Zaklęty miecz

Poul Anderson
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Zaklęty miecz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Zaklęty miecz jest spragniony! Rozszczepia najtęższe żelazo. Śpiewa o rozłupanych czerepach. Gasi pragnienie w strumieniach krwi.

Trwa straszna wojna między Królestwem Elfów a chłodną krainą Trollów, które starły się w najkrwawszej z bitew. I jedyną nadzieją Elfów jest porwany przez nich młodzieniec, Skaflok...
Data wydania: 1991
ISBN: 978-83-7067-156-3, 9788370671563
Wydawnictwo: Alfa
Seria: Biblioteka Fantastyki [Alfa]
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Poul Anderson Poul Anderson
Urodzony 25 listopada 1926 roku w USA (Bristol)
Amerykański pisarz science fiction i fantasy. Używał pseudonimów A.A. Craig, Michael Karegeorge, Winston P. Sanders. Jego rodzice pochodzili z Danii, ojciec nosił nazwisko Andersen, ale w czasie służby wojskowej w czasie I wojny światowej zmienił na...

Pozostałe książki:

Podniebna krucjata Stanie się czas Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Rakietowe szlaki 1. Opowiadania fantastyczno-naukowe. Rakietowe szlaki 2. Opowiadania fantastyczno-naukowe.
Wszystkie książki Poul Anderson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zaklęty miecz nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-26
6 /10
Przeczytane Rozrywka Bajki dla dorosłych i dzieci Fantastyka Literatura angielska

Mimo znamion klasyczności w literaturze fantasy, niewątpliwej żywości wyobraźni autora, okazanej zwłaszcza przy opisach postaci elfów i innych baśniowych istot oraz przestrzeni przez nich zamieszkiwanych, oraz jego znajomości mitologii celtyckiej i germańskiej (co bez wątpienia mógł u Andersona podziwiać Sapkowski), odniosłem wrażenie, że lepiej jest przeczytać tę powieść przed 18ym rokiem życia - później może wydać się nieco naiwna i dydaktyczna. Mimo, że zawiera elementy dramatyczne (nieświadome kazirodztwo), jak w greckiej tragedii antycznej.

A gdzie ów dydaktyzm? Otóż autor, wybierając historyczną epokę - okres średniowiecza i początki wiary chrześcijańskiej gdzieś na terenach duńskich - być może z rozmysłem przedstawia panteon edd i eposów jako zdegenerowaną menażerię bóstw u kresu swego istnienia, a mimo to nie potrafiącą wyrzec się zgubnej wrogości i wzajemnego wyrzynania się: elfy tępią trolle, wszyscy niewolą gobliny i niziołków, a rządzące bóstwa naczelne - Asowie i Junowie - zachowują się wobec siebie identycznie jak najprostsi i prymitywni wikingowie: kieruje nimi tylko wrogość i żądza mordu. Żadnego myślenia, strategii - czysta, tępa nienawiść. To oczywiste, zdaje się sugerować autor, ze muszą zginąć, ustąpić miejsca nowemu bogowi, głoszącemu miłość - czyli Jezusowi. Woda święcona i chrzest przeganiają je tak skutecznie, jak w to mogli wierzyć tylko chrześcijanie w średniowieczu, zaś świeżo na nią nawróceni są tak prawowierni i tak kurczowo trzymają się ...

| link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
5 /10
Przeczytane Posiadam 2011 i wcześniej

Średniowieczna alternatywna rzeczywistość z elfami, krasnoludami i starymi nordyckimi bogami powoli ustępującymi pola chrześcijaństwu. Historia rodowej zemsty, podmienionych dzieci, miłości i nienawiści opowiedziana w klasycznym baśniowym stylu. Wszystko toczy się w przewidywalny sposób, bogowie zakulisowo sterują życiem bohaterów a jedynym zaskoczeniem było to, że czytając tę powieść po raz kolejny uświadomiłem sobie jak wiele z motywów i pomysłów opisywanych we współczesnych książkach fantasy jest ściągniętych z wcześniej napisanych utworów. Możemy nazywać je kliszami, ale smutna prawda jest taka, że niedługo ktoś ułoży algorytm generujący fabuły książek fantasy, podobny co do zasady działania do tego jaki dla książek SF zamieścił kiedyś Stanisław Lem na wewnętrznych stronach okładek "Fantastyki i futurologii".

"Zaklęty miecz" po latach stracił sporo ze swego uroku i może razić schematyzmem i brakiem jakichkolwiek zaskoczeń w fabule, ale z czasach gdy ta książka powstała, zapewne była dla czytelników znacznie atrakcyjniejsza. Nikt już teraz tak nie pisze.

| link |
@Maynard
2010-03-14
8 /10
Przeczytane Fantasy anglosaska i amerykańska Andrzej Sapkowski rekomenduje czyli Kanon Fantasy U mnie na półce Fantastyka patosu, wydumania i napuszenia

Wariacja na temat nordyckiej mitologii, Nibelungów oraz toposu o changelingach/odmieńcach. Dobre dla niewymagających nastolatków.

| link |
@Beata_
2020-01-12
6 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@ryszpak
2019-11-30
8 /10
Przeczytane Posiadam Książki młodości Fantasy
JA
2017-05-11
8 /10
Przeczytane
AM
2011-05-04
10 /10
Przeczytane
@silverraven
2008-09-24
5 /10
Przeczytane Fantastyka

Cytaty z książki

O nie! Książka Zaklęty miecz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl