Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego

Piotr Głuchowski, Bożena Aksamit
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

W latach 80. ksiądz Henryk Jankowski był bohaterem. Gdańszczanie przegrywali jego kazania z kasety na kasetę – jak pieśni Jacka Kaczmarskiego – i handlowali nimi na targowisku. Poważni ludzie stawiali go obok Piotra Skargi i Jerzego Popiełuszki. Ściskali się z nim wielcy tego świata: księżna Anna z Windsorów, senator Edward Kennedy, Margaret Thatcher. Brał pieniądze od bogatych i rozdawał biednym. Dzięki temu dorobił się tysięcy oddanych wielbicieli. Zmowa milczenia wokół tego, co na prawdę dzieje się na plebanii kościoła św Brygidy, była powszechna. Ta zmowa jest tematem książki tak samo jak kapłan, który przebył drogę z małomiasteczkowej nicości na szczyty i z powrotem – by umrzeć w samotności i w biedzie. Który jedne dzieci wysyłał na zagraniczne kuracje i wczasy, a inne krzywdził.
Data wydania: 2019-08-14
ISBN: 978-83-268-2843-0, 9788326828430
Wydawnictwo: Agora
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 600

Autor

Piotr Głuchowski Piotr Głuchowski
Urodzony w 1967 roku w Polsce (Warszawa)
Autor reportaży z Polski, Białorusi, Izraela i Wielkiej Brytanii. Laureat nagrody „Grand Press” za reportaż o władcach Korei Północnej.

Pozostałe książki:

Nie trzeba mnie zabijać Umarli tańczą Karbala Zatoka świń Lód nad głową
Wszystkie książki Piotr Głuchowski

Gdzie kupić

Polecane
Amazon.pl 32.99zł Kup teraz
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zetbasia27
2020-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Kłaniam się nisko autorom tej książki! Wykonali ogrom pracy by przedstawić nie tylko życie księdza, ale też tło historyczne, wiele się działo wtedy w Trójmieście i w Polsce. Na tle tych zawirowań błyszczał niby słońce ksiądz Henryk Jankowski, z pochodzenia Niemiec, współpracownik SB, pedofil, notoryczny kłamca, antysemita, kombinator, manipulator, rozpustnik, złodziej, próżny, zawistny, z ego rozdętym do granic możliwości. Nikt nie wie ile dzieci zostało przez niego skrzywdzonych. Świadkom zamykał usta przekupstwem albo groźbami. O tym, że bardzo lubił blondwłosych ministrantów wiedzieli wszyscy. Chętnie przebywał w ich towarzystwie przez całą dobę, obsypywał ich prezentami, nie zwracał uwagi na to, że w jego domu staczają się na dno, przestają się uczyć, sięgają po papierosy, alkohol i narkotyki. Czuł się bezkarny, bo miał "układy". Prokuratura jego winy zamiatała pod dywan, władze kościelne ksiądz lekceważył. Składał raporty SB nawet ze spotkań z papieżem, z zebrań Solidarności, w których brał udział. Robił też dobre rzeczy, ale te złe pokazują jakim był człowiekiem. Przed śmiercią powiedział, że wszystkim wybacza, a sobie nie ma nic do zarzucenia, nikogo nie skrzywdził. Mimo, że zrobił tyle złego nadal ma grono swoich wiernych obrońców, którzy bronią jego imienia. Może ich dzieci nie skrzywdził. To książka z półki "Trzeba przeczytać" !
Polecam! Tę książkę trzeba przeczytać, żeby poznać prawdziwą twarz człowieka, który chciał uchodzić za wzór patrioty, a był z grun...

{}× 1 | link |
@Emma81
2020-01-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Książka "Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego" wymyka się jednoznacznej klasyfikacji: jest to niejako biografia, po trosze jednak reportaż albo nawet dziennikarskie śledztwo. Autorzy zawarli mnóstwo cytatów, wypowiedzi, części artykułów, dotyczących życia i działalności rzeczonego księdza. Kapłanowi zarzucano mieszanie się w sprawy polityczne, wygłaszanie antysemickich wypowiedzi, skłonności pedofilskie...
Jak wynika z książki Bożeny Aksamit i Piotra Głuchowskiego jeszcze za życia księdza Jankowskiego szeptano o jego niestosownym zachowaniu, tymczasem po śmierci wystawiają mu pomnik. Autorzy próbują dociec prawdy.
" Uzurpatora" nie czyta się lekko, jest tutaj wiele różnych wątków. Trzeba się skupić na lekturze albo interesować historycznym tłem tamtym wydarzeń, aby wszystkie te szczegóły ułożyć w głowie w logiczną całość. Mnie ta książka trochę zmęczyła swoją formą, choć temat poruszył emocje.

{}× 1 | link |
@Zaczytane_koty
2020-04-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Uzurpator. Podwójne życie prałata Jankowskiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe