Wojna trzydziestoletnia (1). Powstanie czeskie i wojna o Palatynat 1618–1623

Witold Biernacki
Wojna trzydziestoletnia (1). Powstanie czeskie i wojna o Palatynat 1618–1623
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W kolejnych tomie serii prezentujemy przebieg początku wielkiego konfliktu, jaki wstrząsnął Europą, a który znany jest w historii jako Wojna Trzydziestoletnia (1618–1648). Pierwsza część cyklu prezentuje przyczyny wybuchu wojny i jej przebieg na terenie Czech, które praktycznie pozostawione same sobie (rzeczywistej pomocy dostarczał powstańcom jedynie książę Siedmiogrodu Gábor Bethlen) walczyły z Habsburgami. W książce nie zaprezentowano całości tych zmagań, lecz w oparciu o nowo pozyskane źródła i opracowania skupiono się na najważniejszych wydarzeniach: bitwie na Białej Górze (1620), pacyfikacji Czech przez wojska Habsburgów oraz podpisaniu przez Gábora Bethlena pokoju z cesarzem w styczniu 1622 r. W dalszej części przedstawiono działania wojenne prowadzone na terenie Niemiec, gdzie wojska katolickie, wiosną i latem 1622 r., starły się z armiami protestanckimi w bitwach pod Mingolsheim, Wimpfen i Höchst. W ich wyniku armie katolickie pokonały protestantów i zajęły Palatynat. Resztki wojsk „zimowego króla” Czech i księcia elektora Palatynatu Fryderyka V umknęły wtedy do Alzacji, skąd wyruszyły do Niderlandów z odsieczą do oblężonego przez Hiszpanów Bergen-op-Zoom, gdzie zmierzyły się po drodze w krwawej bitwie pod Fleurus. W następnym roku resztki protestanckiej armii, dowodzonej przez księcia Chrystiana Brunszwickiego, próbowały połączyć się z wojskami ks. Bethlena, który po raz kolejny wystąpił przeciwko Habsburgom, ale wobec przewagi wojsk katolickich usiłowały przedostać się do Niderlandów. Nieprzyjacielskie siły dopadły je i rozbiły w bitwie pod Stadtlohn w sierpniu 1623 r. Pozbawiona zapasów i wsparcia finansowego z zagranicy armia Mansfelda, ostatnia siła protestantów, przestała istnieć w 1624 roku. Z wojny wycofał się wtedy także i książę Siedmiogrodu.

16 map i schematów
Wstęp
I Przyczyny wojny trzydziestoletniej
II Powstanie czeskie
III Po Białej Górze
IV Wojna na Morawach i Węgrzech
V Wojna w Niemczech
VI Bitwa pod Mingolsheim
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-89943-26-2, 9788389943262
Wydawnictwo: INFORTeditions
Cykl: Wojna trzydziestoletnia, tom 1
Seria: Bitwy/Taktyka
Stron: 272

Autor

Witold Biernacki Witold Biernacki
Urodzony w 1946 roku w Polsce

Pozostałe książki:

Żółte Wody - Korsuń 1648 Ajgospotamoj 405 p.n.e. Biała Góra 1620 "Todmarch". Kampania wojsk katolickich 1620 roku (3) "Todmarch". Kampania wojsk katolickich 1620 roku (1)
Wszystkie książki Witold Biernacki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wojna trzydziestoletnia (1). Powstanie czeskie i wojna o Palatynat 1618–1623 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna trzydziestoletnia (1). Powstanie czeskie i wojna o Palatynat 1618–1623. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wojna trzydziestoletnia (2). Powstanie czeskie i wojna o Palatynat 1618–1623
Wojna trzydziestoletnia (2)...
Witold Biernacki
W kolejnych tomie serii prezentujemy przebieg początku wielkiego konfliktu, jaki wstrząsnął Europą,...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl