Rzeczy, które spadają z nieba

Selja Ahava
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Rzeczy, które spadają z nieba
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Mała dziewczynka traci matkę, kiedy z nieba spada bryła lodu. Kobieta dwa razy wygrywa na loterii. Pewien mężczyzna został cztery razy rażony piorunem. Czy jedno zrządzenie losu może zmienić prostą ścieżkę w skomplikowany labirynt?

"Rzeczy, które spadają z nieba" to opowieść o trojgu ludziach, których życie na zawsze odmieniają przypadkowe wydarzenia. Selja Ahava, jedna z najbardziej lubianych fińskich powieściopisarek, łączy ich historie w niezapomnianą opowieść o sile miłości, upływie czasu i bólu związanym ze stratą.

Nietrudno zrozumieć, dlaczego Rzeczy, które spadają z nieba otrzymały Nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Ahava stworzyła przejmującą opowieść o życiowych zakłóceniach, utracie tożsamości, żalu i potrzebie zrozumienia”.

European Literature Network

Tytuł oryginalny: Taivaalta tippuvat asiat
Data wydania: 2021-03-10
ISBN: 978-83-66577-32-9, 9788366577329
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Stron: 224
dodana przez: mewaczyta

Autor

Selja Ahava Selja Ahava
Urodzona 8 lipca 1974 roku w Finlandii (Helsinki)
Selja Ahava jest fińską pisarką. Studiowała scenariopisarstwo w Helsinkach i jest autorką scenariuszy dla filmu, telewizji i radia.

Pozostałe książki:

Kobieta, która kochała owady
Wszystkie książki Selja Ahava

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Każdy może być tym niewielkim procentem przypadków

WYBÓR REDAKCJI
15.05.2021

 Dla Annu wszystko zaczęło się od wygranej w lotto. Była radość, był tort, była przyszłość pełna możliwości. Druga wygrana jednak pozbawiła duszę lekkości. Przyniosła obawę i podejrzenia. Dla Hannele zaczęło się w momencie, gdy wszystko się skończyło, bo z nieba spadł lód. Było życie, a potem nie było już nic. Dla Hamiaha zaczęło się od uderzeni... Recenzja książki Rzeczy, które spadają z nieba

@mewaczyta@mewaczyta × 10

To co nas spotyka, przychodzi spoza nas…

WYBÓR REDAKCJI
15.03.2021

Nieprzypadkowo przywołałam w tytule słowa księdza Jana Twardowskiego. Zdają się one doskonale korespondować z treścią recenzowanej książki. „Rzeczy, które spadają z nieba” to lektura niebanalna, która w bardzo poetycki sposób próbuje odpowiedzieć na pytania, które przy okazji różnych wydarzeń sobie zadajemy. Co rządzi naszym życiem? Dlaczego coś n... Recenzja książki Rzeczy, które spadają z nieba

@ania_gt@ania_gt × 10

Rzeczy, które spadają z nieba

WYBÓR REDAKCJI
20.12.2021

Jest w literaturze północnoeuropejskiej pewien magnetyzm, który czyni ją nieodkładalną. Choć zdawałoby się odmienną kulturowo, tak prawdziwą i uniwersalną, czyniącą z niej lustro, w którym przejrzeć może się współczesny człowiek. Nie inaczej jest z pozycją Selji Ahavy, fińskiej autorki, debiutującej na polskim rynku książki, i jej krótkiej powieśc... Recenzja książki Rzeczy, które spadają z nieba

Potęga przypadku - jeśli to był przypadek

13.03.2021

Czasami rzeczy spadają z nieba. Niektóre wprost pod nasze nogi, że tylko się po nie schylić i być szczęśliwym – a niektóre zwalają nam się na głowę jak zabójczy ciężar. Bywa, że te pierwsze po czasie także okazują się ciężarem. Rzeczy spadają, rzeczy się dzieją – niezależnie od nas. Kto o tym decyduje? Dlaczego spadają nam, a nie innym? Co robić z... Recenzja książki Rzeczy, które spadają z nieba

@LetMeRead@LetMeRead × 29

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2021-03-15
8 /10
Przeczytane

Nic się nie dzieje bez przyczyny. Jednak czy aby na pewno?

W krótkiej, a zarazem bogatej w treść książce ''Rzeczy, które spadają z nieba'' fińska autorka Selja Ahava przybliża nam tematy od których człowiek jest całkowicie niezależny. Jest to mianowicie temat przypadku od losu. Sama wyznaję zasadę, że wszystko ma swój skutek, a sytuacje przypadkowe, te dobre i niestety te złe są nieuniknione w naszym życiu. Jednak czy nie pomagamy swojemu szczęściu, bądź pasmu nieszczęść? Niestety nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.

Z takim też celem powstała powyższa książka, która zawiera w sobie cztery opowiadania związane z zrządzeniem od losu. Spadająca na ziemię bryła lodu natrafia na kobietę, druga natomiast wygrywa na loterii. Mężczyzna zostaje porażony piorunem, na domiar złego niejednokrotnie...

Powstałe części lektury mają podział narracji, w której też jednoczymy się z dziewczynką, która straciła matkę. Poznajemy jej spostrzeżenia oraz odkrywamy jak myśli dzieci są różnorodne oraz ich powstałe emocje.

Styl powieści iście klimatyczny, do przemyśleń i analizy własnej. Przekonajcie się sami jak rzeczywistość potrafi być nieprzewidywalna i zaskakująca.

× 7 | link |
@pierwszyrozdzial
2021-04-05
10 /10

Ale to było świetne! Wzruszające, zaskakujące, a chwilami rozśmieszające! O powieści fińskiej pisarki mogłabym napisać tysiące wspaniałych słów, jednak jeśli miałabym użyć jednego, określiłabym ją jako PRAWDZIWĄ.

Podobny w życiu każdego zapalonego Czytelnika co jakiś czas pojawiają się książki, które zmieniają nastawienie do niektórych spraw. W tym pierwszym kwartale tego roku za taką książkę uznaję „Rzeczy, które spadają z nieba” !

ZARYS FABUŁY

Różne rzeczy spadają z nieba – ryby, pająki, meteoryty, drzwi samolotów, pioruny. Nie sposób stwierdzić w jakim momencie dnia w i jakim miejscu coś spadnie komuś na głowę, zmieni czyjeś życie lub je zakończy. Równocześnie los okazuje się łaskawszy dla innych i zsyła im niesamowitą porcję szczęścia i powodzenia.

Na „Rzeczy, które spadają z nieba” składa się kilka opowieści, z których za najciekawszą można uznać narrację kilkuletniej dziewczyny Saary, której matka ginie od uderzenia bryły lodu spadającej z nieba. Poza tym poznajemy historię dwukrotnej zwyciężczyni loterii pieniężnej, człowieka pięciokrotnie trafionego przez piorun oraz kobietę noszącą w sobie dziecko ze zdeformowanymi kończynami.

DZIECIĘCY PUNKT WIDZENIA

Historia od początku porusza swoją szczerością, chociaż Autorka opowiada o nieprawdopodobnych przypadkach, które jednocześnie przerażają i fascynują!
Najbard...

× 1 | link |
@obsydiian
2022-04-02

Niedawno skończyłam czytać Rzeczy, które spadają z nieba i choć książka jest krótka, zawiera w sobie 4 historie które w pewien sposób się ze sobą łączą. Książka utknęła w mojej głowie.

Historia jest podzielona i w każdej z nich pojawia się bohater, którego znamy ale poznajemy też losy innych postaci. Z jednej strony wydaje się to skomplikowane jednak w moim odczuciu wiele tu metafor i refleksji nad życiem.

Trafne porównanie występujące również w książce do Alicji w Krainie Czarów jeszcze mocniej działa na wyobraźnie. Przedstawione w książce historie wydają się niemożliwe z naszego punktu widzenia a wydarzyły się naprawdę i to stawia przed nami wiele pytań jak daleko możemy postawić granicę. I czy to co wydaje się niemożliwe tak naprawdę jest iluzją.

Przez książkę przewija się nie tylko porównanie do książek ale i filmów. Bardzo mocno oddziałuje to Hercules Poirot. Przede wszystkim jedna ze scen w książce pozwala nam odczuć jak bardzo coś co dla nas nie ma znaczenia potrafi dla kogoś innego być formą ratunku.

Chyba największe wrażenie poczułam podczas czytania Pięć piorunów Hamisha MacKaya i nie mogłam w to uwierzyć, ciężko ogarnąć to w głowie. Ciekawe podejście do tematu w formie listów jeszcze bardziej wyczuliło mnie na tę historię.

Cała książka z jednej strony opowiada o czasie, o jego przemijaniu i o tym jak łatwo jest utknąć w jednym miejscu nie zdając sobie z tego sprawy. Pokazuje też jak bardzo wyobraźnia niekiedy przesł...

| link |
@Pasjonistka
2022-03-02
10 /10

RECENZJA
„Rzeczy, które spadają z nieba” Selja Ahava.

Książka jest lekka, czyta się bardzo szybko, dosłownie pochłonęłam ją przed snem.
Pomimo lekkości pióra czytamy o trudnych tematach. Autorka w przystępny sposób przekazuje nam masę przemyśleń, bólu ale i nadziei. Piękna okładka przyciąga a wnętrze zatrzymuje.
Z przyjemnością przeczytam ją kiedyś ponownie.
Ta książka „rozbija” mnie emocjonalnie, zwłaszcza, że w ostatnich dniach tak wiele osób traci bliskich.
Czasem coś „spada z nieba” i zmienia nasze życie o 180 stopni. Ale czy na lepsze czy na gorsze?
Warto pochylić się nad tą książką, bo chociaż dla niektórych może wydać się banalna, jest głęboka i moim zdaniem warta wpisania na listę bestsellerów 2022.

Dzięki współpracy z wydawnictwem Relacja.

| link |
@nellik29
2022-08-07
5 /10
Przeczytane
@martynabp4
2022-06-27
1 /10
Przeczytane
@atypowy
2022-04-19
8 /10
Przeczytane
@Jaksieczyta
2022-02-16
7 /10
Przeczytane
@uuaagawk
2022-02-02
7 /10
@przeczytawszy
2021-12-03
8 /10
Przeczytane
@po.czytanaa
2021-11-01
9 /10
@madalenakw
2021-08-18
8 /10
Przeczytane
@maitiri_books_2
2021-05-07
8 /10
Przeczytane
@elutka_a
2021-04-26
8 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
2021-04-21
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Kiedy dom jest młody, trzeba dbać o niego trochę jak o dziecko. Musisz go prostować i opatrywać, pielęgnować i naprawiać. Ale kiedy dom ma na przykład dwieście lat, radzi już sobie sam. Wszys...”
#
“Dorośli zawsze pytają, o czym myślą dzieci. Ale ja sądzę, że mogliby się zmartwić, gdyby dzieci im powiedziały.”
#
“Dorośli mówią, że czas leczy rany, a to oznacza, że gdy czas upływa, wtedy to, co się wydarzyło, staje się wspomnieniem, które potem pamiętasz coraz słabiej. I gdy nie pamiętasz już prawie nic...”
#
“Wokół prawdziwego człowieka można narysować linię, tak jak to robi Poirot, kiedy na podłodze leży ciało. Śmierć łatwiej zrozumieć, kiedy ma łokieć, kolano i własne miejsce na podłodze. A kiedy...”
#
“W szkole opowiadali nam o rodzinie Lota. Anioły powiedziały im: „Idźcie, ale nie oglądajcie się za siebie. Teraz zrobimy tym ludziom Złą Rzecz. Was ocalimy, ale nie możecie zobaczyć tego, co s...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl