęki i ból. „Strażniczka miodu i pszczół” Cristiny Caboni przybliża nam postać młod... Recenzja książki Strażniczka miodu i pszczół

Zapachy Sardynii

16.08.2018

Książka, której akcja rozgrywa się na Sardynii jest idealnym wyborem na wakacyjną, “lekką” lekturę. Nie zaskakuje złożonymi postaciami, rozbudowanymi wątkami czy skomplikowaną fabułą. W istocie opiera się na mocno powtarzalnych motywach: powrotu do rodzinnych stron, nowego początku, trudnościach w stosunkach z lokalną społecznością, czy spotkania z... Recenzja książki Strażniczka miodu i pszczół

MA
@magda_em
× 2

Opowieść miodem płynąca

27.12.2018

“Strażniczka miodu i pszczół” Cristiny Caboni to książka, która niesie spokój i ukojenie. Język przesycony metaforami ukazuje piękno natury i ma słodki smak. Słodki niczym najlepszy naturalny miód. Powieść o pszczołach towarzyszyła mi przez święta. Mimo braku bezpośredniego nawiązania do świąt, klimat jak najbardziej odpowiedni. Książka pozwala na... Recenzja książki Strażniczka miodu i pszczół

Powieść wibrująca skrzydełkami pszczół

11.01.2019

Angelika jest dziewczyną w ciągłym ruchu. Nie ma stałego miejsca zamieszkania. Po tym, jak została zabrana przez matkę z rodzinnej Sardynii, Angelika "zamknęła swoje serce, stała się nieufna, pełna strachu i zawsze gotowa do ucieczki". Jako wędrowna młodą pszczelarką przemierza swoim kamperem kraje pomagając hodowcom pszczół w ich opiece, właśnie ... Recenzja książki Strażniczka miodu i pszczół

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-05-18
6 /10
Przeczytane Obyczajówki lepsze i gorsze

Powiem Wam szczerze, że książka mnie zaskoczyła. Zazwyczaj przewiduję schemat książki obyczajowej po kilkunastu stronach, ale ta mnie zaskoczyła. Ale na plus, bo łamanie schematów to dobra sprawa w powieściach. Myślałam, że to powieść o przeżywaniu traum z dzieciństwa, jak ta wspomniana 'Alice Hart'. Ale nagle w książce pojawił się przełom! Aż się sama zdziwiłam i moje czytelnicze oczy otwarłam ze zdumienia, bo jednak mało jest takich nieprzewidywalnych obyczajówek....
Miód jest ciągle głównym bohaterem tej książki. Jego istnienie w świecie zależy od tych małych istotek. Jeśli ludzie zurbanizują każdy dziki zakątek, jeśli będą uprawiać rośliny modyfikowane genetycznie, to zginą całe populacje pszczół. Autorka w zgrabnej fabule pokazuje alternatywę dla takiego bezmyślnego niszczenia skarbów ziemi. Pokazuje, że pszczoły, dziki las i pomysły na interes mogą się sprawdzić. Że ktoś musi chronić przyrodę, przeciwstawić się trendom. Zachować ogród i pasieki.
To dobra i niegłupia powieść kobieca, dzięki której zachowam dobre zdanie o powieściach śródziemnomorskich.

× 7 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-14
6 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2018

Słońce. Wiatr. Morze. Ukwiecone pola i łąki. I wibrujący taniec pszczół. Taki obraz Sardynii pozostanie w mojej pamięci po lekturze bardzo słonecznej i bardzo wakacyjnej „Strażniczki miodu i pszczół”. Jej autorka, C. Caboni jest, jak sama pisze, pszczelarką zakochaną w „wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju ziemi, szorstkiej i twardej, a jednak szczodrej i łagodnej”. Świat Caboni złożony jest „z kwiatów i zapachów. A także z miodu, tradycji i przeszłości ciągle obecnych w życiu codziennym”. I umiłowanie tego świata procentuje w opowieści o Angelice, młodej pszczelarce, która po latach wraca na Sardynię, do krainy swojego dzieciństwa, by podjąć wyzwanie, które zostawiła jej testamentem ukochana ciocia. Opowieści o łąkach, miodzie i pszczołach pachną, brzęczą, pobudzają kubki smakowe. To, co książka otrzymała z pasji autorki, jest magiczne, piękne, unosi czytelnika w inny świat. „Pszczele” opowieści stanowią największą wartość tej książki.

Słabiej wypadają wspomnienia dzieciństwa Angeliki w zestawieniu z trudną relacją: matka-córka, choć są fragmenty dotyczące np. dziecięcego strachu i osamotnienia brzmiące bardzo prawdziwie. Jeszcze słabiej oceniam wątek wyświechtanej przez liczne powieści ostatnich lat „samopomocy kobiet” w połączeniu z działaniami na rzecz środowiska lokalnego, jednakże z uwagi na jej optymistyczny przekaz, nie będę drążyła tego tematu.

Natomiast relacje Nicoli i Angeliki, nie dość, że nie są pozbawione błędów dotyczących czasu wydarzeń, że ...

× 3 | link |
EK
@EwaK.
2022-06-05
7 /10
Przeczytane

To jest powieść dla wszystkich zmysłów. Smakuje miodem. Unosi się w niej zapach kwiatów, z których pracowite pszczółki ten miód pozyskały oraz świeżego regionalnego chleba. I jeszcze pachnie słoną bryzą od morza, i łąką po deszczu, słonecznym lasem i wilgotną jaskinią. Oczy zachwycają się pięknymi widokami Sardynii, naturą, kolorowymi wyrobami ludowymi, złotymi pszczołami i bielą koronek. Również dla oka jest i piękna dziewczyna, i przystojniak, a jakże. Ucho czytelnika także bywa satysfakcjonowane: odgłosami wsi, brzęczeniem pszczół, rytualnymi piosenkami śpiewanymi przy ulach.
Magiczna to wyspa z tajemniczym czarnym miodem i zagadkowym drzewem oraz niecodzienna profesja Angeliki, która jest wędrowną pszczelarką.
„Zna pszczoły, ich brzęczenie jest jej ulubioną muzyką. Bezbłędnie rozumie ich język złożony z zapachów i dźwięków. Rozwiązuje problemy, które dręczą pasiekę i jedzie dalej. Jest strażniczką. Ostatnią strażniczką pszczół.”

Fabuła niespecjalnie odkrywcza - perypetie spadkobierczyni starego domiszcza oraz próba zaaklimatyzowania się w nowym środowisku. Brzmi znajomo? Do tego przewidywalny wątek miłosny, bo musi pojawić się przecież rycerz na białym koniu. Dołóżmy przyjaźnie, szukanie swojego miejsca na ziemi, dzielenie się szczęściem, radością i dobrami, wreszcie przebaczenie. Nic szczególnego. Biorąc pod uwagę intrygę, a jest taka całkiem przeciętna, byłaby to obyczajówka jakich wiele.
Tymczasem książka jest wyjątkowa, bo nie o fabułę tu gł...

× 1 | link |
@Moncia_Poczytajka
Przeczytane 📚 Posiadam 🎁 Recenzenckie ❤ 2018 ❤ Odwiedzamy Włochy
BR
@brygida0303
2022-04-05
4 /10
Przeczytane
@S.anna
2021-08-30
5 /10
Przeczytane Mam Literatura włoska
PA
@pati.rybka
2021-01-14
8 /10
Przeczytane
MA
@magda_em
2019-01-06
5 /10
@Zaneta
2018-12-27
8 /10
Przeczytane Lista książek na święta ROMANS
@withmybooks
2019-01-09
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Nikt nie może cię zmusić do bycia z kimś. Jeżeli coś ci nie odpowiada, masz prawo odejść. I nigdy nie próbuj zmieniać ludzi. To szaleństwo, ludzie się nie zmieniają.
Córeczko, życie jest wystarczająco pełne problemów... Daj spokój tym, które nie istnieją. Skup się na chwilach, bo zaraz przeminą, i zamiast się nimi cieszyć, zmarnujesz się na rozmyślaniu o bzdurach. One nie wrócą, a już na pewno nie dlatego, że byłaś rozkojarzona.
"Zastanawiam się, dlaczego jedni ludzie nie mają serca, a inni, głupi jak ja, pozwalają okładać się pięściami, wierząc, że do niczego się nie nadaję."
„Pszczoły są strażnikami kwiatów, moje dziecko. I są mądre. Wszystko o nas wiedzą. Karmią nas, leczą, przekazują nam swoją wiedzę. Trzeba tylko umieć ich słuchać. Nie musisz się ich bać.”
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl