Wojna i więzienie

Wasilij Aksjonow
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Wojna i więzienie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

W czerwcu 1941 roku Niemcy dokonują zbrojnej napaści na Związek Radziecki. Armia Czerwona cofa się; panuje chaos, całe oddziały poddają się, dochodzi do masowych dezercji. Zagrożona jest Moskwa. Stalin apeluje do sumień rodaków, odwołuje się do patriotyzmu, zwraca wolność więzionym w łagrach dowódcom. Wśród nich jest Nikita Gradow, odarty z młodzieńczych ideałów i rewolucyjnego romantyzmu. Radziecka ojczyzna żąda jednak od żołnierza Armii Czerwonej kolejnych poświęceń w strasznych wojennych latach, które odciskają się bolesnym piętnem na losach Gradowów i całego narodu.  
Tytuł oryginalny: Voina I Tiourma
Data wydania: 2017-06-02
ISBN: 978-83-8097-149-3, 9788380971493
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Saga moskiewska, tom 2
Seria: Złota Seria
Stron: 520
dodana przez: bookkeeper
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Wasilij Aksjonow Wasilij Aksjonow
Urodzony 20 sierpnia 1932 roku w Federacji Rosyjskiej (Kazań, ZSRR)
Wasilij Pawłowicz Aksionow – rosyjski i amerykański pisarz, dramaturg filmowy, scenarzysta. Syn pisarki @Link. Ojcem Wasilija Aksionowa był członek biura komitetu obwodowego WKP(b) Tatarskiej ASRR Paweł Aksionow, a matką wykładowca Uniwersytetu K...

Pozostałe książki:

Więzienie i pokój Pokolenie zimy Wyspa Krym Oparzenie W pół drogi do księżyca
Wszystkie książki Wasilij Aksjonow

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prawdziwa powieść historyczna

29.05.2022

Pierwsza część „Sagi moskiewskiej” była bardzo dobra, druga - „Wojna i więzienie” jest dla mnie znakomita i fascynująca. Przyzwyczaiłam się bowiem do specyficznego języka Aksionowa i nic nie zaburzało mi już lektury. Wojenne losy rodziny moskiewskiej rodziny Gradowów są tak pokręcone i różnorodne, że nie sposób w krótkiej opinii się do nich odnieś... Recenzja książki Wojna i więzienie

EK
@EwaK.
× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@zuszka60
2019-12-01
10 /10
Przeczytane Rosja

Moja ocena równie wysoka jak tomu pierwszego. Historia rodzinna robi się coraz bardziej wciągająca. Kunszt pisarski autora niezmiennie na wysokim poziomie. Szczegółowo opisane fakty historyczne zdecydowanie dodają wartości tej powieści. Aż żal, że przede mną tylko jeden tom do przeczytania...

× 2 | link |
EK
2022-05-29
9 /10
Przeczytane

Pierwsza część „Sagi moskiewskiej” była bardzo dobra, druga - „Wojna i więzienie” jest dla mnie znakomita i fascynująca. Przyzwyczaiłam się bowiem do specyficznego języka Aksionowa i nic nie zaburzało mi już lektury.
Wojenne losy rodziny moskiewskiej rodziny Gradowów są tak pokręcone i różnorodne, że nie sposób w krótkiej opinii się do nich odnieść, ale dzieje się!
Jak rodzina poradziła sobie w trudnych czasach? Na ile z tej zawieruchy, czasów życia w strachu i upokorzeniu wyszła obronną ręką, a na ile pokiereszowana psychicznie i fizycznie? Kto przeżył, kogo los nie oszczędził? Kibicowałam im wszystkim, rodzicom, dzieciom, wnukom, dalszym krewnym, niezależnie od tego, po której stronie się znaleźli - komunistom, wrogom ludu, łagrowym więźniom, szarym, zastraszonym, podporządkowanym władzy obywatelom.
Sama nie wiem, czy ważniejsi byli dla mnie bohaterowie główni, drugoplanowi, czy szeroko rozbudowane tło. Zachwyciły mnie opisy wojennej Moskwy, zakulisowych rozgrywek, stalinowskiej machiny, nawet wojennych działań, a przede wszystkim rosyjskiej mentalności, całkiem innej niż nasza.
Mnóstwo postaci, nieoczekiwanych kolei losu, potwierdzonych historycznie zdarzeń oraz wątków, w tym m.in. wątek polski. Autor odnosi się np. do zbrodni katyńskiej oraz Powstania Warszawskiego, do którego upadku wojska radzieckie dołożyły swoje trzy grosze, a właściwie nie dołożyły przez grzech zaniechania, wiadomo.
Trzydzieści lat temu radziecki pisarz poruszał takie tematy...

| link |
@dvdevil_2
2020-10-20
5 /10
Przeczytane
@Oktaryna
2020-02-26
8 /10
Przeczytane 2015
@tsantsara
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Fantastyka
@Chassefierre
2019-11-20
7 /10
Przeczytane II wojna światowa Rosja radziecka Literatura rosyjska

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna i więzienie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Pokolenie zimy
Pokolenie zimy
Wasilij Aksjonow
8.2/10
Moskwa lat dwudziestych. Epoka NEP-u zapełniła półki sklepów towarami i pozwoliła ludziom odetchnąć ...
Więzienie i pokój
Więzienie i pokój
Wasilij Aksjonow
7.6/10
Kończy się wojna, okres tragiczny, lecz jednocześnie budzący w społeczeństwie radzieckim nadzieje na...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl