Święto nieistotności

Milan Kundera
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Święto nieistotności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Milan Kundera w świetnym stylu powraca po pięciu latach nieobecności. Jego najnowsza książka, Święto nieistotności, zawiera w sobie wszystko to, na co z niecierpliwością czekali jego czytelnicy. Święto nieistotności to historia czterech przyjaciół, Ramona, Alaina, Charlesa i Calibana, mieszkających w Paryżu. Ramon stawia czoła kolejnym, młodszym od niego, pokoleniom, Alain rozmyśla nad tajemnicą kobiecej seksualności, Charles szuka aniołów, Caliban jest aktorem bez publiczności. Każdy z nich zastanawia się nad własnym życiem i jego błahością. W tle zaś przewija się korowód doskonale napisanych postaci, od przypadkowo spotkanych osób, przez znajomych, żony, matki, aż po samego Stalina i jego świtę, którzy mniej lub bardziej na poważnie wtórują przyjaciołom w ich poszukiwaniach.
Data wydania: 2015-05-06
ISBN: 978-83-280-1445-9, 9788328014459
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Kundera
Stron: 128

Autor

Milan Kundera Milan Kundera
Urodzony 1 kwietnia 1929 roku w Czechach (Brno)
Czeski i francuski pisarz i eseista, znany m.in. jako autor Nieznośnej lekkości bytu. Urodził się w inteligenckiej rodzinie, jego ojciec Ludvík Kundera był wybitnym pianistą, a w latach 1948–1961 pierwszym rektorem Akademii Sztuk Muzycznych im. Janá...

Pozostałe książki:

Nieznośna lekkość bytu Żart Nieśmiertelność Tożsamość Śmieszne miłości Życie jest gdzie indziej Niewiedza Księga śmiechu i zapomnienia Walc pożegnalny Powolność Zasłona Święto nieistotności Spotkanie Sztuka powieści Hrabal, Kundera, Havel...: Antologia czeskiego eseju Kubuś i jego pan : hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota L’ignoranza Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej Zahradou těch, které mám rád Zdradzone testamenty Śmieszne miłości: Anegdoty melancholijne Kastrující stín svatého Garty Literatura na świecie 1/1971 (1) Literatura na świecie nr 12/1999 (341) Nechovejte se tu jako doma, příteli Směšné lásky Zneuznávané dědictví Cervantesovo
Wszystkie książki Milan Kundera

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Święto nieistotności aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2020-07-31
6 /10

Mam spory kłopot z oceną najnowszej książki Kundery. Wydaje się, że nie tylko ja zresztą, bo choć blurb pełen jest zachwytów różnych ważnych ludzi, to jednak jakiekolwiek konkrety znaleźć w nim trudno.

„Święto nieistotności” to historyjki, opowiastki, anegdoty o czterech mieszkających w Paryżu przyjaciołach: Alainie, Charlesie, Ramonie i Kalibanie. W tle przewijają się też postacie drugoplanowe: La Franck, urocza pięćdziesięciolatka, której ukochany niedawno zmarł, D’Ardelo, udający, że jest chory na raka (bardzo go ta mistyfikacja bawi), Quaquelique, stary przyjaciel Ramona, kobieciarz, obecna-nieobecna matka Alaina, Stalin, Kalinin, Chruszczow…

Opisywane wydarzenia, postawy, zachowania i przemyślenia bez wątpienia są bardzo egzystencjalne, rodzą pytania o sens życia, o znaczenie pępka albo miłości… na przykład do sztuki, i oczywiście wiele, wiele innych.

Problem, jak już wspomniałem, mam z oceną, bo nie jestem pewien, czy to nowe, genialne dzieło znakomitego pisarza, czy efekt stanu przejściowego w jego twórczości, po którym geniusz rozbłyśnie na nowo światłem jeszcze większym (albo wręcz odwrotnie), czy jedynie wyraz rozczarowania i goryczy starego człowieka, który dostrzega wreszcie, że wszystko, czemu poświęcił życie, jest mało ważne, nieistotne… W takim ujęciu mogłoby „Święto nieistotności” stanowić rozwinięcie, dopełnienie może „Nieznośnej lekkości bytu”.

Kundera od 1975 roku mieszka we Francji, od lat dziewięćdziesiątych ubiegł...

× 1 | link |
NA
@natalia_m17
2020-02-05
4 /10
@abdita
2019-11-23
5 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-18
5 /10
Przeczytane A: Niespodziewanka Z: Uwolnione Y: 2015 i wcześniejsze eony

Cytaty z książki

O nie! Książka Święto nieistotności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat