W pół drogi do księżyca

Wasilij Aksjonow
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
W pół drogi do księżyca
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Są to dwa opowiadania liryczne współczesnego pisarza radzieckiego. W tytułowym bohater przemierza setki kilometrów w pogoni za dziewczyną-marzeniem, stewardessą spotkaną przelotnie w samolocie. Drugie rozgrywa się w środowisku literacko-artystycznym Moskwy, liryzm przeplata się w nim z groteską. Sam autor pisał o nim: "Jest to opowiadanie »świąteczne«, w którym ludzkie życzenia spełniają się i wszystko dobrze się kończy. W życiu, niestety, ze spełnieniem marzeń bywa nieco gorzej...".
Tytuł oryginalny: Na pulputi k Lune
Data wydania: 1978
Wydawnictwo: KSIĄŻKA I WIEDZA
Seria: Koliber
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 88

Autor

Wasilij Aksjonow Wasilij Aksjonow
Urodzony 20 sierpnia 1932 roku w Federacji Rosyjskiej (Kazań, ZSRR)
Wasilij Pawłowicz Aksionow – rosyjski i amerykański pisarz, dramaturg filmowy, scenarzysta. Syn pisarki @Link. Ojcem Wasilija Aksionowa był członek biura komitetu obwodowego WKP(b) Tatarskiej ASRR Paweł Aksionow, a matką wykładowca Uniwersytetu K...

Pozostałe książki:

Więzienie i pokój Pokolenie zimy Wojna i więzienie Wyspa Krym Oparzenie
Wszystkie książki Wasilij Aksjonow

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mikroświaty Aksjonowa

22.06.2020

Przedstawiam dwa opowiadania Wasilija Aksjonowa, rosyjskiego pisarza nowego pokolenia, urodzonego w 1932 roku. Oba opowiadania połączono w wydaniu tomiku z serii "Koliber". „Szkoda, że was tam nie było” to tytuł pierwszego opowiadania. Misza, główny bohater, zostaje wyrzucony z domu. Sonia, żona Miszy, ma już dość jego hulaszczego trybu życia. M... Recenzja książki W pół drogi do księżyca

@adam_miks@adam_miks × 2

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2022-06-04
7 /10
Przeczytane POWIEŚĆ OBYCZAJOWA

Książka W pół drogi do Księżyca jest zbiorem dwóch krótkich opowiadań nie znanego mi wcześniej autora, po którego sięgnąłem z ciekawości. Nie miałem wobec niej sporych oczekiwań, bo nie wiedziałem czego spodziewać się mam po nim. Wasilij Aksionow proponuje dwa opowiadania o miłości osadzone w trudnych czasach ZSRR, gdzie ludzie muszą żyć w tamtej rzeczywistości.
Szkoda, że was tam nie było to pierwsze krótkie opowiadanie osadzone w świecie artystyczno literackim, gdzie główny bohater spotyka nieziemsko urodziwą aktorkę, która zakochuje się w nim. Autor przedstawia relacje jakie temu towarzyszą z pewną dozą humoru i lekkiej ironii. Nie brakuje tutaj pewnego niedowierzania i chęci upewnienia się przez bohatera czy rzeczywiście tak stało się. Krótkie opowiadanie, napisane z werwą, które kończy się dobrze dla wszystkich. Przyjemna opowieść o miłości spełnionej, ale z wyboistą drogą jaką dostajemy dotyczącą głównych postaci.
W pół drogi do Księżyca jest drugim i zarazem ostatnim opowiadaniem. Historia trzydziestolatka zafascynowana poznaną stewardesą, który marzy o ponownym spotkaniu z nią. Opowieść o ulotnym szczęściu i nie spełnionych marzeniach jakie dręczą z jednej strony miłego wydawało się bohatera, ale mającego nieraz usposobienie awanturnika. Opowiadanie również ciekawe i wciągające jak pierwsze, lecz podejmujące inny temat miłości nie spełnionej, ulotnej jak wiatr, która nie zostaje odwzajemniona.

Książka W pół drogi do Księżyca jest zbiorem zawieraj...

× 4 | link |
@adam_miks
2020-06-19
9 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2019-11-21
8 /10
Przeczytane Literatura rosyjska Rosja radziecka

Cytaty z książki

O nie! Książka W pół drogi do księżyca. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl