Wszystko płynie

Wasilij Grossman
Wszystko płynie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W lutym 1961 roku, po całodziennej rewizji w mieszkaniu Wasilija Grossmana, funkcjonariusze KGB skonfiskowali wszystkie kopie "Życia i losu" − nawet bruliony i kalkę z maszyny do pisania. Jakimś cudem zostawili jednak w spokoju maszynopisy kolejnej, kto wie, czy nie bardziej nieprawomyślnej, powieści "Wszystko płynie."
ZSRR, niedługo po śmierci Stalina. Po blisko trzydziestu latach więzień łagrów Iwan Grigorjewicz wychodzi na wolność. Nikt na niego nie czeka. Ukochana kobieta dawno wyszła za mąż, stryjeczny brat obawia się, że utrzymywanie kontaktów z Iwanem może zaszkodzić jego karierze naukowej. Były łagiernik nie oczekuje jednak zbyt wiele, usiłuje jedynie rozpocząć nowe życie i przystosować się do radzieckiej rzeczywistości.

W opis wydarzeń związanych z powrotem Iwana wplecione są jego wspomnienia z więzienia i obozów, refleksje na temat wolności, zniewolenia i mechanizmów działania władzy oraz historie ludzi − współlokatorki Iwana, która była świadkiem głodu na Ukrainie, ukraińskiej rodziny Karpienków, starego bolszewika, który padł ofiarą wielkiej czystki, żony wroga ludu aresztowanej i wywiezionej do łagru.

"Wszystko płynie" to nie tylko niepospolite dzieło literackie i głęboki traktat historiozoficzny, ale także autentyczna i poruszająca opowieść o ludzkich losach.

Wydanie 1 - Wyd. Noir sur Blanc
Tytuł oryginalny: Bce meчem…
Data wydania: 2024-03-20
ISBN: 978-83-7392-900-5, 9788373929005
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Stron: 200
dodana przez: Vernau

Autor

Wasilij Grossman
Urodzony 12 grudnia 1905 roku na Ukrainie (Berdyczów)
Wasilij Siemionowicz Grossman (ros. Василий Семёнович Гроссман, właśc. Iosif Sołomonowicz Grossman (ros. Иосиф Соломонович Гроссман) – rosyjski pisarz i dziennikarz. Autor utworów batalistycznych, przenikniętych refleksją historiozoficzną oraz oskar...

Pozostałe książki:

Wszystko płynie Życie i los Czarna księga Piekło Treblinki Road Słoneczna dolina Wszystko płynie
Wszystkie książki Wasilij Grossman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wszystko płynie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@etiudyliterackie
2024-04-19

Czasem sięgając po książkę wiesz, jakie emocje będą Ci towarzyszyły podczas poznawania danej historii, a mimo to decydujesz się na to… Mówię o smutku, poczuciu bezradności, beznadziei, strachu. Masz przeczucie, że książka, ze względu na swoją tematykę tak bardzo Cię poruszy, że uronisz łzę, ale brniesz w to. Dlaczego zatem sięgasz po takie tytuły?

U mnie często związane jest to z chęcią poznania pewnych faktów. Poznania tego co faktycznie się wydarzyło, a moja wiedza na tem temat jest dla mnie niewystarczająca, bo kiedyś w szkole ktoś coś wspomniał, kiedyś ktoś nakreślił sytuację, ale wtedy nie miałam potrzeby zagłębiania się w to. A ludzie się przecież zmieniają… i właśnie dlatego sięgnęłam po książkę Wszystko płynie.

Iwan, wiezień łagrów, po latach wychodzi na wolność. Nie ma wielkich oczekiwań, chce po prostu żyć z dnia na dzień. Ukochana, o której myślał nieustannie zapomniała o nim, nikt na niego nie czekał, życie toczyło się dalej. To opowieść nie o tylko o nim, o jego przemyśleniach, wspomnieniach to dużo więcej. Opisy nowej codzienności Iwana mieszają się z historiami innych ludzi, którzy doświadczyli wiele zła. To również opowieść o wolności, która rozumiana była na wiele sposobów, a w zasadzie o jej braku, o upokorzeniach, przynależności społecznej, o tym jak bardzo człowiek jest bezsilny wobec kraju, wobec systemu, o niewoli, nie tylko tej oczywistej, więziennej… o Leninie i Stalinie.

„Tam, gdzie nie ma wolności jednostki, nie ma wol...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wszystko płynie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat