Wojna trzydziestoletnia (2). Powstanie czeskie i wojna o Palatynat 1618–1623

Witold Biernacki
Wojna trzydziestoletnia (2). Powstanie czeskie i wojna o Palatynat 1618–1623
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W kolejnych tomie serii prezentujemy przebieg początku wielkiego konfliktu, jaki wstrząsnął Europą, a który znany jest w historii jako Wojna Trzydziestoletnia (1618–1648). Pierwsza część cyklu prezentuje przyczyny wybuchu wojny i jej przebieg na terenie Czech, które praktycznie pozostawione same sobie (rzeczywistej pomocy dostarczał powstańcom jedynie książę Siedmiogrodu Gábor Bethlen) walczyły z Habsburgami. W książce nie zaprezentowano całości tych zmagań, lecz w oparciu o nowo pozyskane źródła i opracowania skupiono się na najważniejszych wydarzeniach: bitwie na Białej Górze (1620), pacyfikacji Czech przez wojska Habsburgów oraz podpisaniu przez Gábora Bethlena pokoju z cesarzem w styczniu 1622 r. W dalszej części przedstawiono działania wojenne prowadzone na terenie Niemiec, gdzie wojska katolickie, wiosną i latem 1622 r., starły się z armiami protestanckimi w bitwach pod Mingolsheim, Wimpfen i Höchst. W ich wyniku armie katolickie pokonały protestantów i zajęły Palatynat. Resztki wojsk „zimowego króla” Czech i księcia elektora Palatynatu Fryderyka V umknęły wtedy do Alzacji, skąd wyruszyły do Niderlandów z odsieczą do oblężonego przez Hiszpanów Bergen-op-Zoom, gdzie zmierzyły się po drodze w krwawej bitwie pod Fleurus. W następnym roku resztki protestanckiej armii, dowodzonej przez księcia Chrystiana Brunszwickiego, próbowały połączyć się z wojskami ks. Bethlena, który po raz kolejny wystąpił przeciwko Habsburgom, ale wobec przewagi wojsk katolickich usiłowały przedostać się do Niderlandów. Nieprzyjacielskie siły dopadły je i rozbiły w bitwie pod Stadtlohn w sierpniu 1623 r. Pozbawiona zapasów i wsparcia finansowego z zagranicy armia Mansfelda, ostatnia siła protestantów, przestała istnieć w 1624 roku. Z wojny wycofał się wtedy także i książę Siedmiogrodu.

27 map
VII Bitwa pod Wimpfen
VIII Bitwa pod Höchst
IX Bitwa pod Fleurus
X Bitwa pod Stadtlohn
XI Oblężenie Hodonina
Zakończenie
Aneksy
Bibliografia
Spis map i schematów
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-89943-46-0, 9788389943460
Wydawnictwo: INFORTeditions
Cykl: Wojna trzydziestoletnia, tom 2
Seria: Bitwy/Taktyka
Stron: 254

Autor

Witold Biernacki Witold Biernacki
Urodzony w 1946 roku w Polsce

Pozostałe książki:

Żółte Wody - Korsuń 1648 Ajgospotamoj 405 p.n.e. Biała Góra 1620 "Todmarch". Kampania wojsk katolickich 1620 roku (3) "Todmarch". Kampania wojsk katolickich 1620 roku (1)
Wszystkie książki Witold Biernacki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wojna trzydziestoletnia (2). Powstanie czeskie i wojna o Palatynat 1618–1623? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna trzydziestoletnia (2). Powstanie czeskie i wojna o Palatynat 1618–1623. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wojna trzydziestoletnia (1). Powstanie czeskie i wojna o Palatynat 1618–1623
Wojna trzydziestoletnia (1)...
Witold Biernacki
W kolejnych tomie serii prezentujemy przebieg początku wielkiego konfliktu, jaki wstrząsnął Europą,...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl