Wyspa

Sigríður Hagalín Björnsdóttir
6.0 /10
Ocena 6.0 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Wyspa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.0 /10
Ocena 6.0 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Twój świat też może stanąć nad przepaścią. Co wtedy zrobisz?

Najważniejsza islandzka książka ostatnich lat.

Błyskotliwa powieść o miłości, władzy i manipulacji. Prawdopodobna i przez to przerażająca wizja naszej przyszłości. Świat jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie pożywienia. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo zaczynają ulegać korozji.

Hjalti do momentu zmiany był wziętym dziennikarzem. Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jakich wyborów dokona, aby ocalić w sobie człowieczeństwo?

Maria za wszelką cenę chce uratować swoje dzieci, tymczasem władze ogarniętej szaleństwem wyspy chcą ich deportować i wysłać statkiem w nieznane. Czy przetrwają?

Wyspa to błyskotliwe połączenie thrillera, political fiction i dystopii, a zarazem świetnie skonstruowana diagnoza współczesnego rozchwianego świata. Wizja wykreowana przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir wstrząsnęła Islandią i wywołała ożywioną dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa.

Książkę ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat, a także nominowano do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women’s Literature Prize 2017.
Tytuł oryginalny: Eyland
Data wydania: 2018-02-14
ISBN: 978-83-08-06471-9, 9788308064719
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 288
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Sigríður Hagalín Björnsdóttir Sigríður Hagalín Björnsdóttir
Urodzona w 1974 roku w Islandii
Znana islandzka dziennikarka radiowa. Komentuje wydarzenia krajowe i międzynarodowe, przeprowadza wywiady z politykami i naukowcami, co daje jej doskonały wgląd w procesy decyzyjne i współczesną politykę. Wyspa jest jej debiutem literackim. Jak zauw...

Pozostałe książki:

Święte słowo Ognie. Miłość i inne katastrofy
Wszystkie książki Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Samotna Islandia

{} WYBÓR REDAKCJI
16.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Thriller postapokaliptyczny dziejący się w Islandii. Pomysł jest prosty, oto pewnego dnia ta wyspa na Oceanie Atlantyckim traci kompletnie łączność z całym światem, pada internet, nie działają telefony, nie latają samoloty, nie przypływają statki, mieszkańcy są więc od tego momentu skazani na samych siebie. To ciekawa wizja narastającego upadku w... {} Recenzja książki Wyspa

@almos.s@almos.s {}× 22

Postapokaliptyczna wizja społeczeństwa.

9.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wystąpienie zakłóceń w funkcjonowaniu systemów łączności daje początek opowieści o izolacji Islandii i budowania postapokaliptycznego wizerunku społeczeństwa. Zaczynają wchodzić w życie pewne ustawy. Wprowadzane są zmiany, dostosowujące społeczeństwo do nowych warunków życia. Dochodzi do podejrzanych fuzji politycznych oraz celowego wzniecania ni... {} Recenzja książki Wyspa

@Asamitt@Asamitt {}× 6

Kraj okrywa cichy lęk

16.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Mamy do wyboru dwie możliwości- rozpuścić społeczeństwo, co grozi głodem i powszechnym zdziczeniem albo je zmienić, dostosować do nowych warunków. Musimy wierzyć, że jest to możliwe". Czytając kolejne rozdziały tej książki nie mogłam uwierzyć, że autorka mogła akcję powieści wymyślić. Przecież, niestety, większość opisanych zdarzeń znamy - tu i t... {} Recenzja książki Wyspa

@Strusiowata@Strusiowata {}× 5

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2021-08-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Dziwna książka. O tym, jak niewiele potrzeba, żeby przestać być człowiekiem i jak niewiele potrzeba, żeby nim pozostać. Długo zastanawiałam się po co w ogóle została napisana. Nie jest przeciążona nadmiarem stron i treści.
Ciekawy temat ale czyta się bezpłciowo. Żadnych uniesień, żadnych emocji. Przeciętniak, choć daje do myślenia.

{}× 11 | Komentarze (2) | link |
@katapika
2018-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Akcja dzieje się na Islandii, ludzie zostają odcięci od zewnętrznego świata. Nie wiadomo dlaczego, panuje straszliwy chaos. Książka bardzo dobra, ale ma swoje gorsze momenty. Trochę w stylu "Drogi" McCarthego. Już nie będę spoilerować :)

{}× 8 | link |
@Chassefierre
2019-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Postapokalipsa i antyutopia wszelkiego rodzaju Skandynawia i okolice

,,Wyspa'' nie jest książką ani złą, ani dobrą - jest po prostu poprawna.

W trakcie lektury nie byłam w stanie pozbyć się wrażenia, że autor wpadł na całkiem dobry pomysł, ale porwał się na wykonanie, które przerosło jego umiejętności. W końcowym efekcie otrzymaliśmy naiwną opowieść o niemal podręcznikowym powolnym rozpadzie reguł rządzących życiem społecznym.

Bohaterowie też są jacyś tacy płascy, nijacy i szarzy - ciężko się z nimi utożsamić, ciężko im współczuć. Irytują prędzej, niż wzbudzają zrozumienie czy sympatię.

{}× 5 | link |
@gosia_myst
2020-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Wyspa" to post apokaliptyczna książką , w której Islandia zostaje odizolowana od reszty świata w nieznany sposób. Nie działa Internet, radio, łączność telefoniczna, nie wiadomo co dzieje się z ludźmi po opuszczeniu kraju. Zostaje powołany sztab kryzysowy. Wyspa staje przed szeregiem problemów - przede wszystkim kwestią wyżywienia, a także kilkudziesięciu tysięcy turystów i cudzoziemców, którzy przebywają w kraju. Mimo usilnych prób zachowania porządku, zaczyna szerzyć się anarchia, kończą się leki, benzyna , a przede wszystkim zaczyna brakować jedzenia. Autorka pokazuje w jak w krótkim czasie doskonale zorganizowana cywilizacja zostaje zniszczona przez tyranię najsilniejszych i najbardziej bezczelnych kosztem reszty populacji. Po przeczytaniu książki jednoznacznie nasuwa się pytanie o to jak bardzo jesteśmy zależni od technologii i jej gadżetów? Co się stanie gdy zabraknie rzeczy które do tej pory były na nas czymś naturalnym? Widzimy tutaj okrutny scenariusz. Nie ma szczęśliwego zakończenia, tylko ciężka walka o przetrwanie w kraju oraz każdego z osobna. Zanurzysz się tutaj w horrorze ludzkiej natury, w jej egoizmie, dostrzeżesz rasizm. Książka, która sprawi, że nie da się nie zastanowić, co zrobilibyśmy na ich miejscu.

{}× 3 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Ebooki 2019 Klub mola książkowego

"Wyspa" to powieść oparta o pomysł odcięcia ludzi przebywających na Islandii od świata zewnętrznego z wszystkimi tego konsekwencjami. Takie "Walking dead" bez zombiaków i na zamkniętej przestrzeni. eksperyment myślowy, co by się stało ze społeczeństwem przyzwyczajonym do wielu cywilizacyjnych wygód, od importu żywności, demokratycznym i czerpiącym dochody w przeważającej części z usług - finansowych lub turystycznych.
Na początku jest całkiem przyjemnie, my, Islandczycy jesteśmy twardzi, więc wszystko przetrzymamy. Później zaczyna się robić nieciekawie - coraz mniej żywności, lekarstw, surowców i części zamiennych. Degradacja postępuje, pojawia się głód. Plany szybkiego osiągnięcia samowystarczalności okazują się na wyrost, każda dodatkowa osoba do wyżywienia staje się konkurentem do ograniczonych zasobów.
Ciekawiło mnie pokazanie przez autorkę jak taka skrajna sytuacja przełożyłaby się na sposób sprawowania rządów, rynek pracy, każdy aspekt życia, w końcu także na zasady etyczne.
Nie jest to szczególnie odkrywcza literatura, niestety również przekład ma dużo mankamentów, jednak lubię raz na jakiś czas pomartwić się na zapas i powyobrażać najgorsze scenariusze, później normalne życie wydaje się takie przyjemne :)

{} | link |
@Justyna_Majewska
2021-08-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@almos.s
2021-07-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane audiobook kryminał/sensacja/thriller
@potarganerude
2021-03-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@margoz
2021-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@temptershell
2020-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Strusiowata
2020-08-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
SZ
2020-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura piękna 2_Biblioteka 3_Przeczytane 2018
@Marguerita
2020-03-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2020
@Wiesia
2019-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane wymienię Posiadam 📚
@Beata_
2019-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Idziemy naprzód, bo nie mamy wyboru,zaciskamy zęby...Żyjemy nadzieją na lepsze i harujemy jak woły ,najlepiej jak najmniej myśleć,najlepiej nie wyobrażać sobie, że społeczeństwo może się rozpa...”
{}
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe