Wielkopolska niezłomna

Waldemar Handke
Wielkopolska niezłomna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

WSGO ?Warta? powstała na bazie struktur okręgu poznańskiego Armii Krajowej. Okręg Poznański Armii Krajowej ? po fali aresztowań, na jesieni i zimą 1944 i na początku 1945 roku, utracił kontakt z Komendą Główną. Uratowane przed aresztowaniami komórki konspiracji niepodległościowej prowadziły samodzielną działalność pod dowództwem kpt. J. Kołodzieja ?Drwala?. Przekazał on następnie ?aktywa? Okręgu nowo przybyłemu komendantowi ppłk.Andrzejowi Rzewuskiemu. To te właśnie struktury Armii Krajowej realizowały ?Burzę? w Wielkopolsce ? m.in. uczestnicząc w wyzwalaniu miasta Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie oddziały Armii Krajowej Inspektoratu brały udział w walkach, nie ujawniając swojej przynależności organizacyjnej. Podobnie było w rejonie Krotoszyna, gdzie siły Obwodu AK, odtwarzające zawiązki 56 pp AK, pod dowództwem W. Kędzierskiego ps. ?Lech? uczestniczyły w wyzwoleniu miasta. Tworzenie struktur konspiracyjnych odbyło się w warunkach dużego zagrożenia, gdyż za frontem szły jednostki ?Smierszu?, z zadaniem likwidacji wszelkich grup polskiej konspiracji. Zagrożeniem były też kolaboracyjne struktury UBP i partii komunistycznej. Akcje zbrojne ?Warty? miały przede wszystkim charakter samoobrony, m.in. przed grabieżą maruderów Armii Czerwonej i działań UBP. Autor pracy analizuje też działalność wywiadowczą i kontrwywiadowczą WSGO ?Warta?, w tym Wydziału II sztabu organizacji, przedstawia też kwestie związane z likwidacją ?Warty?, liczącej do 5-6 tysięcy członków i represyjną działalnością ?ludowych? sądów. Książka składa się z dwóch zasadniczych części: pierwsza to szkic dziejów organizacji i podstawowe problemy badawcze związane z prezentowanym tematem. Druga to biogramy tych żołnierzy Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej ?Warta?, które udało się dotąd ustalić. Podkreślić należy znaną wyjątkowo staranność Autora. Oczywiście, wskutek braku danych nie zawsze W. Handkemu udało się sporządzić kompletny biogram. "Wielkopolska niezłomna" to kolejny krok w poznaniu wielkopolskich Żołnierzy Niezłomnych, którzy w beznadziejnej sytuacji bronili honoru Wojska Polskiego, bronili niepodległości ojczyzny.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-64037-62-7, 9788364037627
Wydawnictwo: Capital
Kategorie: Historia, Hobby
Stron: 482

Autor

Waldemar Handke Waldemar Handke
Urodzony 30 czerwca 1958 roku w Polsce (Leszno)
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek historia (1982), w 2006 doktorat. Od VII 1981 członek Regionalnego KOWzP w Lesznie. 13 XII 1981 internowany w AŚ w Ostrowie Wlkp., następnie w Ośr. Odosobnienia w Głogowie, zwolnio...

Pozostałe książki:

Zielony trójkąt Wyklętych Wielkopolski oddział Dzielnego 1945-1946
Wszystkie książki Waldemar Handke

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wielkopolska niezłomna aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielkopolska niezłomna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl