Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach

Dobrosław Kot
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Dlaczego Europa tak zdecydowanie broni swoich granic? Dlaczego w ludziach, którzy uciekają przed wojną, przemocą i biedą, widzi tak wielkie zagrożenie? Dlaczego nawet dobra wola jednostek jest ograniczana przez prawo i struktury polityczne? Europa nie jest gotowa na przyjęcie uchodźców. Przez wieki przygotowywała się przecież do czegoś przeciwnego – panowania nad obcym. Widać to nie tylko w porządku prawnym, ale i w takich kategoriach myślenia jak państwo narodowe, dom czy prawa człowieka, które w gruncie rzeczy są prawami obywatela. Człowiek, który nie jest obywatelem, staje się niewidoczny. Pojawienie się uchodźców to szansa, by zastanowić się, dlaczego Europa – tak dumna z własnej otwartości – jest na Innego tak bardzo zamknięta. Uchodźcy każą zadać pytanie o sens domu, zamieszkiwania, gościnności i sąsiadowania. To nie tylko pytanie etyczne, ale też wyzwanie dla myślenia. Być może otwarcie granic to okazja, by przemyśleć wszystko od nowa i odkryć najgłębsze powody zamknięcia? Niewykluczone bowiem, że Europa jest iluzją, mającą zakryć jedno z najbardziej fundamentalnych i niepokojących doświadczeń człowieka: nieusuwalną bezdomność.
Data wydania: 2020-07-31
ISBN: 978-83-7453-664-6, 9788374536646
Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria
Seria: Idee i Społeczeństwo
Stron: 228
dodana przez: katapika

Autor

Dobrosław Kot Dobrosław Kot
Urodzony w 1976 roku w Polsce
Wit Szostak, właśc. Dobrosław Kot – polski pisarz, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Stopień doktora uzyskał...

Pozostałe książki:

Podmiotowość i utrata Myślenie dramatyczne
Wszystkie książki Dobrosław Kot

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dlaczego boimy się uchodźców?

3.08.2020

Lektura tej książki nie da nam odpowiedzi na pytanie, jak pomóc uchodźcom, bo nie taki ma cel - choć bezsporny i przypomniany przez autora jest fakt, że tej pomocy potrzebują. Poruszane są tu w koniecznym zakresie kwestie wewnętrznej polityki państw, polityki międzynarodowej, regulacji prawnych (człowiek ma prawa, o ile jest obywatelem – istotne).... Recenzja książki Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach

@LetMeRead@LetMeRead × 15

Moja opinia o książce

Opinie

@LetMeRead
2020-08-02
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Stare opowieści rzucają silne światło i potrafią bez trudu oświetlać bardzo wiele naszych spraw.”
× 2
#
“Dom chroni, ponieważ stwarza przestrzeń zrozumiałą, gdzie wszystko jest na miejscu, gdzie nic nie zaskakuje. Dom jest zatem stawianiem granicy obcości, chronienie jest chronieniem przed obcośc...”
× 2
#
“Religia to sposób na oswojenie przez rytuały tego, czego oswoić się nie da. Albo, mówiąc inaczej: znalezienie jedynego możliwego sposobu, by człowiek mógł w jakikolwiek sposób zbliżyć się do b...”
× 2
#
“Świat jako żywioł poza domem niepokoi, można go zaprosić do domu tylko na prawach ustalonych przez domownika: wstęp ma tylko spokój. Zatem trzeba niespokojny żywioł poskromić, sprawić, by ucic...”
× 2
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl