Wierzę w to, co potrafię zrozumieć

Jan Woleński
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Wierzę w to, co potrafię zrozumieć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Co sądzi o religii?
Czy Bóg wybrał go na ateistę?
Dlaczego ma słabość do pięknych kobiet?

W osobistych rozmowach Jan Woleński odsłania zakamarki swojego filozoficznego umysłu i racjonalnej duszy. Wraca pamięcią do czasów Polski powojennej i ludowej, opowiada o mechanizmach funkcjonowania starego systemu, mierzy się z próbą jego etycznej oceny, rewiduje swoje postawy sprzed lat. Nie stroni przy tym od zaskakujących wyznań, dystansu do samego siebie, szczypty humoru i morza dobrze uzasadnionego racjonalizmu, który przebija z jego postawy.

Ten wywiad-rzeka to wciągająca podróż od skomplikowanych korzeni czołowego polskiego filozofa, przez życiowe pokusy i złożone filozoficzne zagadnienia, którym próbuje stawić czoła, po wyważoną diagnozę i ocenę dzisiejszych problemów społeczno-obyczajowych.
Data wydania: 2014-10-16
ISBN: 978-83-7886-128-7, 9788378861287
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 216

Autor

Jan Woleński Jan Woleński
Urodzony 21 września 1940 roku w Polsce (Radom)
Jan Woleński - wybitny filozof analityczny, logik, epistemolog i filozof prawa, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzanuia w Rzeszowie, członek wielu krajowych i zagranicznych towarzystw i i...

Pozostałe książki:

Epistemologia. T. 1, Zarys historyczny i problemy metateoretyczne Granice niewiary Epistemologia poznanie prawdy wiedza realizm Epistemologia T. II. Wiedza i poznanie Epistemologia T. III. Prawda i realizm
Wszystkie książki Jan Woleński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Spotkanie z inteligentnym i otwartym człowiekiem

17.04.2021

Znany filozof w wywiadzie rzece z trzema rozmówcami, dwojgiem filozofów, i zakonnikiem opowiada o swoim życiu, filozofii, stosunku do religii, pasji operowej, fascynacji futbolem i wielu innych sprawach. Ciekawy to człowiek, nie ukrywa swojej przeszłości, otwarcie mówi o żydowskim pochodzeniu, i innych trudnych sprawach. Jest też sporo ciekawych ... Recenzja książki Wierzę w to, co potrafię zrozumieć

@almos@almos × 16

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Posiadam Filozofia_teologia_1 E-book Reportaże_i_ współczesny_świat

Niewielu jest w Polsce ludzi, którzy spójną argumentacją są w stanie wybić rozmówcę z rytmu bombardując go krystaliczną logiką wywodu, która nie znosi niemal sprzeciwu.

Jan Woleński jest filozofem analitycznym, który zabiera głos w sprawach społecznych, etyki akademickiej, roli kościoła w przestrzeni publicznej. Książka „Jan Woleński. Wierzę w to, co potrafię zrozumieć” jest wywiadem, który z nim przeprowadziło troje dociekliwych ludzi śledzących od lat aktywność profesora na wielu polach.

Wywiad składa się wyraźnie z czterech grup tematycznych. Poruszone są sprawy prywatne, gdzie najciekawsze są opisy powojennych losów Żydów w Polsce i życie akademickie w dobie PRL-u. Z kolei najtrudniejszy fragment, to dyskusja o współczesnym rozumieniu prawdy w ramach logiki i epistemologia istnienia. Trzecia grupa, to dyskusja o wierze i religii, a ostatnia jest luźną rozmową o słabościach i hobby profesora.

Z punktu widzenia czytelnika nieznającego Woleńskiego, najciekawsze są chyba fragmenty o jego rozumieniu współczesnych relacji polsko-żydowskich i często akcentowana krytyczna postawa wobec kościoła i wiary natury religijnej. Ten ostatni temat jest 'wyciągiem' z przekonań logika opisanych w książce "Granice niewiary". Jednak już z tego samego wywiadu da się wyczuć, że byłby w stanie prowadzić z sukcesami debatę z ortodoksyjnymi teologami dowolnej religii, w szczególności dominujących monoteizmów. Wie właściwie wszystko, co może być poruszane w dyskusjach prz...

× 2 | link |
@almos
2021-04-17
8 /10
Przeczytane ebook filozofia religia/ateizm

Cytaty z książki

O nie! Książka Wierzę w to, co potrafię zrozumieć. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl