Zagraj mi na drogę

Iva Procházková
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Zagraj mi na drogę
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Ciepły majowy poranek, niebawem całe miasto rozbrzmi tysiącem dźwięków festiwalu Praska Wiosna. Najważniejsze w Czechach święto muzyki poważnej ma jednak tragiczny przedtakt: w budynku filharmonii zostaje znalezione ciało Olgi Brandejsovej, klarnecistki o międzynarodowej sławie.

Kolejne śledztwo Mariána Holiny od początku źle się układa, w dodatku podinspektora zaczyna zawodzić słynna intuicja. Energiczna kapitan Šotolová ma zakaz przesłuchiwania świadków, pozostaje więc wsparcie Diviša Mrštíka, obżartucha coraz lepszego w policyjnym fachu, oraz Rosti Bora, który ma wiele zalet i jedną zasadniczą wadę – jest mężem Sabiny. A Holina planował z nią wspólne życie...

Czy zakończenie burzliwej sprawy będzie równie dramatyczne, co finał Wielkiej symfonii g-moll Mozarta?

Zagraj mi na drogę to trzecia część serii ze śledczym Mariánem Holiną. Pierwsze dwa tomy, Mężczyzna na dnie i Roznegliżowane, zjednały sobie dużą sympatię polskich czytelników. Wartka akcja i nieodzowny czeski humor sprawiają, że Iva Procházková wprowadza nową jakość do literatury kryminalnej.

Data wydania: 2021-09-14
ISBN: 978-83-65707-43-7, 9788365707437
Wydawnictwo: Afera
Cykl: Marián Holina, tom 3
dodana przez: Vernau

Autor

Iva Procházková Iva Procházková
Urodzona 13 czerwca 1953 roku w Czechach (Ołomuniec)
Iva Procházková wychowywała się w Pradze. Jej ojciec, pisarz Jan Prochazka, był jednym z liderów opozycji podczas Praskiej Wiosny. Z przyczyn politycznych Procházkovej nie pozwolono iść na studia, podejmowała się więc różnych prac (była między innym...

Pozostałe książki:

Roznegliżowane Mężczyzna na dnie Vraždy v kruhu Pyszna środa
Wszystkie książki Iva Procházková

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

PRASKA WIOSNA

7.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Lubicie czeski humor? Ja bardzo, choć do tej pory moje spotkania z czeską literaturą nie były zbyt częste, mam jednak w planach temu zaradzić i nadrobić między innymi dzięki Wydawnictwu Afera ale też podglądając Wasze polecenia zaglądając pod hasztagi #czeskirok #czeskieklimaty czy #literaturaczeska :) Z czeską pisarką Ivą Prochazkovą spotkałam s... {} Recenzja książki Zagraj mi na drogę

Moja opinia o książce

Opinie

@kryminal_na_talerzu
2021-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

„Zagraj mi na drogę” to trzeci tom cyklu kryminalnego o podinspektorze Mariánie Holinie pióra czeskiej pisarki Ivy Procházkovej. Mimo że tomy nie są ze sobą ściśle powiązane, i da się je czytać oddzielnie, to szkoda nie zachować chronologicznej kolejności – to są po prostu za dobre kryminały, by ich nie przeczytać!

W „Zagraj mi na drogę” autorka prezentuje nie tylko to, za co lubimy ją już od kilku dobrych lat – poza rewelacyjnymi rysami psychologicznymi postaci, świetną kryminalną intrygą osadzoną na klasyce gatunku oraz ciekawymi, aktualnymi problemami społecznymi, jak i czymś naprawdę oryginalnym – astrologią w analizie motywów zbrodni, dostajemy też środowisko mocno specyficzne, które dosyć różni się od poprzednich, zwyczajnych bohaterów. Tym razem fabuła toczy się w czasie Międzynarodowego Festiwalu Praska Wiosna w środowisku muzyków, zatrudnionych w filharmonii. I tak przyglądamy się ich życiu, ich aspiracjom i pragnieniom, a i spoglądamy na funkcjonowanie filharmonii od tak zwanej kuchni. Muszę przyznać, że takie miejsce akcji dosyć mnie zaskoczyło, ale było też naprawdę świetnym wyborem – autorka pokazała się nam tu z ciut innej strony. Polecam wszystkim tym, którzy nie potrzebują wielkich, dynamicznych pościgów i morza krwi, by docenić naprawdę dobrze i solidnie przemyślany kryminał. Ja jestem zachwycona! I już znowu czekam na więcej :)

{}× 4 | link |
PA
2021-10-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Kolejna część serii z komisarzem Holiną, "Zagraj mi na drogę" Ivy Procházkovej to typowy kryminał pisany w klasycznym stylu, gdzie próżno szukać pędzącej akcji, uwaga czytelnika skupia się całkowicie na rzetelnie prowadzonym śledztwie. Wraz z policją próbujemy odkrywać motywy zbrodni, dlatego koncentrujemy się nad postaciami, które w biegu dochodzenia poznajemy całkiem nieźle. Jak i w poprzednich utworach autorki, podobnie i tutaj punkt ciężkości skłania się ku psychologicznym portretom bohaterów.
A niemal wszystkich ich łączy miłość do muzyki oraz znajomość z zamordowaną właśnie, światowej sławy klarnecistką- Olgą Brandejsovą.
Tym otwarciem Procházkova wprowadza nas w kuluary życia praskiego Rudolfinium i szybko okaże się, że nie zabraknie tutaj podejrzanych, z jednej strony tych zazdrosnych o sukcesy zawodowe, z drugiej - rozwścieczonych obecnym romansem pięknej flecistki. Świat praskiego gremium muzycznego nie jest wcale tak dostojny jak prezentuje się podczas filharmonijnych wydarzeń kulturalnych. Nie brakuje w nim zakłamania, pretensji i zadr, niemal każdy ma tu coś na sumieniu.

Dzięki rozmowom, jakie prowadzi z nimi komisarz Holina, powoli odkrywamy wzajemne powiązania artystów, które mogły doprowadzić lub przyczynić się do zbrodni ale nic tutaj z początku nie jest oczywiste.

Siła książek Ivy Procházkovej tkwi w tematyce, która porusza bardzo zwyczajne ludzkie problemy i nie inaczej jest w tym ...

{} | link |
@czytanie.na.platanie
2021-10-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca Przeczytane 2021

Po bardzo udanym pierwszym spotkaniu z czeskim kryminałem podczas lektury „Południcy”, z chęcią sięgnęłam po kolejny, by przekonać się, czy był to szczęśliwy traf, czy może nasi sąsiedzi zasługują, by bliżej przyjrzeć się ich twórczości. I Iva Prochazkowa ze swoją serią o podinspektorze Marianie Holinie okazała się strzałem w dziesiątkę.

Mimo, że lekturę rozpoczęłam od tomu trzeciego, to mam wrażenie, że w żaden sposób nie wpłynęło to na odbiór zarówno bohaterów, jak i intrygi kryminalnej.

Główny bohater jawi nam się jako człowiek nieidealny, dobry w tym co robi, ale i działający nieszablonowo. Opierający się prócz dowodów na, o zgrozo, astrologii. Tym razem jednak, przy zabójstwie znanej klarnecistki, zawodzi go intuicja, a dowody wyprowadzają znacznie na manowce. Czy pojawienie się kolejnych ofiar sprawi, że śledztwo wskoczy na właściwe tory, a może zupełnie się zagmatwa?

Autorka w niespiesznym stylu pokazuje nam nie tylko meandry śledztwa, ale i historię ludzkich dramatów, pełnych wyrzutów sumienia i nierozliczonej przeszłości. Zaglądamy również za kulisy filharmonii poznając codzienność muzyków i zespołu technicznego, co jest ciekawym dodatkiem do intrygi kryminalnej. Nie sposób nie wspomnieć również o szczególnym czeskim humorze, który ubiera fabułę powieści traktującą zarówno o zbrodniach, jak i zwykłych ludzkich problemach, w zwiewne szaty dodające jej lekkości.

Tomy poprzedzające mam już na półce w Empik go i po znakomitej częś...

{} | link |
@czerwonakaja
2021-10-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zagraj mi na drogę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Vraždy v kruhu
Vraždy v kruhu
Iva Procházková
Wciągająca powieść otwierająca w Aferze serię czeskiego kryminału. Książka Procházkovej jest wstę...
Roznegliżowane
Roznegliżowane
Iva Procházková
{}6.5/10
Na peryferiach Pragi, w ogrodzie chińskiego biznesmena, zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl