Szatan w naszym domu

Lawrence Wright
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Szatan w naszym domu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Ta sprawa rozpaliła Amerykę do czerwoności. Paul Ingram – szanowany obywatel, wzorowy ojciec, zastępca szeryfa w stanie Waszyngton – został w 1988 roku oskarżony przez swoje prawie już dorosłe córki o wykorzystywanie seksualne. Początkowo zarzuty dotyczyły przemocy seksualnej w dzieciństwie, lecz stopniowo zaczęły również obejmować tortury i gwałty zaledwie sprzed paru tygodni od oskarżenia. Kolejne zeznania przynosiły coraz więcej rewelacji – w krwawych satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny Ingramów, lecz także inni pracownicy biura szeryfa. Ponieważ w całym kraju notowano wówczas przypadki „odzyskanych wspomnień”, a sensacyjne doniesienia dotyczące działania satanistycznych sekt docierały z wielu stron, oskarżenia te przyjęto ze zgrozą, ale bez zaskoczenia. Nawet Paul Ingram i jego żona, którzy początkowo wszystkiemu zaprzeczali, wkrótce zaczęli sobie przypominać przedziwne wydarzenia, w których brali udział. Mało kto zwrócił uwagę, jak bardzo opowieści świadków i oskarżonych przypominały zeznania składane kilka wieków wcześniej podczas procesów czarownic…

Lawrence Wright z reporterską precyzją rekonstruuje przebieg tego niezwykłego śledztwa. Pokazuje też, co się dzieje, gdy aparatem pojęciowym współczesnej nauki zawładną nasze najbardziej pierwotne lęki.

„Ta historia, opowiedziana mądrze, oszczędnie, z wyczuciem, stanowi bardzo ważną przestrogę. „Szatan w naszym domu” plasuje Wrighta w ścisłej czołówce amerykańskich reporterów.” „Newsweek”

„Niesamowita sprawa, skłaniająca do pytań o naturę ludzkiej pamięci. […] To książka przemyślana i porywająca.” „The New York Times”

„Trzeźwiąca opowieść o zagrożeniach związanych ze zjawiskiem odzyskanych wspomnień. […] „Szatan w naszym domu” to zdumiewająca historia.” „The New York Times Book Review”

„Lawrence Wright świetnie wykorzystuje tę niepojętą historię, żeby postawić pod znakiem zapytania koncepcję odzyskanych wspomnień […]. Jego wyważona relacja napisana jest z podziwu godną skrupulatnością.” „Entertainment Weekly”

„Już sama ta historia jest tak przedziwna, że byłaby fascynująca właściwie niezależnie od tego, jak by ja opowiedziano, lecz dzięki reporterskiej rzetelności i wnikliwości Lawrence’a Wrighta otrzymujemy doskonałe studium naszych czasów […]. „Szatan w naszym domu” to opowieść naprawdę trzymająca w napięciu.” „The Boston Globe”

Tytuł oryginalny: Remembering Satan. A Tragic Case of Recovered Memory
Data wydania: 2021-07-14
ISBN: 978-83-8191-269-3, 9788381912693
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Amerykańska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 208
dodana przez: chudini0505

Autor

Lawrence Wright Lawrence Wright
Urodzony 2 sierpnia 1947 roku w USA (Oklahoma City)
Lawrence Wright – pisarz, scenarzystafilmowy i teatralny, od 1992 roku stały współpracownik „New Yorkera”, członek Council on Foreign Relations oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków. Absolwent Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie orazAmeryka...

Pozostałe książki:

Szatan w naszym domu Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary Bliźnięta : geny, środowisko i tajemnica tożsamości Character Design for Mobile Devices God Save Texas Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę
Wszystkie książki Lawrence Wright

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jeśli twoje dziecko lubuje się w czarnych kolorach...

WYBÓR REDAKCJI
17.08.2021

Tak naprawdę nie chodzi o czarne kolory, muzykę heavy metalową, Marilyna Mansona, malowanie paznokci i grę w Dungeons & Dragons. Nie chodzi też o czytanie książek fantastycznych w których smoki – symbole szatana – leżą na górach pełnych złota (niby że chciwość), albo w których Harry Potter pokonuje Lorda Voldemorta. Chodzi o to, że w pewnych szcz... Recenzja książki Szatan w naszym domu

Szatan w naszym domu

WYBÓR REDAKCJI
27.10.2023

„ Teoria wyparcia może mieć wartość jako koncepcja naukowa lub narzędzie terapeutyczne, lecz niekwestionowana wiara w jego moc stała się równie groźna jak lęk przed czarownicami.” ( str.197) Akta sprawy Paula Ingrama i dwóch innych oskarżonych stanowiły główny materiał źródłowy do powstania tej książki. Jak również rozmowy i wywiady, jakie prze... Recenzja książki Szatan w naszym domu

@asach1@asach1 × 15

W jak wiele własnych win jesteśmy w stanie uwierzyć, gdy odpowiednio nam się je wmówi?

2.09.2021

Historię Paula Ingrama i jego rodziny poznałam dopiero na kartach książki “Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej”. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej rodzinie, ani sytuacji jaka ich spotkała. Do lektury podeszłam więc z ogromnym zaciekawieniem oraz absolutnym brakiem jakichkolwiek przypuszczeń, z czym przyjdzie mi się... Recenzja książki Szatan w naszym domu

@testerka_ksiazek@testerka_ksiazek × 4

„Szatan w naszym domu”

3.08.2021

Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej. Paul R. Ingram był policjantem w biurze szeryfa w Olympii. Ten ponad czterdziestoletni zastępca szeryfa był znany większości mieszkańców. Był bardzo skrupulatnym i dobrym policjantem, którego wszyscy, niezależnie od poglądów darzyli poważaniem. Samo miasteczko Olympia, jako stolica Terytorium Wasz... Recenzja książki Szatan w naszym domu

@ReniBook@ReniBook × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@aellirenn
2023-04-18
4 /10
Przeczytane

Nie znałam tej sprawy i zaskoczył mnie kierunek, w którym to wszystko poszło. Minusem tej książki jest brak świeżego spojrzenia i brak nawet próby odpowiedzi na pytanie „dlaczego”.

× 1 | link |
PA
@Park2Read
2021-08-05
8 /10

Nie przypominam sobie żebym kiedyś czytała podobną książkę- mam wrażenie, że po jej skończeniu zostałam z dziesiątkami pytań, na większość nie mam jasnej odpowiedzi. Lektura "Szatana w naszym domu" Lawrenca Wrighta zupełnie mnie skołowała! Nie wiem kto w tej historii bardziej mataczył i zmyślał, jedno jest pewne - od początku zarówno w samym śledztwie jak i w rodzinie Ingramów wszystko szło nie tak.

Ostrzegam, że przerzucając kolejne strony będziecie przecierać ze zdumienia oczy, będziecie wracać do początku akapitu by sprawdzić czy coś wam nie umknęło - całość pełna jest bowiem obrazków, które równie mocno przerażają co stawiają pod znakiem zapytania autentyczność tej historii. W pewnym momencie mamy wrażenie, że ktoś ułożył z tych fragmentów wieżę absurdu ale kiedy zdamy sobie sprawę, że to wszystko wydarzyło się naprawdę…

Lawrence Wright przedstawia szczegóły śledztwa oraz rozprawy sądowej Paula Ingrama, pełniącego funkcję zastępcy szeryfa stanu Waszyngton, którego dwie córki oskarżyły w 1988 roku o molestowanie seksualne. Wraz z rozwojem postępowania, zakres przewinień oraz krąg podejrzanych dynamicznie się powiększał, podobnie jak oskarżenia dziewczyn, które były coraz bardziej przytłaczające i w pewnym momencie skierowały one punkt ciężkości ku popularnemu wówczas w Stanach zjawisku satanistycznych sekt. Dziewczyny twierdziły bowiem, iż w krwawych rytuałach brała udział cała rodzina Ingramów, a nawet kilku pracown...

| link |
@madbed
2022-06-03
Przeczytane

Lawrence Wright przedstawia nam głośną sprawę, która miała miejsce w USA.
W 1988 roku Paul Ingram, który był szanowanym obywatelem, wzorowym ojcem i zastępcą szeryfa w stanie Waszyngton, został oskarżony przez swoje prawie dorosłe córki i wykorzystywanie seksualne. Nie było to tylko wykorzystywanie w dzieciństwie, ale obejmowały też tortury i gwałty zaledwie sprzed paru tygodni od oskarżenia.
W kolejnych etapach śledztwa dochodziło do coraz drastyczniejszych i niewyobrażalnych odkryć. W krwawych satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny, ale inni pracownicy biura szeryfa.
Groteskowe i zabawne wręcz tłumaczenia oprawców sama niewiem czy mnie bardziej śmieszyły czy denerwowały.
Jak sprawca może nie pamiętać tego co robił przez tyle lat własnym dzieciom.
Najlepsze jak zaczyna sobie przypominać sytuacje , które nie miały miejsca,a nawet cudownym sposobem on i żona coś sobie jednak przypominają.
Tłumaczenia o satanizmie, sekcie jakiś utraconych wspomnieniach, wyparciu w ogóle do mnie nie przemawiają .
Może to taktyczna linia obrony, zrobienie z siebie biednego i niewinnego.
Do tego żona będąca w domu na dole, a na górze ojciec robi takie rzeczy córkom. Przepraszam, ale nie ogarniam tego.
Autor bardzo dokładnie relacjonuje całą sprawę, opisuje przebieg wydarzeń tego niezwykle dziwnego śledztwa.
Można powiedzieć, że śledztwo z 1988roku więc w różne rzeczy ludzie wierzyli, do tego mieli ograniczone metody i wiedzę...

| link |
EF
@effyy92
2024-04-01
6 /10
Przeczytane
@alinaz5
2023-10-29
7 /10
Przeczytane
@asach1
2023-10-27
6 /10
Przeczytane
MO
@Moniskape
2022-08-30
6 /10
Przeczytane
@jasminowaksiazka
2022-01-26
10 /10
@dzizzz
2021-12-12
7 /10
Przeczytane
@anna.szmelak
@anna.szmelak
2021-11-27
9 /10
Przeczytane
@testerka_ksiazek
@testerka_ksiazek
2021-09-02
7 /10
Przeczytane Posiadam
@ReniBook
@ReniBook
2021-08-03
8 /10
Przeczytane
@karsob85
2021-07-21
8 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2021-08-17
6 /10
Przeczytane Reportaże, literatura faktu Literatura amerykańska

Cytaty z książki

O nie! Książka Szatan w naszym domu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl