W przestrzeni czas czytamy. O historii cywilizacji i geopolityce

Karl Schlögel
W przestrzeni czas czytamy. O historii cywilizacji i geopolityce
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Historia rozgrywa się nie tylko w czasie, ale i w przestrzeni. Nawet nasz język nie pozostawia wątpliwości, że czas i przestrzeń stanowią nierozerwalną całość. Każde z wydarzeń ma sobie właściwe miejsce, w którym się odbywa. Każda z historii ma swoja scenerię, arenę. Mówimy o miejscu zdarzenia. Nazwy stolic mogą stać się sygnatura całych epok i mocarstw. Mówi się o „polach bitewnych historii" czy też o „polu doświadczeń", o „trudach płaszczyzn", jak i o „decyzyjnych szczytach władzy", o „drogach przez mękę" oraz o „horyzontach oczekiwań". Przestrzeń pobrzmiewa w metaforyce „krajobrazu politycznego" z typowym dla niego schematem lewicy, środka i prawicy. Również na abstrakcyjnej płaszczyźnie metajęzykowej jesteśmy skazani na historyczne lub społeczne „umiejscowienie" myśli. Treści te są tak elementarne i oczywiste, że szybko ignorujemy je jako banał albo uważamy, że nie warto się nad nimi zastanawiać.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7177-626-7, 9788371776267
Wydawnictwo: Poznańska Biblioteka Niemiecka

Autor

Karl Schlögel Karl Schlögel
Urodzony 7 marca 1948 roku w Niemczech (Hawangen)
Karl Schlögel – niemiecki historyk, wykładowca, pracownik naukowy Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Studiował historię, filozofię, socjologię i slawistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Odbył też staże naukowe w Bu...

Pozostałe książki:

Środek leży na wschodzie : Europa w stadium przejściowym Odkrywanie nowoczesnej Europy - próba archeologii Terror i marzenie. Moskwa 1937
Wszystkie książki Karl Schlögel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka W przestrzeni czas czytamy. O historii cywilizacji i geopolityce nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka W przestrzeni czas czytamy. O historii cywilizacji i geopolityce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl