Tajemna historia pana Musashiego

Jun’ichirō Tanizaki
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Tajemna historia pana Musashiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Tanizaki Jun'ichiro (1886-1965), urodzony w Tokio pisarz japoński, którego działalność pisarska to nieprzerwana seria sukcesów, zalicza się do najwybitniejszych przedstawicieli kultury tego kraju. Porównywany jest do Poego, Wilde'a, Baudelaire'a. W Polsce przetłumaczono tego autora "Dwie opowieści o miłości okrutnej" oraz "Dziennik szalonego starca. Niektórzy wolą pokrzywy".
"Tajemna historia pana Musashiego" to nieznana karta z biografii tytułowego bohatera, słynnego z mądrości, przebiegłości i siły wojownika, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku. Autor, który uważa, że istnienie silnego popędu seksualnego u wojowników jest czymś zupełnie naturalnym, odkrywa, że jego bohater przez całe życie pozostawał w mocy obsesyjnej namiętności. [PIW, Warszawa 1996]
Data wydania: 1996
ISBN: 978-83-06-02544-6, 9788306025446
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Współczesna Proza Światowa
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 187

Autor

Jun’ichirō Tanizaki Jun’ichirō Tanizaki
Urodzony w 1886 roku w Japonii
Był jednym z najbardziej znanych dwudziestowiecznych pisarzy japońskich. Przez pewien czas fascynował się kulturą Zachodu, by następnie ponownie zwrócić się ku źródłom kultury japońskiej. W 1933 roku napisał Pochwałę cienia, w której próbował zdefin...

Pozostałe książki:

Dziennik szalonego starca Ballada o Narayamie. Opowieści niesamowite z prozy japońskiej Dwie opowieści o miłości okrutnej Tydzień świętego mozołu. Opowiadania japońskie 1945–1975 Miłość głupca
Wszystkie książki Jun’ichirō Tanizaki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Tajemna historia pana Musashiego aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-06-04
8 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka L. japońska

Zupełnie inny świat, ale jaki ciekawy. Feudalny dwór japoński z przełomu XVI i XVII wieku i historia życia wspaniałego wojownika. Jednak nie wojny i potyczki są na pierwszym planie, ale jakim był człowiekiem i co go ukształtowało. Możemy zajrzeć za kulisy życia na dworze, poznać mentalność ludzi tam żyjących, ich namiętności i obsesje, a także rytuały rządzące ich życiem. Mnie zaciekawiły kobiety i ich życie. Niektóre obrazy mną wstrząsnęły. Napisana prostym, ale bardzo plastycznym językiem tworzy coś w rodzaju dokumentu z relacjami światków danych wypadków.
Gorąco polecam wszystkim ciekawym świata i innych kultur.

× 6 | link |
@Meszuge
2020-07-31
5 /10

Jeśli w Polsce komukolwiek mówi coś nazwisko Musashi, to zwykle miłośnikom historii samurajskich i ich największego bohatera, mistrza miecza, Musashi Mijamoto.
Tytułowy pan Musashi z „Tajemnej historii...”, zgodnie z panującym wówczas zwyczajem, nosił w różnych etapach życia (a także po śmierci) różne imiona, a nawet nazwiska. Żadne z nich jednak nie brzmiało Mijamoto. Być może w Japonii nazwisko Musashi nie jest tak popularne, jak u nas Nowak, ale nie ma wątpliwości, że bohaterem powieści Tanizaki Jun’ichiro nie jest „ten” Musashi.

Dorastający chłopak obserwuje rytuał, dość koszmarny z europejskiego punktu widzenia, a polegający na myciu, czesaniu i ozdabianiu, odciętych podczas bitwy, głów samurajów. Przeżycie to determinuje całe jego dalsze życie i to nie tylko intymne. Owładnięty perwersyjną obsesją Musashi gotów jest zdradzić swego wychowawcę i dokonać wielu innych niecnych czynów, byle zaspokoić swoje wynaturzone instynkty.

Nie znajdzie tu czytelnik szybkich jak mgnienie oka pojedynków na miecze, nie znajdzie opisów biegania po wodzie czy skoków na wysokość drzewa.
W Pierwszej księdze „Tajemnej historii...” autor powołuje się na materiały źródłowe, więc nie jest wykluczone, że przynajmniej część tej opowieści oparta jest na faktach. I może dzięki temu historia pana Musashiego jest przede wszystkim podglądaniem epoki (XVI-XVII wiek), obyczajów i mentalności wojowników, a nie pikantną sensacją.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@Asamitt
2019-12-01
8 /10
Przeczytane Literatura piękna / Klasyka Klimaty Orientu

Cytaty z książki

O nie! Książka Tajemna historia pana Musashiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl