STUDNIA BEZ DNIA

Katarzyna Enerlich
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
STUDNIA BEZ DNIA
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Nota wydawcy Jaką tajemnicę skrywa trzynastowieczna studnia w rzeźbiarskiej pracowni w Toruniu? Co łączy powtórny pochówek Mikołaja Kopernika z zadziwiającym odkryciem Marceliny? Czy wszyscy jesteśmy skazani na nieuchronność i w jaki sposób zmienia ona nasze życie? Co stanie się, gdy bułhakowska Annuszka rozleje olej... tym razem w naszym życiu? Autorka, przędąc tę magiczną opowieść, zaprowadzi nas do istniejących miejsc, zapozna z ludźmi, których pierwowzory istnieją naprawdę. Pozwoli nam spacerować z jej bohaterami uliczkami Torunia, a podczas tego spaceru napotkamy wiele prawdziwych i fikcyjnych historii. Martinus Teschner, toruński kupiec, wręczał swoim kochankom drogocenne pierścienie. Jeden z nich, legendarny i wyjątkowy, bo ozdobionym rubinem wydobytym z Gór Izerskich, stał się pretekstem do tej opowieści. Studnia bez dnia nie tylko wzruszy, ale i będzie trzymać Czytelnika w napięciu.
Data wydania: 2012-06-27
ISBN: 978-83-7779-080-9, 9788377790809
Wydawnictwo: MG
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 256

Autor

Katarzyna Enerlich Katarzyna Enerlich
Urodzona 15 lutego 1972 roku w Polsce
Studiowała w Olsztynie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Pracowała jako dziennikarka, pracownik informacji turystycznej i promocji miasta oraz opiekunka osób starszych. Obecnie jest twórcą niezależnym. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polsk...

Pozostałe książki:

Kiedyś przy Błękitnym Księżycu Prowincja pełna gwiazd Prowincja pełna marzeń Akuszerka z Sensburga Ziele Marianny
Wszystkie książki Katarzyna Enerlich

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Studnia bez dnia - Katarzyna Enerlich

30.06.2012

"Podczas snu, gdy rzeźbimy z naszych ciał 21 gramów naszego jestestwa, niewierność szarych komórek kaleczymy bezkarnie dłutem ku chwale Boga i Szatana." Katarzyna Enerlich to pochodząca z Mrągowa na Mazurach autorka powieści współczesnych. W dzieciństwie zaplanowała, że zostanie dziennikarką, a potem napisze książkę. To pierwsze udało się jej znac... Recenzja książki STUDNIA BEZ DNIA

@Elaine@Elaine × 1

Annuszka rozlała olej…

27.06.2012

Każda powieść ma swoją tajemnicę, sekret powstania, źródło inspiracji, sekret takiego, a nie innego powiązania wątków. Nie inaczej jest w najnowszej powieści Katarzyny Enerlich Studnia bez dnia. Już sam tytuł budzi sprzeciw: jak to bez dnia? Powinno być bez dna przecież… To jakaś pomyłka czy celowy zabieg? By się tego dowiedzieć otwieramy zatem ksi... Recenzja książki STUDNIA BEZ DNIA

Bo są studnie na tym świecie, które nie ujrzą już słońca

5.07.2012

Długo czekałam na tę powieść. Moja ciekawość została jeszcze bardziej podsycona słowami pisarki, z którą miałam okazję porozmawiać przez chwilkę na spotkaniu autorskim, w moim rodzinnym mieście. Tam właśnie K. Enerlich zapewniła czytelników, że jej nowa książka będzie inna niż wszystkie. Słowa dotrzymała. Studnia bez dnia, to powieść obyczajowa z w... Recenzja książki STUDNIA BEZ DNIA

Naszym życiem rządzi przypadek

8.01.2013

Katarzyna Enerlich to nasza rodzima pisarka, która ma na swoim koncie kilka wysoko ocenianych powieści. Jest to moje pierwsze spotkanie z jej prozą, na które wybrałam właśnie Studnię bez dnia. Piękna okładka, intrygujący opis i pozytywne recenzje jedynie wzmogły mój czytelniczy apetyt. O tym czy został on zaspokojony, napiszę właśnie w tej recenzji... Recenzja książki STUDNIA BEZ DNIA

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-05-14
6 /10
Przeczytane Obyczajówki lepsze i gorsze

Powieść 'Studnia bez dnia' to połączenie obyczajówki kobiecej z elementami kryminału. Małymi elementami. Główną bohaterką jest Marcelina, która nagle odbiera przypadkowy telefon od męża. Mąż ten, przystojny i wspaniały, ma przy sobie komórkę, która włączyła mu się podczas zdrady małżeńskiej. Marcelina jest więc świadkiem czułych wyznać oraz wypadku. Nagle wszytko się rozleciało, całe jej życie. Niczym automat zaczyna żyć dalej. Nowa praca, świat toruńskich wykonawców pamiątek i przewodników, toruńska starówka z jej pięknymi zabytkami i mniej pięknymi skupiskami bezdomnych. Ponowny pogrzeb Kopernika z 2010 roku, który był wydarzeniem prawdziwym), zapomniana studnia, tajemniczy pierścień. To wszystko, a także dwie prawdziwe przyjaciółki, które Marcelina poznała podczas wydarzeń związanych z wypadkiem męża, to odnowa książki.
Mocne strony powieści to uczucia bohaterek oraz mądre przesłanie, wynikające z powieści. Po drugie, różne wydarzenia w książce pokazują, iż nie należy osądzać ludzi po pozorach, po tym jak są ubrani i jakie stanowisko zajmują.
Wiernie oddano topografię miasta, a także poznałam kilka legend miejskich, których nie znałam. Ciekawe są fotografie, zamieszczone w książce.
To są zalety książki. Wadą jest słabość akcji. Brakowało mi napięcia, od początku wiedziałam kto napada i nie czułam grozy, czytając o studni i tajemniczym zapachu ogórków w pracowni. Niemniej jednak książkę odbieram jako lekturę przyjemną i miłą.

× 6 | link |
@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
7 /10
Przeczytane 🔄 Z wymiany Odwiedzamy Polskę 📚 Posiadam ❤ 2014 ❤

"Studnia bez dnia" to moje kolejne spotkanie z Panią Katarzyną Enerlich, która zabiera nas tym razem do Torunia, gdzie pośród wąskich uliczek Starego Miasta toczy się współczesne życie. Nie brak tu zwykłych ludzi uczciwie zarabiających "na chleb", ale jest wśród nich także "ciemny element", do którego sąsiedzi podchodzą z rezerwą.

W starej, wiekowej kamienicy na ulicy Szewskiej zamieszkała Marcelina. Po śmierci męża musiała zmienić swoje życie rozpoczynając od przeprowadzki do mniejszego i tańszego mieszkania. Mężczyzna miał wypadek samochodowy w drodze powrotnej od kochanki. Kilka minut wcześniej zupełnie niespodziewanie Marcelina dowiedziała się o jego zdradzie. Wściekła i rozgoryczona łatwiej zniosła żałobę, co ciekawe, z czasem zaprzyjaźniła się także ze swoją rywalką. To Natalia Anna pomagała jej w przeprowadzce, a także w trudnych momentach życia. Aby zapewnić sobie utrzymanie Marcelina pracowała przy renowacji antyków, dodatkowo pomagała w pracowni pewnemu rzeźbiarzowi i na jego zlecenie sprzedawała pamiątki w kiosku na Starym Mieście. Kamienica na Szewskiej, w której zamieszkała, miała swoje wady, ale to tutaj Marcelina znalazła prawdziwą przyjaciółkę - starszą kobietę, panią przewodnik, która oprowadzała wycieczki po toruńskiej starówce. To od Anny Marcelina dowiedziała się o pewnym kupcu Martinusie Teschnerze, który żył w XVII w. Prowadził rozwiązły tryb życia, a swoje konkubiny obdarowywał kosztowną biżuterią. Stara legenda mówiła też o jego tajemniczym zn...

× 1 | link |
@BagatElka
2019-11-13
10 /10
Przeczytane 📚 Posiadam

"Nie ma spotkań przypadkowych.Nasze dzisiejsze spotkanie na pewno nie jest daremne...." - Katarzyna Enerlich


Pani Katarzyno dziękuję za spotkanie,za opowieść pełną czaru,magii i smaków dzieciństwa.Ta książka jest pełną uroku historią w dodatku napisaną pięknie,poetycko. Czytając czułam,że przeżywam coś niezwykłego,co będzie mi towarzyszyć zawsze gdy spojrzę na ten tom stojący na mojej specjalne półce.
Jedno czego szczerze żałuję to to,że zapomniałam się zaledwie na dwie godziny.
Pewna jednak jestem,że będę wracać na uliczki toruńskiej Starówki żeby dać się zaczarować kolejny raz.

× 1 | link |
@aggi406
2013-04-20
8 /10
Przeczytane

Urocza historia wpleciona w niezwykłą scenerię toruńskiej Starówki. Opowieść o tym, jak przypadek może odmienić życie i doprowadzić do niezwykłych odkryć.

× 1 | link |
@Wiesia
2020-05-14
6 /10
Przeczytane oddane/wymienione 🎁
@Sosenka
2014-07-13
8 /10
CZ
2012-07-16
10 /10
@jasmin79
2013-02-03
8 /10
Przeczytane
@Larissa
2012-10-07
10 /10
Przeczytane
@Bujaczek
2012-08-30
8 /10
Przeczytane
@juliaorzech
2012-07-05
10 /10
Przeczytane
@Elaine
2012-06-30
8 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka ♥

Cytaty z książki

O nie! Książka STUDNIA BEZ DNIA. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl