Zasłona

Milan Kundera
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Zasłona
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

"Najnowsza książka Milana Kundery to kontynuacja intelektualnych poszukiwań autora znanego zarówno z eseistycznych fragmentów, jak też z programowej książki Sztuka powieści. Rozważania o wynalezieniu powieści i przemianach tego gatunku współistnieją tu z próbami zdefiniowania zależności literatury i świata. Obsesją pisarza jest stosunek między literaturą narodową a Weltliterature - literaturą światową, o której marzył Goethe. Przywołując Franza Kafkę, Kundera podkreśla, jak wielką sprawą dla małego narodu jest pisarz, który przynosi swojemu narodowi dumę wobec wrogiego świata. Czy jednak Weltliterature to jedynie ambitny projekt, podczas gdy każda wielka powieść zanurzona jest głęboko w lokalnej tradycji? Kundera boleśnie zderza się z panującą na Zachodzie modą na postępowość; jego receptą na modernizm jest modernizm antynowoczesny. Esej Kundery to także pasjonująca wędrówka po najwspanialszych literackich terytoriach, dość wspomnieć Człowieka bez właściwości Musila, Ferdydurke Gombrowicza, Lunatyków Brocha, ale też odległe rejony literatury spod znaku Marqueza czy Carpentiera."
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-06-03007-5, 9788306030075
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Kundera
Stron: 156
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Milan Kundera Milan Kundera
Urodzony 1 kwietnia 1929 roku w Czechach (Brno)
Czeski i francuski pisarz i eseista, znany m.in. jako autor Nieznośnej lekkości bytu. Urodził się w inteligenckiej rodzinie, jego ojciec Ludvík Kundera był wybitnym pianistą, a w latach 1948–1961 pierwszym rektorem Akademii Sztuk Muzycznych im. Janá...

Pozostałe książki:

Nieznośna lekkość bytu Żart Nieśmiertelność Tożsamość Śmieszne miłości Życie jest gdzie indziej Niewiedza Księga śmiechu i zapomnienia Walc pożegnalny Powolność Zasłona Święto nieistotności Spotkanie Sztuka powieści Hrabal, Kundera, Havel...: Antologia czeskiego eseju Kubuś i jego pan : hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota L’ignoranza Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej Zahradou těch, které mám rád Zdradzone testamenty Śmieszne miłości: Anegdoty melancholijne Kastrující stín svatého Garty Literatura na świecie 1/1971 (1) Literatura na świecie nr 12/1999 (341) Nechovejte se tu jako doma, příteli Směšné lásky Zneuznávané dědictví Cervantesovo
Wszystkie książki Milan Kundera

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Esej w siedmiu częściach o literaturze.

20.06.2020

Esej w siedmiu częściach o literaturze, a właściwie o powieści i ich autorach napisany dowcipnie, lekkim językiem z olbrzymią erudycją. Czyta się jak najlepszą powieść. Nie sposób się od niej oderwać. Zastanawia się na historią literatury. Czym jest? Julien Gracq pisze : „Historia literatury, w przeciwieństwie do historii jako takiej, powinna s... Recenzja książki Zasłona

@jatymyoni@jatymyoni × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maslowskimarcinn
2023-03-30
6 /10
Przeczytane

Fascynujący (lecz wymagający niekiedy wytężenia zwojów mózgowych) zbiór esejów Milana Kundery, po przeczytaniu którego, jak zwykle pozostaje poczucie niedostatku. Taka/i zagubiona/y czytelniczka/, na myśl o tym, ile jeszcze książek do przeczytania, ile fascynujących historii do poznania (a wszystko to należące do Literatury przez wielkie L), najwyżej co może zrobić, to zacząć przeliczać monety w portfelu…

I jak zwykle u Kundery w jego esejach i dumaniach wszelakich pojawiają się fascynacje wielkimi pisarzami (Flaubert, Cervantes, Kafka, Gombrowicz i Broch oczywiście), ale gdzieś „pomiędzy nimi” przemykają reminiscencje twórczości nie mniej ważnych Stendhala, Balzaca i rodzimego Haśka.

Kundera snuje swe opowieści o tych, których podziwia. Trochę to analiza ich twórczości, szczypta anegdot, nieco rozważań o konstrukcji konkretnych scen, kreowaniu bohaterów i ich wewnętrznych światów, o doskonałości pisania i geniuszu twórców. Oczywiście Kundera opowiada subiektywnie, nieco się wywyższa swym oczytaniem (ale jemu chyba wolno, prawda?), zahacza o swoje ulubione tematy jak kicz, upływ czasu i wszechobecna w jego życiu i twórczości muzyka.

W komplecie ze Sztuką powieści i Zdradzonymi testamentami pozycja obowiązkowa nie tylko dla literackich czechofilów.

| link |
@jatymyoni
2020-06-20
8 /10
Przeczytane L. czeska i słowacka Bardzo dobra książka Filozofia
@abdita
2019-11-22
9 /10
Przeczytane #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym Posiadam
BR
@brandyta
2007-12-04
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zasłona. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat