Cienie nad rzeką Hudson

Isaac Bashevis Singer
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Cienie nad rzeką Hudson
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Autor opisuje świat amerykańskich Żydów, którzy uniknęli Holocaustu. Wśród rodzinnych kłótni i religijnych sporów kojarzą się i rozpadają małżeństwa z miłości i z rozsądku, kochankowie się rozstają, a małżonkowie umierają i powracają z zaświatów.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-7200-093-4, 9788372000934
Wydawnictwo: Muza
Stron: 612
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Isaac Bashevis Singer Isaac Bashevis Singer
Urodzony 21 listopada 1902 roku w Polsce (Leoncin)
Isaac Bashevis Singer - polski i amerykański pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 1978.

Pozostałe książki:

Dwór Rodzina Muszkatów Gimpel Głupek i inne opowiadania Sztukmistrz z Lublina Spuścizna
Wszystkie książki Isaac Bashevis Singer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Cienie nad rzeką Hudson aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-06-23
7 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla L. amerykańska Audiobook Bardzo dobra książka

To jest moje pierwsze spotkanie z Singerem i myślę, że nie ostatnie.
Przeczytałam też „Ojca chrzestnego” Obie te książki przedstawiają zamknięte światy egzystujące w Ameryce. W obu przypadkach wyjście z tego świata równa się zdradzie. Te światy są bardzo różne, ale jednocześnie jest w nich jakieś podobieństwo.
Książka Singera opisuje małą diasporę żydowską w Nowym Yorku po zakończeniu wojny. Ukazuje świat amerykańskich Żydów, którzy uratowali się przed Holocaustem i którzy przybyli do Ameryki z różnych krajów Europy. Mimo wspólnej tradycji i religii kraje ich pochodzenia mają duży wpływ na sposób postrzegania świata. Dochodzi też do zderzenie tradycji i tożsamości żydowskiej z Ameryką. Mamy historię ludzi rozdartych między tradycją i wiarą, a współczesnym światem. Rozdartych między przeszłością, a teraźniejszością. Każdy z nich musi się zmierzyć z Holocaustem, z tragedią, jaka spotkała cały naród, jak i najbliższych. Opowiada o ludziach szamoczących się, pełnych wewnętrznych konfliktów, poszukują własnych dróg i odpowiedzi. Podstawowe pytanie, jakie zadają, to czy mają prawo do szczęścia i jak to szczęście ma wyglądać.
Świetnie napisana książka, pełna emocji, w której każdy z bohaterów niesie własną historię. Autor zagłębia się w psychikę każdego z bohaterów, przedstawiając portrety psychologiczne, starając się ukazać rozterki i motywy ich działania. Książka ma wartką, wciągającą akcję, pełną dramaturgii i plastycznych opisów.

× 2 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-25
5 /10
Przeczytane 2014

Co ma czytelnikowi do zaoferowania najsłynniejsza obok "Sztukmistrza z Lublina" powieść Singera? Pomimo ponad sześciuset stron, to niestety niewiele. Poznajemy grupę żydowskich emigrantów, którzy uciekli do USA przed piekłem holocaustu. Jedni zasymilowali się niemal całkowicie, inni natomiast desperacko starają się zachować dla potomnych resztki tradycji i kultury, wynikające z ich wiary. Co do bohaterów, to mamy okazję całkiem dobrze poznać każdego, lecz jest jedna postać pierwszoplanowa, dookoła której kręci się fabuła. I bynajmniej nie jestem tym faktem zachwycony, w tym konkretnym przypadku.
Hertz Dawid Grain, wychodząc przed szereg jako główny bohater, to postać tak bardzo działająca mi na uzębienie, że prawdę mówiąc nie pamiętam, kiedy ostatnio na taką trafiłem. To dwulicowa szumowina, gad przeskakujący między samozachwytem, egoizmem, a mętnym filozofowaniem i rozmyślaniami o wierze, pozujący na gorliwie wierzącego, a tak naprawdę śmierdzącego na milę hipokryzją i bigoterią.
W dalszej części jego losy mocno przypominają to, co działo się we wcześniejszej książce Singera- "Pokutniku" (lub "Nawróconym", bo i taka wersja istnieje).
Ciężko mi napisać, o czym dokładnie ta książka jest. Z pewnością o miłości. Ale poza tym jest tu poruszonych zatrzęsienie różnych kwestii: tęsknota za kulturą, która za wielką wodą jest w agonii, rolą wiary w nowoczesnym społeczeństwie, powojenna trauma, której odłamki co rusz pojawiają się w rozmowach. Znalazło się też miejsce ...

| link |
@pinga
2009-02-13
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Cienie nad rzeką Hudson. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl