Urząd mojego ojca - kolejne opowieści

Isaac Bashevis Singer
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Urząd mojego ojca - kolejne opowieści
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Urząd mojego ojca - kolejne opowieści to ciąg dalszy (wydanych po polsku kilka lat temu) opowiadań-wspomnień pisarza. Oparte one zostały na przeżyciach młodego Singera z okresu, kiedy mieszkał on w Warszawie, gdzie jego ojciec był rabinem i załatwiał w związku z pełnionym przez siebie urzędem całe mnóstwo bardziej i mniej przyziemnych spraw członków gminy żydowskiej. Autor spłaca tym zbiorem dług rodzicielowi, który jako czynny duchowny mocno wpłynął na kształt jego młodzieńczej wyobraźni. Wskrzesza zatem Singer to, co ocalało z jego ojca, czyli ów zagmatwany, zagadkowy świat spraw, jakimi zajmował się rabin.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-7389-895-0, 9788373898950
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Stron: 181
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Isaac Bashevis Singer Isaac Bashevis Singer
Urodzony 21 listopada 1902 roku w Polsce (Leoncin)
Isaac Bashevis Singer - polski i amerykański pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 1978.

Pozostałe książki:

Dwór Rodzina Muszkatów Gimpel Głupek i inne opowiadania Sztukmistrz z Lublina Spuścizna
Wszystkie książki Isaac Bashevis Singer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Urząd mojego ojca - kolejne opowieści? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@PonuryDziadyga
2021-12-25
8 /10
Przeczytane 2014

Po dłuższej przerwie od twórczości Singera przyszedł czas na sięgnięcie po jego zbiór opowiadań- wspomnień. Mam mieszane uczucia po lekturze. Z jednej strony piekielnie wciąga koloryt przedwojennej żydowskiej enklawy na Krochmalnej, gdzie ojciec IBS prowadził swoją skromną działalność w sądzie rabinackim, z drugiej- nie jest to książka pozbawiona wad. Jest w niej miejsce dla twardej, ortodoksyjnej postawy starszych przedstawicieli gminy, jak i dla młodych, zeświecczonych niemal, którzy przedkładają niezbyt czyste interesy nad naukę wyciągniętą z dreptania do jesziwy, co swoją drogą prowadzi do często zabawnych konfliktów. Dodatkowym plusem są przypisy dodane przez autora. Chwała mu za to, bo pomimo jako takiego otrzaskania z hasłami rodem z jidysz czy języka hebrajskiego, parę razy mocno się musiałem zastanowić, co oznacza słowo które właśnie przeczytałem.
Jedyną wadą książki jest monotematyczność tych opowiadań. Poza może czterema wyjątkami, absolutnie wszystkie mówią o kontaktach damsko-męskich, a ściślej - albo o zaślubinach, albo o rozwodach.
Owszem, bohaterowie są wielobarwni, oryginalni, nakreślenie ich charakterów na raptem kilku stronach, to mistrzostwo świata, ale dosyć szybko zaczyna męczyć schemat: "przychodzi baba do lekarza" (w tym przypadku: "przychodzi małżeństwo do rabbiego").
Reasumując: może zbiór nie jest do końca cymes, ale mi się czytało wprost świetnie.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Urząd mojego ojca - kolejne opowieści. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl