Ziele Marianny

Katarzyna Enerlich
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Ziele Marianny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Kontynuacja Akuszerki z Sensburga. Podobnie, jak pierwsza część, powieść jest wysycona zapachem ziół, smakami Mazur i prostym życiem ludzi "z ziemi i z pór roku". Marianna, córka Akuszerki, ucieka przed wojną na Mazury. Udaje jej się przeżyć, zaszytej głęboko w małej chacie w puszczy. Jednak już po wojnie przychodzi taki moment, że o mały włos nie traci życia. Marianna staje też przed wyborem - posłuchać serca czy intuicji? Czy miłość od pierwszego wejrzenia jest ważniejsza niż lojalność i gotowość do pomocy?
Razem z matką, pielęgniarką w mrągowskim szpitalu, uparcie realizują marzenia o zielarni w polskim już Mrągowie, choć nie jest to łatwe zadanie, są bowiem oskarżane o szerzenie ciemnoty i zabobonów. Kobiety zbliżają się do siebie i wspólnie odbudowują swoje życie. Bieda, niechęć do dawnych mieszkańców, którzy pozostali w mieście, traumy wojenne i powojenne, epidemie - temu wszystkiemu muszą stawić czoła.
Rok 1945 był na Mazurach rokiem wyjątkowo trudnym. Bezprawie, szaber i przemyt, przemoc i gwałty - od zaczyna się ta powieść. Ale ludzie mają swoje marzenia i wciąż kochają tak samo.
Data wydania: 2020-07-01
ISBN: 978-83-7779-623-8, 9788377796238
Wydawnictwo: MG
Cykl: Akuszerka z Sensburga, tom 2
Stron: 260
dodana przez: Justyna_K

Autor

Katarzyna Enerlich Katarzyna Enerlich
Urodzona 15 lutego 1972 roku w Polsce
Studiowała w Olsztynie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Pracowała jako dziennikarka, pracownik informacji turystycznej i promocji miasta oraz opiekunka osób starszych. Obecnie jest twórcą niezależnym. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polsk...

Pozostałe książki:

Kiedyś przy Błękitnym Księżycu Prowincja pełna gwiazd Prowincja pełna marzeń STUDNIA BEZ DNIA Akuszerka z Sensburga
Wszystkie książki Katarzyna Enerlich

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zapachniało ziołami, wsią i dobrocią

7.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wracają bohaterowie z "Akuszerki z Sensburga" i choć "Ziele..." jest kontynuacją to nic nie stoi na przeszkodzie sięgnąć po losy Marianny bez znajomości pierwsze części, gdyż pani Katarzyna subtelnie przypomina o wcześniejszych wydarzeniach. Mimo wszystko warto oswoić się z częścią pierwszą, gdyż historia Stasi, Galiny oraz kolejnego pokolenia jes... {} Recenzja książki Ziele Marianny

Ziele Marianny

29.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Katarzyna Enerlich już nie po raz pierwszy zachwyciła mnie swoją literaturą. Moje kolejne spotkanie z jej prozą to „Ziele Marianny”, które przeczytałam dzięki uprzejmości Sztukatera. W książce opisane są dalsze losy Stasi i jej córki Marianny, których pierwszą część autorka przedstawiła w „Akuszerce z Sensburga”. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że a... {} Recenzja książki Ziele Marianny

@LiterAnka@LiterAnka {}× 2

W poszukiwaniu mamy... - "Ziele Marianny" Katarzyna Enerlich

24.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Ziele Marianny" Katarzyna Enerlich Wbrew woli rodziny 17-letnia już Marianna wyrusza do klasztoru w Eckersdorfie, by odnaleźć swoją matkę. Tymczasem w Europie rozpoczynają się pierwsze działania wojenne. Polska upada. Dziewczyna trafia do leśnej chaty Galiny i jej męża, gdzie przeczekuje wojenną zawieruchę. Dziewczyna w zaszytej w leśnej głuszy ... {} Recenzja książki Ziele Marianny

Moja opinia o książce

Opinie

@ksiazkirabe
2020-07-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane 2020 Posiadam Recenzenckie

"Ziele Marianny" to kontynuacja powieści "Akuszerka z Sensburga" Katarzyny Enerlich. W książce tej spotykamy ponownie znaną nam Stasię, akuszerkę i pielęgniarkę, która w Sensburgu znajduje pracę oraz Galinę, zielarkę z klasztoru staroobrzędowców, która porzuca życie mniszki. Poznajemy dalsze ich losy, widzimy jak zmieniają się Mazury w czasie wojny i po niej, a także, a może przede wszystkim, poznajemy bliżej Mariannę, córkę Stasi, która dorasta i wchodzi w świat.

To kawałek całkiem dobrej literatury obyczajowej, z bardzo ciekawie opisanym tłem historycznym i barwnym nietypowym miejscem akcji. Książka ta ma swoje niedoskonałości, takie jak zbyt małe zagłębienie w charaktery postaci i dość urywana, powierzchowna akcja, ale obrazowo opisane miejsce akcji, ciekawostki historyczne i ładny język powodują, że czytanie jej jest dość sympatyczne. To powieść z którą można ciekawie spędzić czas, choć nie zostanie na dłużej z czytelnikiem.


Przeczytana w ramach Olimpiady Czytelniczej

{} | link |
@Nina
2022-01-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2022 E-book
@sarzynskikacper
2021-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@LiterAnka
2020-11-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@a.anna.sozanska
2020-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_pigulce
2020-08-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@gosia.zalewska12
2020-07-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Justyna_K
2021-02-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Warte polecenia Kobiecy kącik Ebook/Legimi Sagi/Serie/Powieści wielotomowe

Cytaty z książki

O nie! Książka Ziele Marianny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Akuszerka z Sensburga
Akuszerka z Sensburga
Katarzyna Enerlich
{}7.4/10
Stanisława, młoda kobieta z Mystkówca Starego w samym sercu Puszczy Białej, zbiera zioła i marzy o t...
Dom na Wygonie
Dom na Wygonie
Katarzyna Enerlich
{}7.2/10
Dalsze losy kobiet z rodziny, której korzenie sięgają drewnianej chaty w sercu Puszczy Białej. Stan...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl