Zanim zasnę

S.J. Watson
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów
Zanim zasnę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów

Opis

Wspomnienia nas definiują. Wyobraź, więc sobie, że tracisz je za każdym razem, kiedy zapadasz w sen. Zapominasz, jak się nazywasz, kim jesteś. Nie pamiętasz wydarzeń z przeszłości, nie rozpoznajesz ludzi, których kochasz - wszystko to znika w ciągu jednej nocy. A jedyna osoba, której ufasz być może mówi ci jedynie połowę prawdy... Christine budzi się co rano w obcym łóżku u boku obcego mężczyzny. W lustrze widzi twarz nieznajomej kobiety, dużo starszej od niej. I co rano się dowiaduje, że to jej twarz, jej mąż, jej łóżko. Że przed dwudziestu laty na skutek wypadku straciła zdolność zapamiętywania. Co rano przeżywa wstrząs, co rano musi się z nim godzić. Jej życie wydaje się tragicznie proste. Powoli jednak okazuje się, że ta prostota jest pozorna. Że Christine ma na przykład swojego neurologa, o którym nie wie jej mąż, że prowadzi pamiętnik, dzięki któremu może częściowo zapełnić luki w pamięci. Kobietę zaczyna niepokoić jej całkowita zależność od męża. Okazuje się, że ma jakieś inne wspomnienia niż te, które co rano pieczołowicie mąż odtwarza. Christine zaczyna stawiać nowe pytania - jak wyglądał jej wypadek, dlaczego nie mają dzieci, co się stało z jej przyjaciółką. Im bardziej się zbliża do prawdy, tym bardziej niewiarygodna się ona staje.
Data wydania: 2012-04-18
ISBN: 978-83-7508-464-1, 9788375084641
Wydawnictwo: Sonia Draga
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 408
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

S.J. Watson S.J. Watson
Urodzony w 1971 roku w Wielkiej Brytanii ( Stourbridge)
Steve „S. J.” Watson jest angielskim pisarzem. Zadebiutował w 2011 roku powieścią thrillerową „Idę spać”. Prawa do publikacji książki zostały sprzedane w 42 różnych krajach na całym świecie i stała się międzynarodowym bestsellerem.

Pozostałe książki:

Zanim zasnę Drugie życie
Wszystkie książki S.J. Watson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zanim zaśniesz...

19.09.2014

Wspomnienia to ogromna część nas. Właściwie bez nich bylibyśmy nikim, one nas definiują i są naszą przeszłością. A co gdyby ich nie było? Gdybyśmy każdego dnia budzili się na nowo, nie wiedząc kim jesteśmy, gdzie jesteśmy i kto śpi obok nas? Witajcie w świecie Christine Lucas, która każdego ranka budzi się z czystym umysłem, wolnym od wszelkich ws... Recenzja książki Zanim zasnę

@malaM@malaM × 2

Nie ma "wczoraj" ani nie ma "jutro". Jest tylko krótkie "dzisiaj"

27.08.2013

Co zrobiłbyś, Drogi Czytelniku, gdybyś pewnego dnia obudził się w obcym miejscu, a obok ciebie spała zupełnie obca osoba? Gdyby nie istniało dla Ciebie żadne wczoraj? Gdybyś każdy dzień musiał przeżywać od nowa, przypominając sobie kim jesteś i co straciłeś? Czy dałbyś radę codziennie od nowa i od nowa przeżywać ból doznanej dawno temu utraty? Chri... Recenzja książki Zanim zasnę

Zanim zasnę

8.11.2014

Ostatnio głośno było o premierze thrillera z Nicole Kidman w roli głównej. Powstał on na podstawie historii opisanej w powieści S.J.Watsona o tym samym tytule czyli Zanim zasnę. Ja jednak nie podążyłam w tym przypadku za szumem, lecz po raz pierwszy o tej książce usłyszałam rok temu. Sam opis fabuły zaciekawił mnie na tyle, że zapragnęłam zapoznać... Recenzja książki Zanim zasnę

Nic tak nie oszukuje, jak wspomnienia

6.02.2013

Często, kiedy przytrafia nam się coś złego, pragniemy o tym zapomnieć. Prawda jest jednak taka, że każde wydarzenie, każdy drobiazg kształtuje naszą osobowość. A gdyby nagle wszystkie wspomnienia - te najlepsze, ale też najgorsze, odeszły na zawsze? Kim bylibyśmy, nie wiedząc, gdzie jesteśmy, ile mamy lat i kim jest osoba, którą widzimy w lustrze? ... Recenzja książki Zanim zasnę

Moja opinia o książce

Opinie

@Wiesia
2022-10-08
Przeczytane Kupię 1 💰 Szukam 🔍 Poszukuję do swojej biblioteczki


Christine każdego rana budzi się w obcym dla niej domu, u boku obcego mężczyzny. Każdego ranka ten mężczyzna tłumaczy, że jest jej mężem, a ona w wyniku wypadku straciła pamięć.

Losy Christine poznajemy w momencie, kiedy zaczyna pisać pamiętnik. Z jej dziennika dowiadujemy się, równolegle z nią samą, jak przeżyła poprzednie dni. Dzięki temu jej świat nabiera trochę realności. Dzięki tym zapiskom (które trzyma w sekrecie) zauważa, że jej mąż nie zawsze trzyma się jednej wersji a niektóre pytania zbywa wymijającymi odpowiedziami. Kobieta jest zdeterminowana, by odzyskać wspomnienia.

Zanim zasnę, jest bardzo dobrym debiutem. Ani jednego zbędnego słowa i wrażenie niepokoju i napięcia, które udziela się czytelnikowi. Przeczytałam z przyjemnością.

× 30 | link |
@Logana
2022-05-21
9 /10
Przeczytane

Przeszłość i doświadczenia tworzą teraźniejszą osobowość, definiują kim jesteśmy. Christine Lucas co rano budzi się bez wspomnień. Nie poznaje swojego domu, męża, ani swojej twarzy. Wskutek wypadku utraciła zdolność zapamiętywania. Potajemnie przed mężem, Benem, umawia się na wizyty z neuropsychologiem dr Nashem, który zaleca Christine prowadzenie pamiętnika. Codziennie, po wyjściu Bena do pracy, dzwoni do niej przypominając o miejscu ukrycia pamiętnika. Dzięki niemu kobieta dowiaduje się, że mąż nie mówi jej całej prawdy.

Dzięki pierwszoosobowej narracji autor pozwala wniknąć w umysł zagubionej, cierpiącej na amnezję kobiety. Sprawnie manipuluje emocjami, podrzuca nowe fakty z przeszłości Christine, które co chwilę rujnują dotychczasową projekcję jej rzeczywistości.

Dynamiczny, porywający thriller psychologiczny, który nie pozwala się odłożyć przed końcem. Nie wiem, jak to się stało, że dopiero teraz trafił w moje ręce. Koleżanka uświadomiła mi, że jest również ekranizacja, której nie oglądałam.

× 28 | link |
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Przy tej książce nie sposób znudzić się albo usnąć.
Zaczęłam czytać przed zaśnięciem i już nie zasnęłam.Musiałam wiedzieć jak skończy się ta historia.
Próby odkrywania prawdy przez bohaterkę przypominają zdejmowanie kolejnych matrioszek i gdy już dociera do ostatniej okazuje się,że jest ona z innego kompletu.Prawda miesza się z kłamstwem a wysiłek jaki jest potrzebny do rozeznania się we wspomnieniach rzeczywistych i tych zmyślonych albo wyuczonych jest ogromny.
Jak można żyć nie wiedząc o sobie nic?Jak ufać osobom,które twierdzą,że nas znają i kochają skoro ich nie pamiętamy?
Budzić się każdego dnia w obcym świecie i od nowa uczyć się codzienności,która jutro znów okaże się wielką,przerażającą niewiadomą.Można oszaleć od samej próby wyobrażenia sobie takiego życia.

× 3 | link |
@Booka
2019-02-07
7 /10
Przeczytane Thriller/kryminał/sensacja

Christine Lucas codziennie budzi się rano u boku faceta. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że codziennie rano nie wie co to za facet leży koło niej. Żeby tego było mało nie pamięta jak znalazła się w tym łóżku, ba - w tym domu. Z czasem wyjaśnia się, że ten facet to jej mąż, a ona jest we własnym domu. Jutro obudzi się z taką samą niewiedzą jak dziś rano i tak każdego następnego dnia...

Christine ma problemy z pamięcią po fatalnym wydarzeniu jakiego doświadczyła. Jakie to dokładnie wydarzenie? Jak do niego doszło? Czy w sytuacji, w której Christine się znalazła może ona komuś zaufać? Czy może ufać lekarzom? Mężowi? Lekarzom? Czy może ufać samej sobie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w książce.

Jakie jest moje zdanie o książce? Czytało mi się ją niewiarygodnie szybko. Historia Christine pochłania czytelnika bez reszty. Jest w tej opowieści coś, co każe nam nie odkładać książki. Stopniowo razem z Christine czytelnik chce poznać prawdę nie tylko o tym jaka jest jej przeszłość, ale także kim jest ona sama?

Opowieść podzielona jest na trzy części: pierwsza "Dzisiaj" jest najkrótsza, akcja rozwija się powoli i... nie zachęciła mnie do dalszego czytania. To tu poznajemy Christine, jej męża i podstawowe fakty, a także to, iż oboje zamierzają wyjechać.
Jednak gdy już przez nią się przebrnie i zacznie się część drugą - najdłuższą - "Dziennik Christine Lucas", lektura idzie jak po maśle. Akcja nabiera rozpęd...

× 2 | Komentarze (2) | link |
@Ewelina229
2019-11-14
9 /10
Przeczytane Posiadam

Prawdziwa bomba... nawet jeśli w trakcie czytania chwilami miałam wątpliwości, tak zakończenie mnie spiorunowało, powaliło po prostu na kolana... Po przeczytaniu tej książki możecie czuć strach kładąc się wieczorem do łóżka, bo co jeśli się obudzicie rano i nie będziecie wiedzieli kim jest mężczyzna/ kobieta leżący/a obok i spoglądając w lustro zastanowicie się, do kogo do cholery należy ta twarz??....

× 2 | link |
@jenah
2012-08-04
10 /10
Przeczytane

Z czystym sumieniem mogę polecić ją wszystkim! Rewelacyjna książka z niebanalnym pomysłem i świetnym zakończeniem.

× 1 | link |
@bunia
2014-03-20
10 /10
Przeczytane

Zakończenie trochę mnie rozczarowało, ale i tak książkę oceniam na 5 :)

× 1 | link |
@zooba
2019-11-28
5 /10
Przeczytane Posiadam

Przyznam, że zachwyty nad tą książką trochę mnie dziwią. Jest to dość typowy thriller psychologiczny oparty o zjawisko amnezji i powiązaną z nią niezdolność tworzenia nowych wspomnień. Własnie coś takiego dopadło bohaterkę "Zanim zasnę", która każdego ranka budzi się nie wiedząc kim jest, gdzie jest i kim jest mężczyzna obok. Ponieważ mamy do czynienia z thrillerem wiemy, że wszystko nie jest takie, jakim się wydaje a bohaterka jest w jakimś niebezpieczeństwie.
Czytało się książkę gładko i szybko, ale:
- postać Chris była jakaś nieprawdziwa - za każdym razem mając jeden dzień na zdobycie wiedzy o sobie i nowym świecie dwadzieścia lat później bohaterka zamiast próbować się dowiedzieć jak najwięcej o sobie, swoim mężu, rodzinie itd. siedzi przed telewizorem i myje okna?
- brak realizmu niektórych scen mnie osłabiał - skąd bohaterka ma ubrania, kosmetyki, nowe pończochy i pasy do nich, jeśli nigdy nie wychodzi z domu? Skąd umie korzystać z telefonu komórkowego i wie o konieczności ładowania baterii?
- Może to wina tłumaczki, ale trudno mi sobie wyobrazić przedstawicielkę angielskiej klasy średniej, która 'dyma' i 'rżnie się' ze swoim mężem (!)
Nie urzekła mnie ta historia, I'm afraid.

| link |
NA
2014-05-26
10 /10
Przeczytane

Osobiście jestem zachwycona książką! Spodobała mi się, od kiedy przeczytałam pierwsze słowa..trzymała mnie w napięciu przez cały czas, a i oderwać od niej oczy nie potrafiłam. ;) szczerze polecam. :)

| link |
@Sky
2014-11-11
Przeczytane

bardzo fajna i wciągająca książka, ale taka trochę na raz jak dla mnie..;)

| link |
@ZaczytanaMery
2012-08-02
Przeczytane Z życia wzięte Kryminał, Thriller, Sensacja czyli to co lubię najbardziej

Właśnie zaczynam czytać. Zapowiada się ciekawie. ;)

| link |
@rudmila83
2014-03-21
Przeczytane

Wciąga niesłychanie :)

| link |
PA
2021-06-27
8 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2021-01-29
8 /10
Przeczytane
KA
2020-12-06
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Pomyślałam, że moje życie jest zbudowane na ruchomych piaskach. Zmienia się z dnia na dzień.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl