Szatan w Goraju

Isaac Bashevis Singer
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Szatan w Goraju
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Szatan w Goraju to pierwsza i zdaniem wielu krytyków najlepsza powieść pisarza. Napisana w 1933 roku przed wyjazdem pisarza z Polski ujawniła od razu jego nieprzeciętny talent, odrębny, sugestywny styl charakteryzujący się precyzją i zwięzłością języka oraz zainteresowanie demoniczną stroną natury ludzkiej. Osadzona w drugiej połowie siedemnastego wieku po powstaniu Chmielnickiego może być odczytywana w bardzo różny sposób, np. jako alegoria ukazująca jak narzucenie społeczeństwu niemożliwej do urzeczywistnienia ideologii - w tym wypadku mesjanizmu Sabataja Cwi - prowadzi ludzkość do zła i chaosu uosabianych przez Szatana..
Data wydania: 2003-11-01
ISBN: 978-83-7200-395-9, 9788372003959
Wydawnictwo: Muza
Seria: Biblioteka Pisarzy Żydowskich
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 208
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Isaac Bashevis Singer Isaac Bashevis Singer
Urodzony 21 listopada 1902 roku w Polsce (Leoncin)
Isaac Bashevis Singer - polski i amerykański pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 1978.

Pozostałe książki:

Dwór Rodzina Muszkatów Gimpel Głupek i inne opowiadania Sztukmistrz z Lublina Spuścizna
Wszystkie książki Isaac Bashevis Singer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Szatan w Goraju? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@PonuryDziadyga
2021-12-25
9 /10
Przeczytane 2014

Rzadko kiedy słyszy się, aby debiut autora był jednocześnie przez ekspertów uznawany za jego najwybitniejsze dzieło. Oto wyjątek od tej reguły- jedyna książka Singera wydana w przedwojennej Polsce. Autor opisuje ogłupiałe, zabobonne społeczeństwo, okrutnie potraktowane za czasów kozackich najazdów, które chętnie przyjmuje nawet najbardziej absurdalne plotki, wychwalając fantastyczne dokonania samozwańczego Mesjasza- Sabataja Cwi. Nie jest to nic dziwnego- ludzie pokrzywdzeni lgną jak ćmy do światła, do ludzi obiecujących im lepsze życie. A jeśli ten lepszy żywot miałby dotyczyć całego ludu Izraela? Wtedy jest to podatny grunt dla sekciarzy i fanatycznych neofitów.W przypadku "Szatana w Goraju" doprowadza to do powstania skrajnych patologii, zezwierzęcenia większości społeczności miasteczka, gdzie nie ma miejsca dla ludzi wiernych dawnym przekonaniom i zdrowemu rozsądkowi.
Język nie jest specjalnie wyszukany, co poczytuję sobie za plus- jest prosty i jak najbardziej zrozumiały, a w razie gdyby czytelnik miał problem z jakimś wyrażeniem, to na końcu jest mały słownik. Autor świetnie buduje ciężką, mroczną atmosferę, przesyconą szaleństwem i chorobliwie dewocyjnym uniesieniem. Realia są kompletnie odmienne od tego, do czego mnie autor przyzwyczaił. Obraz XVII- wiecznego zaścianka, który wraz z rozwojem fabuły coraz bardziej przypomina Szeol, jest odmalowany (nomen omen) piekielnie sugestywnie.
Reasumując: najbardziej przesiąknięta mistyką i kabałą książka Singera, j...

| link |
@Remma
2021-05-01
8 /10
Przeczytane nobliści klasyka
@TiTiUu
2013-12-03
8 /10
Przeczytane
@Annette_Cinnamon
2012-09-17
8 /10
Przeczytane
AW
2008-12-08
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Szatan w Goraju. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl