Sztukmistrz z Lublina

Isaac Bashevis Singer
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów
Sztukmistrz z Lublina
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów

Opis

Tę książkę miliony czytelników na całym świecie od lat umieszcza na liście lektur, które odmieniły ich życie. Wybitna powieść, jedno z najlepiej znanych dzieł noblisty Izaaka Bashevisa Singera, powraca w nowym wydaniu. Jasza Mazur, choć tylko sztukmistrz, uchodził za majętnego i szczęśliwego człowieka - miał wierną żonę, romans z asystentką i kochanki w kilku miastach. Potrafił pozyskać życzliwość każdego, kogo spotkał i - przekonany o własnej wyjątkowości - zdawał się drwić z Boga swoich przodków. Poważnym moralistom, którzy usiłowali go sprowadzić na drogę cnoty, odpowiadał zawsze: "Kiedy byliście w niebie? Jak wyglądał Bóg?". Jednak w pewnym momencie Jasza, nawykły do brania wszystkiego w posiadanie jednym gestem, poznaje w Warszawie Emilię - pierwszą kobietę, która zdaje mu się być twierdzą nie do zdobycia. Sztukmistrz zaczyna tracić rezon i spoglądać z innej perspektywy na swoje walące się w gruzy życie. Wolna od zbędnej ckliwości historia o buncie i akceptacji, o wahaniu poprzedzającym wybór właściwej drogi i o zmaganiach z własną tradycją. Singer przekonuje, jak nieodzowne jest stawianie sobie pytań, nawet jeśli nie ma na nie poprawnej odpowiedzi.
Tytuł oryginalny: Der Kunzenmacher fun Lublin
Data wydania: 2016-02-25
ISBN: 978-83-08-06089-6, 9788308060896
Wydawnictwo: Literackie
Serie: Arcydzieła Literatury Współczesnej, Biblioteka Bestsellerów, Klub Interesującej Książki, Kanon Na Koniec Wieku, Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek, Współczesna Proza Światowa
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 248
Mamy 11 innych wydań tej książki

Autor

Isaac Bashevis Singer Isaac Bashevis Singer
Urodzony 21 listopada 1902 roku w Polsce (Leoncin)
Isaac Bashevis Singer - polski i amerykański pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 1978.

Pozostałe książki:

Dwór Szatan w Goraju Rodzina Muszkatów Gimpel Głupek i inne opowiadania Spuścizna
Wszystkie książki Isaac Bashevis Singer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sens naszej egzystencji

12.09.2021

Przeczytałem książkę Singera po raz pierwszy wiele lat temu, wtedy niewiele z niej zrozumiałem. Ostatnio wróciłem do audiobooka w bardzo dobrej interpretacji Henryka Machalicy. Bohaterem książki jest Jasza Mazur, Żyd z Lublina, który zarabia na życie dając występy prestidigitatorskie, ale to ktoś więcej, człowiek o dużej wiedzy, olbrzymim uroku o... Recenzja książki Sztukmistrz z Lublina

@almos@almos × 20

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-06-02
6 /10
Przeczytane Literatura obca Literatura polska

Książka ma formę - narrację, fabułę - tradycyjną, dziewiętnastowieczną, jeśli można tak powiedzieć. Mnie kojarzy się z naturalizmem, taką np. 'Tessą d'Urbelville'. I to mi troszkę przeszkadzało, bo lubię prozę współczesną. No, ale to wybór pisarza, jego inspiracji artystycznych, i ma to świadome podstawy artystyczne, nie będę z tym dyskutować.
Po tę książkę sięgnęłam ze względu na Lublin, w którym dzieje się część akcji. Jestem z Lubelskiego, i to część tradycji mojego regionu. Jeszcze cebularze zostały, jeszcze tlą się wspomnienia dziadków. Uznałam, że trzeba to przeczytać.
Miałam dwa wrażenia, podczas czytania książki.
Po pierwsze, przez całą powieść nabudowywała się i oddziaływała na mnie - czytelnika - atmosfera izolacji głównego bohatera, izolacji, która tkwiła w jego duszy, duszy filozoficznej, zadającej pytania, ale i duszy zdezorientowanej, poszukującej tożsamości. Bardzo ciekawa sprawa. Moim zdaniem, jedna z najciekawszych w książce, ciekawsza niż problematyka moralna, choć powiązana.
Po drugie, rozterki duchowe bohatera, jego wewnętrzny świat. Narracja dobrze to ukazuje. Jasza patrzy na to co go otacza, na przyrodę i pyta się o Boga, o praprzyczynę. I ta sobie pomyślałam, że przyroda mojego regionu, ta prowincjonalność, czy raczej tradycyjność, która wciąż jest, i którą tak cenię sobie (taki gust :-)), może skłaniać do takich pytań.

× 14 | link |
@Antoniowka
2021-12-31
8 /10
Przeczytane

„Ale taki właśnie był. Wciąż grał jakąś inną rolę. Był kłębowiskiem osobowości: wierzący i heretyk, dobry i zły, fałszywy i szczery. Potrafił kochać wiele kobiet jednocześnie. Oto gotów jest zaprzeć się swej religii, a jednak znalazłszy stronę wydartą ze świętej księgi, zawsze ją podnosi i przyciska do ust. Wszyscy byli niczym zamki, każdy ze swym własnym kluczem. Tylko taki ktoś jak on, Jasza, potrafił otwierać wszystkie dusze”*

„Sztukmistrz z Lublina” to świetna książka o kryzysie, o walce ze sobą, o tym, że nawet jeśli się nam wydaje, że mamy wszystko, przychodzi moment wyboru. Dzisiaj byśmy powiedzieli, że Jasza był królem życia, miał żonę, kochanki, wędrował i pokazywał swoje sztuczki, ludzie go uwielbiali. Chciał więc więcej. Jednak fortuna kołem się toczy i Jasza popełnia błąd. Los nie daje mu zostać kimś innym, bo jest tylko sobą. Nie każdy zamek da się otworzyć, a za swoje czyny trzeba odpokutować.

W istocie jest to więc książka o pogodzeniu się z życiem, bardzo klimatyczna, przygnębiająca, ale i pouczająca.

* I.B. Singer, Sztukmistrz z Lublina, Kolekcja Gazety Wyborczej, Kraków 2004, s. 46.

× 14 | link |
@bea-ta
2019-11-16
7 /10
Przeczytane przeczytane 2017 Biblioteka domowa

Jestem po lekturze trylogii A. Wojdowicz „Niepokorne”. Jedną z bohaterek trylogii jest żydowska dziewczyna, która musiała odpowiedzieć sobie na wiele pytań dotyczących własnej tożsamości. To nie była opowieść wybitna, moim zdaniem, mimo kilku wątków, za których poruszenie dziękuję autorce, były to pozycje raczej przeciętne. I dlatego zapragnęłam przeczytania czegoś dobrego, autentycznego o kulturze żydowskiej… Trafiłam na „Sztukmistrza z Lublina”, dzieło „polskiego i amerykańskiego pisarza żydowskiego tworzącego głównie w języku jidysz” (za Wikipedią), noblisty w dziedzinie literatury. Lepiej trafić nie mogłam:)

Piękny język. Wiedza z „pierwszej ręki”. Niebanalna opowieść. Niezwykły klimat. Świetnie nakreślone postaci bohaterów.

I. B. Singer jest dla mnie jednym z tych mistrzów słowa, którzy piszą obrazami. Odtworzył nieistniejący świat żydowskiej kultury, tradycji i zwyczajów drugiej połowy XIX wieku, z jego kształtami, kolorami, zapachami… Dostałam więc prawdziwy „żydowski świat”, którego niedosyt odczułam tak wyraźnie w trakcie poprzednich lektur. Ale dostałam też znacznie więcej: za sprawą rozterek i przemiany głównego bohatera, człowieka zadającego pytania i szukającego odpowiedzi, miałam doskonały materiał do rozmyślań, co w lekturach pozostaje dla mnie wartością nadrzędną:)

× 5 | link |
@Zuell_Zuell
2019-11-28
8 /10
Przeczytane

Klimatyczna.
Filozoficzna.
Refleksyjna.
Naturalistyczna
i metafizyczna.
Literacko genialna.

× 4 | link |
AG
2013-12-31
8 /10
Przeczytane Sésame

Pierwsze, a zarazem udane spotkanie z prozą Singera. Bardzo dobra powieść, będąca studium zachowania ludzkiego, a także wątpliwości, jakie towarzyszą nam na co dzień. Dodatkowymi atutami są przewijające się obrazy XIX-wiecznej Warszawy oraz przedstawienie reguł, jakimi kierowała się w owym czasie polska wspólnota żydowska.

× 2 | link |
@basiaa
2011-06-19
10 /10
Przeczytane

Świetnie napisana książka o przeżyciach żyda-sztukmistrza.

× 2 | link |
@inez.inez
2010-07-21
10 /10
Przeczytane

Jedna z moich ulubionych.

× 1 | link |
2022-08-29
Przeczytane

Autor prowadzi nas przez świat diaspory żydowskiej, świat wewnętrzny aż do duchowego. Dotykamy najbardziej intymnych sfer życia Jaszy przez co przenikamy do jego świata. Świata wielobarwnego, świata skrajności. We mnie ten świat pozostał.

| link |
JK
2022-08-23
8 /10
Przeczytane Posiadam
MG
2022-07-17
7 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-25
7 /10
Przeczytane 2014
@almos
2021-09-12
8 /10
Przeczytane audiobook literatura piękna
@Remma
2021-05-01
9 /10
Przeczytane nobliści klasyka
@ReginaCatta
2020-06-23
7 /10
Przeczytane Cudowni autorzy. Międzywojnie i później Przeczytane na początku wieku Półka M Mieszka ze mną
SZ
2020-05-01
5 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura piękna 2_Pożyczone od innych 3_Przeczytane 2018
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Sztukmistrz z Lublina. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl