Wspomnienia chałturzystki

Stefania Grodzieńska
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Wspomnienia chałturzystki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Akcja "Wspomnień" rozgrywa się w ciągu dwóch dni. Kiedy jednak o dwóch dniach opowiada kobieta, możemy być pewni, że potrafi w nich zmieścić wydarzenia z tysiąca innych dni, wzbogacając je nadto o obrazy z... przyszłości, pod hasłem "jak sobie wyobrażam, że mogłoby być". (Grodzieńska jest zresztą mistrzem od przedstawiania tej samej sytuacji w różnych wariantach.) W rezultacie sceny z teraźniejszości przeplatają się na zasadzie retrospekcji z przeszłością, dygresje rodzą nowe dygresje, a w sumie czytelnik nie odrywa oczu od książki. Żeby taki efekt osiągnąć, trzeba być Grodzieńską, to znaczy łączyć w sobie talent satyryka i konferansjera. Autorka z punktu nawiązuje, jak to się mówi, kontakt z widownią (przepraszam, z czytelnikiem). Wypróbowanym chwytem zapowiada na wstępie pewną rzecz i trzyma nas w napięciu przez wszystkie rozdziały książki, wyjaśniając zagadkę dopiero w finale. W tzw. międzyczasie zagląda do aktorskiej kuchni i odsłania kulisy przeróżnych chałturowych imprez. (Jeśli pianista nie ma fortepianu, zagra na czymś innym i też będzie dobrze. Mikrofon nawali - i też będzie dobrze. Pokręci się tekst - i też będzie dobrze...). Wspominając swoich kolegów "po chałturze" nie oszczędza i siebie, wtajemniczając czytelników w "sypki" i zabawne zdarzenia.
Beata Sowińska, "Życie Warszawy" 1963

Wydanie III uzupełnione
Słowo przedwstępne
Słowo wstępne do antysłowa wstępnego
Antysłowo wstępne

Właściwa powieść

Przyjazd
Dzień w tym mieście
Na widowni
Nocne życie tego miasta
Nazajutrz
Z tamtej strony
Odjazd

Indeks nazwisk

Data wydania: 1981
ISBN: 83-07-00477-2, 8307004772
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 332
dodana przez: Catta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Stefania Grodzieńska Stefania Grodzieńska
Urodzona w 1914 roku w Polsce
Stefania Nina Grodzieńska-Jurandot – polska pisarka, aktorka estradowa i teatralna, satyryczka. Stefania Grodzieńska pochodziła z rodziny żydowskiej. Jej rodzice mieszkali za granicą, była wychowywana przez dziadków w Łodzi. Uczęszczała tam do szko...

Pozostałe książki:

Już nic nie muszę Wspomnienia chałturzystki Kłania się PRL Kawałki żeńskie, męskie i nijakie Urodził go "Niebieski Ptak" Duchy na dachu. Groteski Felietony i humoreski Nie ma z czego się śmiać Spotkanie ze mną Z dziejów cnoty. Szpilki 1935-85 Żabka oraz Kieszonkowe tragedie Dzionek satyryka Dziura w moście. Wybór satyr Opowieści z różnych dróg
Wszystkie książki Stefania Grodzieńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wspomnienia chałturzystki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@adam_miks
2020-06-19
10 /10
Przeczytane

Pani Grodzieńska napisała we wstępie że to prawdziwa historia. Być może, ale zbyt literacka. Nazbyt dużo przypadków w tej powieści. Dużo wesołości, przenikliwa analiza światka artystów. A główny wątek staje się pobocznym. Toż to Grodzieńska.

× 1 | link |
@Catta
2024-07-10
8 /10
Przeczytane Film i teatr po 1945 U mnie Z antykwariatu
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane
@Betsy59
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Dawno temu
@Vemona
2019-11-18
10 /10
Przeczytane Proza polska Prehistoria Pożyczone od kogoś / wypożyczone Autobiografia/biografia/wspomnienia

Cytaty z książki

Złość na bliskiego człowieka jest artykułem luksusowym. Można sobie na nią pozwolić tylko wtedy, kiedy jest dużo czasu na wyjaśnianie i przepraszanie.
Żywy człowiek to dotyk. List, a nawet głos przez telefon to abstrakcja. Przychodziły do mnie przez jakiś czas listy od człowieka, który już nie żył. Mam płyty z głosem kogoś, kto już nigdy nic do mnie nie powie. Wiele z człowieka można przekazać, można zachować. Tylko dotyk zostaje nam nieodwołalnie zabrany w chwili rozstania.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl