Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Swietłana Aleksijewicz
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o \"\"pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej\"\". W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie \"\"Oktiabr\"\" i \"\"Roman-gazietie\"\" oraz została wydana w dwóch wydawnictwach: Mastackaja Litieratura oraz Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespo łu punk rockowego \"\"Grażdanskaja Oborona\"\", napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz. \"\"Kiedy mówią kobiety, nie ma albo prawie nie ma tego, o czym zwykle czytamy i słuchamy: jak jedni ludzie po bohatersku zabijali innych i zwyciężyli. Albo przegrali. Jaki mieli sprzęt, jakich generałów. Kobiety opowiadają inaczej i o czym innym. \'Kobieca\' wojna ma swoje własne barwy, zapachy, własne oświetlenie i przestrzeń uczuć. Własne słowa. Nie ma tam bohaterów i niesamowitych wyczynów, są po prostu ludzie, zajęci swoimi ludzkimi-nieludzkimi sprawami. I cierpią tam nie tylko ludzie, ale także ziemia, ptaki, drzewa. Wszyscy, którzy żyją razem z nami na tym świecie. Cierpią bez słów, a to jest jeszcze straszniejsze?\"\" fragment książki \"\"To książka pasjonująca ? i wstrząsająca. Wielka białoruska reporterka, Swietłana Aleksijewicz, jedna z najwybitniejszych dziennikarek Europy, na miarę Oriany Falacci, zapisała wojnę? kobiet. W drugiej wojnie światowej bowiem walczyły przeciw Niemcom hitlerowskim kobiety ? rosyjskie, białoruskie, ukraińskie. Z bronią w ręku. Strzelając, rzucając granatami, wysadzając. Jako żołnierze pierwszej linii, jako zwiad, jako dywersantki. A więc ? zabijając i same ginąc. W tej książce nie ma patetycznych komentarzy autorskich. Jest zapis opowieści tych kobiet, które przeżyły?\"\" Stefan Bratkowski \"\"Księga Swietłany Aleksijewicz ma szanse nie tylko na rozgłos, ale i na lekturę uważną. Nie jest jedynie zbiorem wyznań i relacji o losach kobiet sowieckich, uczestniczących bezpośrednio w minionej wojnie, choć i to stanowi ewenement bez precedensu. Przez przytoczone w niej zwierzenia przebijają się co rusz świadectwa składające się na nieznany lub ukrywany obraz codzienności sowieckiej; są równie wymowne jak opisy przeżyć, cierpień i wojennych przygód relatorek\"\". Prof. Jerzy Pomianowski \"\"Swietłana Aleksijewicz uporczywie walczy o pamięć, pisze o wojnie, patrząc oczami kobiet, i nagle okazuje się, że takiej wojny nie znaliśmy - że \'przed nami ukryty jest cały świat\'. Przebija się przez mur stereotypów i niechęci, także ze strony samych bohaterek, i spisuje zapomniane historie. Historie, które muszą urodzić się na nowo\"\". Sylwia Chutnik\"
Data wydania: 2010-11-03
ISBN: 978-83-7536-225-1, 9788375362251
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż
Stron: 352
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Urodzona 31 maja 1948 roku na Ukrainie ( Stanisławów )

Pisarka i dziennikarka tworząca w języku rosyjskim; autorka książek, filmów i sztuk teatralnych; laureatka licznych radzieckich i międzynarodowych nagród, w 2015 roku laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W swojej twórczości porusza temat...

Książki Swietłana Aleksijewicz

Wszystkie książki Swietłana Aleksijewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„Poszłam na wojnę taka mała...”

Są książki, których nie mogę czytać spokojnie. Co kilka stron, co pół rozdziału wzrok wędruje za okno, żebym mógł uspokoić emocje i pozbierać myśli. Tak było z książką Swietłany Aleksijewicz, białoruskiej reporterki. Postanowiła ona zebrać relacje żołnierek, uczestniczek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej,... czytaj dalej »

@duch_puszczy @duch_puszczy

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - Swietłana Aleksijewicz

"Nie można mieć jednego serca do nienawiści, a drugiego - do miłości. Człowiek ma jedno, więc zawsze myślałam o tym, jak to serce ocalić." Niech nikt nie czyta tej recenzji. Nie ma sensu. I tak nie odda tego, co najważniejsze w reportażu … Tę książkę trzeba przeczytać, poczuć, zachwycić się nią i z... czytaj dalej »

MI
@miedzystronami

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Książkę tę przeczytałam ponad dwa miesiące temu i wtedy nie mogłam ubrać w słowa emocji, jakie we mnie były podczas czytania. Z resztą nie wiem, czy i teraz potrafię. Jest ona napisana w formie reportażu. Są to wspomnienia kobiet rosyjskich, ukraińskich i białoruskich walczących przeciwko hitl... czytaj dalej »

@patrylandia @patrylandia

Moja opinia o książce

Opinie
@sandrajasona
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
„Kobieca” wojna ma swoje własne barwy, zapachy, własne oświetlenie i przestrzeń uczuć”
Wojna – bezmyślny wymysł człowieka. Na trzęsienia ziemi, tsunami, wybuchy wulkanów nie mamy wpływu, tym rządzi przyroda, wojnę wymyśliliśmy i prowadzimy my – ludzie. Trudno mi ocenić tę książkę, czytałam ją etapami, nie byłam w stanie przebrnąć opisów tego czego doświadczyły bohaterki. Nie oglądam filmów wojennych, nie czytam również powieści o tej tematyce, po ten reportaż sięgnęłam, aby dowiedzieć się czym kierowały się kobiety by wstąpić do armii i walczyć. 15-19 latki chciały pomścić braci i ojców, chciały walczyć za ojczyznę – miały zapał, który gasł po pierwszej bitwie, po tym co zobaczyły. Niekt...
{}× 4 | Komentarze (2) | link |
@bea-ta
2019-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane przeczytane 2017 Biblioteka domowa
„Nie można mieć jednego serca do nienawiści, a drugiego – do miłości. Człowiek ma jedno, więc zawsze myślałam o tym, jak to serce ocalić.”

Wojna. I kobiety. W większości: młodziutkie dziewczyny. Komsomołki. Ochotniczki. W większości nie chciano ich na froncie. Odmawiano im. Oganiano się od nich. A one nie odpuszczały. Próbowały jeszcze raz. I jeszcze. Dobijały się coraz wyżej. Aż wreszcie dostawały powołanie. Nie wyobrażały sobie, że może być inaczej. Romantyzm młodości? Głupota? Idea ważniejsza od życia? Różnie. I różne były ich wojenne doświadczenia. Chociaż wszystkie wstrząsające. Trudne do wyobrażenia. Trudne do przeżycia. Wtedy. I później.

„Wojna nie ma w sobie nic z k...
{}× 3 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Audiobooki Posiadam Reportaże i literatura faktu Z historią w tle
To nie będzie opinia o książce ale zbiór myśli i uczuć, które towarzyszyły mi w trakcie lektury. Gwoli precyzji podczas odsłuchiwania wersji czytanej w wykonaniu Krystyny Czubówny.

Zacznę od tego technicznego aspektu. Miałam obawy co do lektorki, kojarzyła mi się albo z programami informacyjnymi albo filmami przyrodniczymi, a tu miała być wojna. Pani Krystyna czytała pięknie swoim spokojnym głosem, idealnie pasowała do tej lektury. Przypominała mi samą Swietłanę Aleksijewicz, kobietę, która rozpuszcza lody, wydobywa wspomnienia, o których bohaterki nigdy wcześniej nie mówiły. Brawa za interpretację.

Ze słuchaniem audiobooka wiąże się też moja kolejna refleksja. Kiedy ze słu...
{} | link |
@Sky
@Sky
2016-11-23
Przeczytane
Historie kobiet, które uczestniczyły w wojnie :)
{} | link |
@duch_puszczy
@duch_puszczy
2011-02-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@Mania00
2019-12-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Tamaryszek
2019-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Rosja radziecka Reportaże, literatura faktu Must Have (półka na wypadek, gdyby ktoś chciał zrobić mi prezent) II wojna światowa
@polokokta
@polokokta
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@oliwa
2019-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Aaa Aleksijewicz 5. Wspomnienia,... Rosyjska 2. Klasycy + nobliści Nobliści
@Sun.shine
@Sun.shine
2016-04-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Przeszłość dziś. Historia
@filifionka
@filifionka
2011-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@amel
@amel
2011-10-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@patrylandia
@patrylandia
2011-05-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Wzniosłość kobiecego serca

Co czytać po książce “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”- Swietłana Aleksijewicz

Książka Kilka myśli o aniołach
Kilka myśli o aniołach Jan Twardowski
{}10/10
Teksty rozważań - przeplatanych wierszami pełnymi poetyckiej...
Książka Sławomir Mrożek. Album
Sławomir Mrożek. Album Andrzej Nowakowski
{}10/10
Album fotografii Sławomira Mrożka wykonanych w ciągu ostatni...
Książka Potęga mitu
Potęga mitu Joseph Campbell
{}10/10
„Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał Gwiezdne wojny dwunasty ...
Książka Przygody przyrody
Przygody przyrody Zbigniew Machej
{}10/10
"Przygody przyrody czyli swawole i niedole zwierząt w świeci...
Książka Saint-Exupéry. Ostatnia tajemnica
Saint-Exupéry. Ostatnia taj... Jacques Pradel, Luc Vanrell
{}7.5/10
W poniedziałek 31 lipca 1944 roku niebo nad południowym wybr...

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}