Wyspa

Sigríður Hagalín Björnsdóttir
6.1 /10
Ocena 6.1 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Książka Wyspa
Książka Wyspa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.1 /10
Ocena 6.1 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Twój świat też może stanąć nad przepaścią. Co wtedy zrobisz? Najważniejsza islandzka książka ostatnich lat. Błyskotliwa powieść o miłości, władzy i manipulacji. Prawdopodobna i przez to przerażająca wizja naszej przyszłości. Świat jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie pożywienia. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo zaczynają ulegać korozji. Hjalti do momentu zmiany był wziętym dziennikarzem. Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jakich wyborów dokona, aby ocalić w sobie człowieczeństwo? Maria za wszelką cenę chce uratować swoje dzieci, tymczasem władze ogarniętej szaleństwem wyspy chcą ich deportować i wysłać statkiem w nieznane. Czy przetrwają? Wyspa to błyskotliwe połączenie thrillera, political fiction i dystopii, a zarazem świetnie skonstruowana diagnoza współczesnego rozchwianego świata. Wizja wykreowana przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir wstrząsnęła Islandią i wywołała ożywioną dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa. Książkę ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat, a także nominowano do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women’s Literature Prize 2017.
Data wydania: 2018-02-14
ISBN: 978-83-08-06471-9, 9788308064719
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 288

Autor

Sigríður Hagalín Björnsdóttir Sigríður Hagalín Björnsdóttir
Urodzona w 1974 roku w Islandii
Znana islandzka dziennikarka radiowa. Komentuje wydarzenia krajowe i międzynarodowe, przeprowadza wywiady z politykami i naukowcami, co daje jej doskonały wgląd w procesy decyzyjne i współczesną politykę. Wyspa jest jej debiutem literackim. Jak zauw...

Książki Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Wszystkie książki Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Postapokaliptyczna wizja społeczeństwa.

9.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wystąpienie zakłóceń w funkcjonowaniu systemów łączności daje początek opowieści o izolacji Islandii i budowania postapokaliptycznego wizerunku społeczeństwa. Zaczynają wchodzić w życie pewne ustawy. Wprowadzane są zmiany, dostosowujące społeczeństwo do nowych warunków życia. Dochodzi do podejrzanych fuzji politycznych oraz celowego wzniecania ni... {} Recenzja książki Wyspa

@Asamitt@Asamitt {}× 6

Kraj okrywa cichy lęk

16.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Mamy do wyboru dwie możliwości- rozpuścić społeczeństwo, co grozi głodem i powszechnym zdziczeniem albo je zmienić, dostosować do nowych warunków. Musimy wierzyć, że jest to możliwe". Czytając kolejne rozdziały tej książki nie mogłam uwierzyć, że autorka mogła akcję powieści wymyślić. Przecież, niestety, większość opisanych zdarzeń znamy - tu i t... {} Recenzja książki Wyspa

@Strusiowata@Strusiowata {}× 5

Moja opinia o książce

Opinie

@katapika
2018-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Akcja dzieje się na Islandii, ludzie zostają odcięci od zewnętrznego świata. Nie wiadomo dlaczego, panuje straszliwy chaos. Książka bardzo dobra, ale ma swoje gorsze momenty. Trochę w stylu "Drogi" McCarthego. Już nie będę spoilerować :)

{}× 4 | link |
@gosia_myst
2020-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Wyspa" to post apokaliptyczna książką , w której Islandia zostaje odizolowana od reszty świata w nieznany sposób. Nie działa Internet, radio, łączność telefoniczna, nie wiadomo co dzieje się z ludźmi po opuszczeniu kraju. Zostaje powołany sztab kryzysowy. Wyspa staje przed szeregiem problemów - przede wszystkim kwestią wyżywienia, a także kilkudziesięciu tysięcy turystów i cudzoziemców, którzy przebywają w kraju. Mimo usilnych prób zachowania porządku, zaczyna szerzyć się anarchia, kończą się leki, benzyna , a przede wszystkim zaczyna brakować jedzenia. Autorka pokazuje w jak w krótkim czasie doskonale zorganizowana cywilizacja zostaje zniszczona przez tyranię najsilniejszych i najbardziej bezczelnych kosztem reszty populacji. Po przeczytaniu książki jednoznacznie nasuwa się pytanie o to jak bardzo jesteśmy zależni od technologii i jej gadżetów? Co się stanie gdy zabraknie rzeczy które do tej pory były na nas czymś naturalnym? Widzimy tutaj okrutny scenariusz. Nie ma szczęśliwego zakończenia, tylko ciężka walka o przetrwanie w kraju oraz każdego z osobna. Zanurzysz się tutaj w horrorze ludzkiej natury, w jej egoizmie, dostrzeżesz rasizm. Książka, która sprawi, że nie da się nie zastanowić, co zrobilibyśmy na ich miejscu.

{}× 3 | link |
@Chassefierre
2019-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Postapokalipsa i antyutopia wszelkiego rodzaju Skandynawia i okolice

,,Wyspa'' nie jest książką ani złą, ani dobrą - jest po prostu poprawna.

W trakcie lektury nie byłam w stanie pozbyć się wrażenia, że autor wpadł na całkiem dobry pomysł, ale porwał się na wykonanie, które przerosło jego umiejętności. W końcowym efekcie otrzymaliśmy naiwną opowieść o niemal podręcznikowym powolnym rozpadzie reguł rządzących życiem społecznym.

Bohaterowie też są jacyś tacy płascy, nijacy i szarzy - ciężko się z nimi utożsamić, ciężko im współczuć. Irytują prędzej, niż wzbudzają zrozumienie czy sympatię.

{}× 3 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Ebooki 2019 Klub mola książkowego

"Wyspa" to powieść oparta o pomysł odcięcia ludzi przebywających na Islandii od świata zewnętrznego z wszystkimi tego konsekwencjami. Takie "Walking dead" bez zombiaków i na zamkniętej przestrzeni. eksperyment myślowy, co by się stało ze społeczeństwem przyzwyczajonym do wielu cywilizacyjnych wygód, od importu żywności, demokratycznym i czerpiącym dochody w przeważającej części z usług - finansowych lub turystycznych.
Na początku jest całkiem przyjemnie, my, Islandczycy jesteśmy twardzi, więc wszystko przetrzymamy. Później zaczyna się robić nieciekawie - coraz mniej żywności, lekarstw, surowców i części zamiennych. Degradacja postępuje, pojawia się głód. Plany szybkiego osiągnięcia samowystarczalności okazują się na wyrost, każda dodatkowa osoba do wyżywienia staje się konkurentem do ograniczonych zasobów.
Ciekawiło mnie pokazanie przez autorkę jak taka skrajna sytuacja przełożyłaby się na sposób sprawowania rządów, rynek pracy, każdy aspekt życia, w końcu także na zasady etyczne.
Nie jest to szczególnie odkrywcza literatura, niestety również przekład ma dużo mankamentów, jednak lubię raz na jakiś czas pomartwić się na zapas i powyobrażać najgorsze scenariusze, później normalne życie wydaje się takie przyjemne :)

{} | link |
@temptershell
2020-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Strusiowata
2020-08-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
SZ
2020-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura piękna 2_Biblioteka 3_Przeczytane 2018
@Marguerita
2020-03-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2020
@Wiesia
2019-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane wymienię Posiadam 📚
@Beata_
2019-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Asamitt
2019-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Dystopia/Antyutopia/Postapokalipsa Skandynawskie/Nordyckie tereny
@Sargento_Garcia
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@Annette_Cinnamon
2019-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@witwona
2019-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Wyspa”- Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Książka O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku
O tyranii. Dwadzieścia lekc... Timothy Snyder
{}7/10
Porywający esej wybitnego znawcy historii Europy Środkowej i...
Książka Londyńczycy
Londyńczycy Ewa Winnicka
{}6.8/10
W 2008 roku w Brixton młody włoski artysta znalazł na śmietn...
Książka Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast
Miasto Archipelag. Polska m... Filip Springer
{}7.4/10
Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści...
Książka Angole
Angole Ewa Winnicka
{}7.2/10
W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o „po...
Książka Siddharta
Siddharta Hermann Hesse
{}8.9/10
Siddhartha – jedno z najważniejszych i najpopularniejszych ...

Cytaty z książki

“Idziemy naprzód, bo nie mamy wyboru,zaciskamy zęby...Żyjemy nadzieją na lepsze i harujemy jak woły ,najlepiej jak najmniej myśleć,najlepiej nie wyobrażać sobie, że społeczeństwo może się rozpa...”
{}
#
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe