Zanim mój mąż zniknie

Selja Ahava
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Zanim mój mąż zniknie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Są zdania, które dzielą czas na „przed” i „po”. Jednym z tych zdań jest: kobieta traci swojego męża. Bezradnie obserwuje, jak z każdym dniem traci go coraz bardziej, jak przeszłość i przyszłość zapadają się w nieznane – tak jak statki, które spadają za krawędź mapy, tam, gdzie żyją potwory morskie.

Chce zapamiętać swojego męża, zanim całkowicie zniknie: kim był, jak się poruszał, jak zaraz po przebudzeniu siedział na niebieskiej kołdrze i oddychał. Chce udowodnić, że kiedyś miała męża. Ale inne obrazy niespodziewanie wyłaniają się ponad pozostałymi: Kolumb całujący piasek Indii. Kolumb rysujący mapę, na której umieszcza góry, wyspy i porty. Kolumb krzyczący w burzy: „Indie były tam!”.

A kobieta myśli: można stanąć na piaszczystej plaży, narysować wyspę na mapie i nadać jej nazwę, a jednocześnie być poza kontynentem.

Wciąż pamięta wszystko o swoim mężu i mówi: to było prawdziwe.

Powieść opisująca emocjonalne zagubienie, gdy mąż po dziesięciu latach małżeństwa nagle pewnego ranka ogłasza: „W rzeczywistości zawsze chciałem być kobietą”. Empatyczna relacja o zakłopotaniu, zamieszaniu i trudnościach w zrozumieniu korekty płci i zmiany rzeczywistości, przeszłości i przyszłości. Równolegle do historii wyzwania pary dotyczącego zmiany tożsamości przebiega historia podróży Kolumba po świecie – odkrywania nowych lądów.

Wydanie 1 - Wyd. Relacja
Tytuł oryginalny: Ennen kuin mieheni katoaa
Data wydania: 2024-02-22
ISBN: 978-83-67817-45-5, 9788367817455
Wydawnictwo: Relacja
Stron: 208
dodana przez: Vernau

Autor

Selja Ahava Selja Ahava
Urodzona 8 lipca 1974 roku w Finlandii (Helsinki)
Selja Ahava jest fińską pisarką. Studiowała scenariopisarstwo w Helsinkach i jest autorką scenariuszy dla filmu, telewizji i radia.

Pozostałe książki:

Rzeczy, które spadają z nieba Kobieta, która kochała owady Zanim mój mąż zniknie
Wszystkie książki Selja Ahava

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Symfonia uczuć

20.02.2024

@ObrazekByłoby to moje pierwsze zetknięcie z twórczością Selji Ahavy, ale przed lekturą „Zanim mój mąż zniknie” przeczytałam też „Rzeczy, które spadają z nieba”. Tak już mam. Lubię mieć jakieś odniesienie. I jedna, i druga książka podejmuje temat straty. W „Rzeczach...” trzem osobom przypadek na zawsze zmienia życie. W tej książce traci kobeta.... Recenzja książki Zanim mój mąż zniknie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2024-02-22
Przeczytane

„Są zdania, które dzielą czas na dwoje: przed i po. Zdania, których nie można wymazać, choćby nie wiadomo jak się potem żałowało, zaprzeczało czy próbowało je przeinaczyć.”

"Zanim mój mąż zniknie" to niezwykle poruszająca historia kobiety, której mąż po latach małżeństwa wywraca ich poukładane życie do góry nogami oznajmiając, że zawsze chciał być kobietą i zdecydował się przejść proces zmiany płci. Autorka w bardzo subtelny sposób opisuje proces, przez który przechodzi główna bohaterka, próbując zrozumieć tę zmianę i nie stracić przy tym swojego męża kompletnie. Poznajemy jej dylematy i rozterki. Szuka we wspomnieniach sygnałów ale i analizuje wszystkie otrzymane prezenty.

Przeplatanie historii dotyczącej zmiany korekty płci z podróżą Kolumba po świecie jest niezwykle ciekawym zabiegiem, który niewątpliwie dodaje głębi opowieści. Kolumb, podobnie jak główna bohaterka, odkrywa nowe lądy, zmieniając swoje postrzeganie świata – tak jak zmienia się także postrzeganie samej siebie w kontekście nowej rzeczywistości.

Autorka w wyjątkowo subtelny sposób porusza także temat zakłopotania i zmieszania, z jakimi boryka się główna bohaterka. Nasza bohaterka traci punk zaczepienia niejednokrotnie zauważając, iż "Między nami pojawiła się inna kobieta". Obserwujemy, jak próbuje poukładać swój świat na nowo, a przy tym zrozumieć zmianę swojego męża i jednocześnie zatrzymać wspomnienie jego poprzedniej tożsamości. Książka opisuje cały ten proces bez zbędnych up...

× 7 | link |
@ilona_m2
2024-04-17
8 /10
Przeczytane

Są książki, które żyją z nami tylko do momentu odłożenia na półkę, czasem nawet nie pamiętamy o czym były, są też i takie, które pozostają niezatarte mimo upływu czasu. Oto jedna z nich.

Co czuje żona, gdy z dnia na dzień dowiaduje się, że jej mąż staje się kobietą? Czy kocha się osobę beż znaczenia na płeć? Towarzyszymy bohaterce od momenty, gdy jej świat staje na głowie, obserwując po kolei całe spektrum uczuć od zaskoczenia, po ból, złość, niezrozumienie, czy chęć akceptacji. Autorka opisuje każde z emocji niezwykle drobiazgowo, skupiając się na warstwie psychologicznej.

To piękna, niezwykle liryczna podróż pełna bólu, tęsknoty za dawnym ciałem, powieść rozdrapujsca rany. Niezwykle oryginalna pod względem konstrukcji oferuję czytelnikowi dwie odrębne na pierwszy rzut oka plany narracyjne. Pierwszy z nich to historia kobiety, która traci swojego męża, drugi jest relacją z odkrywania nowych lądów samego Krzysztofa Kolumba. Z pozoru te dwa światy nie łączy kompletnie nic, lecz czy to przypadek, że znalazły się obok siebie w jednej książce? Co odkrycia geograficzne mają do zmiany płci? Okazuje się, że bardzo wiele.

Brak numerów stron, czy też podziału na rozdziały kieruje naszą uwagę na odczucia i emocje towarzyszące bohaterce. Przez ogrom ciężaru, jaki za sobą niesie sprawia, że nie da się czytać tej książki jednym tchem, warto dać jej czas, warto poddać się jej niespiesznemu rytmowi.

| link |
DO
@donka
2024-03-13
8 /10
Przeczytane
@Aga_M_B
2024-02-20
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zanim mój mąż zniknie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl