Więzienie i pokój

Wasilij Aksjonow
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Więzienie i pokój
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Kontynuacja losów Gradowów, inteligenckiej rodziny ze Srebrnego Boru. Nikt z jej kręgu nie spodziewał się, że dramatyczna walka o przetrwanie tak bardzo odmieni życie Borysa Nikiticza Gradowa, seniora rodu, jego dzieci i wnuków. Pod koniec lat czterdziestych i w pierwszej połowie pięćdziesiątych, po wyniszczającej wojnie, Związek Radziecki zdumiewa stabilizacją i wzrostem swojej potęgi. Motorem rozwoju kraju jest szeroko rozumiany realizm socjalistyczny, rozpowszechniany w państwach satelickich, czego też boleśnie doświadcza bratnia Polska. Inaczej niż dotychczas ma się kształtować kultura i polityka społeczeństwa socjalistycznego. Literaturę i sztukę musi cechować zaangażowanie polityczne i ideowe, musi służyć budowie ustroju komunistycznego, stanowić przeciwwagę dla kapitalistycznego Zachodu. ZSRR oddziela się od świata żelazną kurtyną. Starzejący się Stalin rządzi niepodzielnie i jest obsesyjnie podejrzliwy. Dopatruje się wrogów nawet wśród członków politbiura. Nikt nikomu nie ufa. Wiadomo, że za każdy przejaw niesubordynacji grozi więzienie albo śmierć. Dla większości Rosjan Stalin jest w tym czasie wcieleniem władzy, twórcą sukcesów narodu i partii. On, jedyny autorytet we wszystkich dziedzinach działalności państwa totalnego, jest władcą ludzkich losów Wasilij Pawłowicz Aksionow urodzony 20 sierpnia 1932 w Kazaniu, zmarł 6 lipca 2009 w Moskwie. Jeden z największych współczesnych prozaików rosyjskich – pisarz, dramaturg filmowy, scenarzysta. Syn pisarki Jewgieniji Ginzburg.
Data wydania: 2018-01-11
ISBN: 978-83-8123-117-6, 9788381231176
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Saga moskiewska, tom 3
Seria: Złota Seria [Amber]
Stron: 608
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Wasilij Aksjonow Wasilij Aksjonow
Urodzony 20 sierpnia 1932 roku w Federacji Rosyjskiej (Kazań, ZSRR)
Wasilij Pawłowicz Aksionow – rosyjski i amerykański pisarz, dramaturg filmowy, scenarzysta. Syn pisarki @Link. Ojcem Wasilija Aksionowa był członek biura komitetu obwodowego WKP(b) Tatarskiej ASRR Paweł Aksionow, a matką wykładowca Uniwersytetu K...

Pozostałe książki:

Pokolenie zimy Wojna i więzienie Więzienie i pokój W pół drogi do księżyca Oparzenie Wyspa Krym Moskwa kwa kwa Koledzy Nowy słodki styl
Wszystkie książki Wasilij Aksjonow

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Więzienie i pokój aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zuszka60
2019-12-01
10 /10
Przeczytane Posiadam Rosja

Ostatnia i według mnie najlepsza część sagi moskiewskiej. Najbardziej emocjonalna ze wszystkich jej tomów, przepełniona smutkiem, bólem i rozpaczą, ale jednocześnie nie pozbawiona wiary bohaterów w lepszą przyszłość i optymizm. Pomimo tragizmu ich życia w danym momencie historii, światełko nadziei na to, że dobro wreszcie zwycięży, tli się w sercu każdego z nich. Bez tej nadziei chyba nie byłoby im dane przeżyć koszmaru rzeczywistości. Żal było mi się rozstawać z bohaterami, żal żegnać ostatnią stronę i zamknąć ostatni tom.
Nie napiszę, że to jedna z moich ulubionych, bo emocjonalnie niezwykle trudna do czytania. Ale napiszę, że bez wątpliwości to jedna z tych najbardziej poruszających i niezapomnianych.

× 1 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-29
9 /10
Przeczytane

Moja ulubiona saga z ostatnich lat, ciężko będzie kolejnym jej dorównać. Nie będę się odnosić do treści, postaci, dalszych losów rodziny Gradowów, do tła historyczno - politycznego, do życia w Związku Radzieckim po wojnie, aż do czasów śmierci Stalina. Jeśli ktoś nie czytał I i II tomu "Sagi moskiewskiej", to nie ma sensu, by brał się za tom III. Jeśli zaś czytał, to moje zachęty nie są potrzebne, jestem pewna, że „Więzienia i pokoju” nie odpuści. Cała trylogia wspaniała, a ostatni tom najlepszy. Jeśli u kogoś zalega na półce - niech nie zwleka, nie rozczaruje się.

× 1 | link |
@dvdevil_2
2020-11-04
5 /10
Przeczytane
@tsantsara
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Literatura rosyjska
@Chassefierre
2019-11-20
6 /10
Przeczytane Rosja radziecka Literatura rosyjska

Cytaty z książki

O nie! Książka Więzienie i pokój. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Pokolenie zimy
Pokolenie zimy
Wasilij Aksjonow
8/10
Moskwa lat dwudziestych. Epoka NEP-u zapełniła półki sklepów towarami i pozwoliła ludziom odetchnąć ...
Wojna i więzienie
Wojna i więzienie
Wasilij Aksjonow
7.8/10
Rok 1941. Tragiczne pierwsze wojenne lato. Rozpaczliwa sytuacja na froncie - bezładny odwrót wojsk r...
© 2007 - 2023 nakanapie.pl