Wierzę w to, co potrafię zrozumieć

Jan Woleński
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Wierzę w to, co potrafię zrozumieć
Książka Wierzę w to, co potrafię zrozumieć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Co sądzi o religii? Czy Bóg wybrał go na ateistę? Dlaczego ma słabość do pięknych kobiet? W osobistych rozmowach Jan Woleński odsłania zakamarki swojego filozoficznego umysłu i racjonalnej duszy. Wraca pamięcią do czasów Polski powojennej i ludowej, opowiada o mechanizmach funkcjonowania starego systemu, mierzy się z próbą jego etycznej oceny, rewiduje swoje postawy sprzed lat. Nie stroni przy tym od zaskakujących wyznań, dystansu do samego siebie, szczypty humoru i morza dobrze uzasadnionego racjonalizmu, który przebija z jego postawy. Ten wywiad-rzeka to wciągająca podróż od skomplikowanych korzeni czołowego polskiego filozofa, przez życiowe pokusy i złożone filozoficzne zagadnienia, którym próbuje stawić czoła, po wyważoną diagnozę i ocenę dzisiejszych problemów społeczno-obyczajowych. Jan Woleński − wybitny filozof analityczny, logik, epistemolog i filozof prawa, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzanuia w Rzeszowie, członek wielu krajowych i zagranicznych towarzystw i instytucji naukowych, i. in. Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Międzynarodowego Instytutu Filozofii i Academia Europea. Jest autorem wielu książek, przekładów oraz setek artykułów naukowych. W 1997 roku został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2011 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2013)
Data wydania: 2014-10-16
ISBN: 978-83-7886-128-7, 9788378861287
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Kategorie: Biografia, Reportaż, Listy
Stron: 216

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wierzę w to, co potrafię zrozumieć aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Filozofia_teologia_1 E-book Reportaże_i_ współczesny_świat

Niewielu jest w Polsce ludzi, którzy spójną argumentacją są w stanie wybić rozmówcę z rytmu bombardując go krystaliczną logiką wywodu, która nie znosi niemal sprzeciwu.

Jan Woleński jest filozofem analitycznym, który zabiera głos w sprawach społecznych, etyki akademickiej, roli kościoła w przestrzeni publicznej. Książka „Jan Woleński. Wierzę w to, co potrafię zrozumieć” jest wywiadem, który z nim przeprowadziło troje dociekliwych ludzi śledzących od lat aktywność profesora na wielu polach.

Wywiad składa się wyraźnie z czterech grup tematycznych. Poruszone są sprawy prywatne, gdzie najciekawsze są opisy powojennych losów Żydów w Polsce i życie akademickie w dobie PRL-u. Z kolei najtrudniejszy fragment, to dyskusja o współczesnym rozumieniu prawdy w ramach logiki i epistemologia istnienia. Trzecia grupa, to dyskusja o wierze i religii, a ostatnia jest luźną rozmową o słabościach i hobby profesora.

Z punktu widzenia czytelnika nieznającego Woleńskiego, najciekawsze są chyba fragmenty o jego rozumieniu współczesnych relacji polsko-żydowskich i często akcentowana krytyczna postawa wobec kościoła i wiary natury religijnej. Ten ostatni temat jest 'wyciągiem' z przekonań logika opisanych w książce "Granice niewiary". Jednak już z tego samego wywiadu da się wyczuć, że byłby w stanie prowadzić z sukcesami debatę z ortodoksyjnymi teologami dowolnej religii, w szczególności dominujących monoteizmów. Wie właściwie wszystko, co może być poruszane w dyskusjach prz...

{}× 1 | link |

Co czytać po książce “Wierzę w to, co potrafię zrozumieć”- Jan Woleński

Książka Joseph Anton. Autobiografia
Joseph Anton. Autobiografia Salman Rushdie
{}7/10
14 lutego 1989 roku, w dzień świętego Walentego, do Salmana ...
Książka Kapłan diabła
Kapłan diabła Richard Dawkins
{}6/10
Sztuka zaraźliwego entuzjazmu Kim tak naprawdę jest Richard ...
Książka Wiara vs fakty
Wiara vs fakty Jerry A. Coyne
{}9/10
Dlaczego próba pogodzenia wiary z nauką jest skazana na nie...
Książka Rozmowy o człowieku. Wywiady z ekspertami
Rozmowy o człowieku. Wywiad... Monika Florek-Mostowska
{}6/10
Znakomici rozmówcy Moniki Florek-Mostowskiej zgłębiają tajni...
Książka Granice niewiary
Granice niewiary Jan Woleński
{}8/10
Głos w dyskusji o istnieniu Boga, o pochodzeniu religii, Koś...

Cytaty z książki

O nie! Książka Wierzę w to, co potrafię zrozumieć. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe