Pokolenie zimy

Wasilij Aksjonow
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Pokolenie zimy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Moskwa lat dwudziestych. Epoka NEP-u zapełniła półki sklepów towarami i pozwoliła ludziom odetchnąć od wojennego komunizmu. Stalin rozpoczyna walkę z opozycją trockistowską, zinowiewowską, bucharinowską. Wszyscy członkowie rodziny wybitnego chirurga Borysa Gradowa-Nina, awangardowa poetka, najstarszy syn, dowódca Armii Czerwonej, młodszy syn, dogmatyczny komunista, ich żony i dzieci-dostają się w tryby miażdżącej machiny terroru.
Data wydania: 1999
ISBN: 978-83-7169-974-0, 9788371699740
Wydawnictwo: Amber
Cykl: Saga moskiewska, tom 1
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Wasilij Aksjonow Wasilij Aksjonow
Urodzony 20 sierpnia 1932 roku w Federacji Rosyjskiej (Kazań, ZSRR)
Wasilij Pawłowicz Aksionow – rosyjski i amerykański pisarz, dramaturg filmowy, scenarzysta. Syn pisarki @Link. Ojcem Wasilija Aksionowa był członek biura komitetu obwodowego WKP(b) Tatarskiej ASRR Paweł Aksionow, a matką wykładowca Uniwersytetu K...

Pozostałe książki:

Więzienie i pokój Pokolenie zimy Wojna i więzienie Oparzenie W pół drogi do księżyca
Wszystkie książki Wasilij Aksjonow

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pokolenie zimy

29.05.2022

Książkę dostałam w prezencie, po pierwszych stu stronach chciałam szurnąć do kąta. Na szczęście przetrwałam. Rozkręciło się i doprowadziło mnie do zachwytu. Prawdziwie historyczna pozycja, co często weryfikowałam szperając w sieci i książkach. Jeśli jakaś powieść mnie do tego sprowokuje, oceniam ją bardzo wysoko. Znakomita, monumentalna, wzbudzają... Recenzja książki Pokolenie zimy

EK
@EwaK.
× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@zuszka60
2019-12-01
10 /10
Przeczytane Rosja

Tom pierwszy sagi moskiewskiej za mną. Powieść bogata w fakty i postaci historyczne, co moim zdaniem sprawia, że książkę odbiera się trochę jak reportaż historyczny. Fakty wysuwają się tu na plan pierwszy, a nieco jakby w tle toczy się życie rosyjskiej, inteligenckiej rodziny. Książka bardzo wyważona jeśli chodzi o język i emocje - autor pozostawia ocenę odbioru czytelnikowi. Wielki szacunek za tę umiejętność - wszak trudno jest pisać o tamtych dniach tak opanowanym piórem.

× 2 | link |
EK
2022-05-29
8 /10
Przeczytane

Książkę dostałam w prezencie, po pierwszych stu stronach chciałam szurnąć do kąta. Na szczęście przetrwałam. Rozkręciło się i doprowadziło mnie do zachwytu. Prawdziwie historyczna pozycja, co często weryfikowałam szperając w sieci i książkach. Jeśli jakaś powieść mnie do tego sprowokuje, oceniam ją bardzo wysoko.
Znakomita, monumentalna, wzbudzająca mnóstwo emocji powieść, bardzo mocno zakotwiczona w historii. Dla miłośników sag rodzinnych, których znudziły polskie, zachodnioeuropejskie lub amerykańskie klimaty. Dla tych, których ciekawią wielkie przemiany dziejowe oraz życie zwykłych ludzi przed 100 laty w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (lata dwudziestych i trzydziestych). Dla tych, którzy tamten okres znają tylko z podręczników lub ewentualnie pamiętników, a chcieliby rzetelnej lekcji historii podanej w lżejszej, fabularnej formie.
Losy trzypokoleniowej inteligenckiej rodziny Gradowów, ich przyjaciół, sąsiadów i wrogów w czasach, gdy rewolucja przewróciła im wszystkim świat do góry nogami. Jak sobie radzili z nową rzeczywistością, totalitarną władzą, czy potrafili się odnaleźć, przystosować, może przeciwstawić się uciskowi, znaleźć przyzwoity, ale nie zagrażający sposób na życie bez utraty honoru i godności. W "Pokoleniu zimy" uczestniczymy w codziennym życiu głównych bohaterów, w ich radościach i troskach, miłościach i życiu rodzinnym, ale cały czas towarzyszy nam obawa o ich bezpieczeństwo.
W tle, a właściwie nawet na pierwszym planie fakty...

| link |
@dvdevil_2
2020-10-09
6 /10
Przeczytane
@Oktaryna
2020-02-26
9 /10
Przeczytane 2015
@tsantsara
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Literatura rosyjska
@Chassefierre
2019-11-20
8 /10
Przeczytane Literatura rosyjska Rosja radziecka

Cytaty z książki

O nie! Książka Pokolenie zimy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wojna i więzienie
Wojna i więzienie
Wasilij Aksjonow
7.8/10
Rok 1941. Tragiczne pierwsze wojenne lato. Rozpaczliwa sytuacja na froncie - bezładny odwrót wojsk r...
Więzienie i pokój
Więzienie i pokój
Wasilij Aksjonow
7.6/10
Kończy się wojna, okres tragiczny, lecz jednocześnie budzący w społeczeństwie radzieckim nadzieje na...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl