Akuszerka z Sensburga

Katarzyna Enerlich
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Akuszerka z Sensburga
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Stanisława, młoda kobieta z Mystkówca Starego w samym sercu Puszczy Białej, zbiera zioła i marzy o tym, by zostać pielęgniarką. Niestety, życie nie układa się jej tak, jak by chciała. Kiedy nagle umiera ukochany mąż Edmund, a na świat przychodzi córeczka Marianna, młoda kobieta musi stawić czoła nowym wyzwaniom i zapomnieć o marzeniach. Niespodziewanie dla samej siebie zostaje akuszerką i pod okiem wiejskiej „babki” doskonali umiejętności, jednocześnie lecząc ziołami. Kiedy we wsi pojawiają się nowi sąsiedzi, przybyli z Prus Wschodnich, opowiadają jej o tej nieznanej krainie i niewielkim mieście Sensburg (obecne Mrągowo), gdzie ludzie żyją zupełnie inaczej. Postanawia wyjechać z rodzinnej wsi i osiąść właśnie tam. Akurat w nieodległej od Sensburga wsi Eckertsdorf (dzisiejsze Wojnowo) planowane są obchody 100 – lecia osadnictwa staroobrzędowców, a tamtejszy klasztor poszukuje akuszerki i zielarki, która mogłaby pomóc siostrze Galinie. Stanisława postanawia wybrać się w daleką podróż, która zmieni jej życie. Powieść pachnie ziołami i jest przesycona prawdziwymi opowieściami mieszkańców Prus Wschodnich. Pokazuje świat wiejskich zielarek i akuszerek, który wprawdzie już odszedł, ale wciąż jeszcze powraca w ludzkich wspomnieniach.  
Data wydania: 2019-05-15
ISBN: 978-83-7779-546-0, 9788377795460
Wydawnictwo: MG
Cykl: Akuszerka z Sensburga, tom 1
Stron: 260
dodana przez: bookkeeper

Autor

Katarzyna Enerlich Katarzyna Enerlich
Urodzona 15 lutego 1972 roku w Polsce
Studiowała w Olsztynie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Pracowała jako dziennikarka, pracownik informacji turystycznej i promocji miasta oraz opiekunka osób starszych. Obecnie jest twórcą niezależnym. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polsk...

Pozostałe książki:

Kiedyś przy Błękitnym Księżycu Prowincja pełna gwiazd Prowincja pełna marzeń STUDNIA BEZ DNIA Ziele Marianny
Wszystkie książki Katarzyna Enerlich

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mazurskie klimaty

5.11.2019

Wśród lekkich, sielskich opowieści o losach kobiet z małych miejscowości pierwsze miejsce pod względem jakości zajmują utwory Katarzyny Enerlich, która już dawno urzekła mnie swoimi historiami osadzonymi na ziemiach Warmii i Mazur. Bez zastanowienia sięgnęłam więc po jej najnowszą „Akuszerkę z Sensburga” i z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że ... Recenzja książki Akuszerka z Sensburga

@LiterAnka@LiterAnka × 3

Magia ziół - "Akuszerka z Sensburga" Katarzyna Enerlich

24.07.2021

"Akuszerka z Sensburga" Katarzyna Enerlich Stasia po śmierci męża z pomocą starej akuszerki zgłębia tajniki zielarstwa i położnictwa. Kobieta coraz częściej zaczyna rozważać pomysł, aby wyjechać do pracy do Prus Wschodnich, gdzie brakuje akuszerek wiejskich. Wie, że tam czeka na nią lepsze życie, że będzie mogła wspierać rodzinę materialnie. Pewn... Recenzja książki Akuszerka z Sensburga

Katarzyna Enerlich "Akuszerka z Sensburga"

23.08.2019

Książka opowiada Nam o Stanisławie, kobiecie, która w tym samym czasie traci męża, a zyskuje córkę, której poród sama sobie odbiera. W tym momencie jej życie zmienia się diametralnie. Musi zadbać o siebie, dom, zwierzęta i ogród oraz o małą Mariannę. Przy tym jeszcze odkrywa pasję do zbierania ziół i jej wielkim marzeniem jest zostać pielęgniar... Recenzja książki Akuszerka z Sensburga

× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Justyna_K
2020-02-21
7 /10
Przeczytane Kobiecy kącik Ebook/Legimi Warte polecenia Sagi/Serie/Powieści wielotomowe

Bardzo sympatyczna opowieść. Doskonale się zrelaksowałam. Jedyne co mi troszkę psuło przyjemność z czytania to miejscami pogmatwana chronologia. Autorka opisuje pewne wydarzenie, przechodzimy do kolejnego zdania i nagle okazuje się, że to o czym przed chwilą czytaliśmy to wspomnienia. Ciężko jest osadzić niektóre wydarzenia w konkretnym czasie. Czasami nie wiadomo co jest wspomnieniami, a co teraźniejszością. Dopiero z dalszego rozwoju wydarzeń możemy się zorientować co i jak. Szczególnie mam tu na myśli postać Galiny, która jako młoda dziewczyna została przez matkę siłą oddana do klasztoru. Bohaterowie są dość jednowymiarowi,  cała historia choć dość płaska, posiada jednak pewien urok, a styl w jakim została napisana zapewnia ogromną przyjemność  czytania. Szczerze mówiąc spodziewałam się bardziej ambitnej lektury jednak spędziłam z tą książką kilka przyjemnych chwil więc przymykam oko na pewnie niedociągnięca. Z przyjemnością poznam dalsze losy bohaterek i czekam na drugą część. 

Jest to kolejna książka, która podczas czytania zmobilizowała mnie do poszperania w google i do zlokalizowania wszystkich tych miejscowości, zerknięcia na fotografie czy przeczytania kilku zdań na ich temat. Dzięki temu miałam lepszy obraz miejsc w jakich rozgrywała się akcja. 

× 17 | link |
@agulkag
2022-09-26
Przeczytane

Często w życiu się zdarza, że tragiczne wydarzenia stają się bodźcem do rozpoczęcia nowego rozdziału. Wiąże się to z ogromnym wysiłkiem, ale przynosi efekty i zadowolenie.
Podobnie wydarzyło się w życiu bohaterki tej powieści Stanisławy. Śmierć meża i narodziny córki, to te wydazrenia, które zmusiły kobietę do szukania nowego sposobu na życie. Czasy nie były łatwe, bowiem okres międzywojenny, to czas szukania tożsamości dla Polaków, zwłaszcza tych mieszkających na północy i wchodzie kraju.
Stasia zawsze interesowała się leczeniem , ale nigdy nie miała możliwości do uczenia sie tego jakże trudnego fachu. Dopiero propozycja wiejskiej zielarki związana z przekazaniem swojej wiedzy wzamian za dach nad głową, zmotywowały wdowę do nauki.
Autorka w sposób bardzo dokładny pokazała jak bardzo cenny w tych czasach były umiejętności wykorzystania darów natury do leczenia. Ludzi na wsi nie było stać na wizyty u lekarza, któr na dodatek najczęściej miał swój dom gdzieś daleko. Dlatego takie umiejętności jak ziołolecznictwo czy umiejętność odbierania porodów były bardzo cenne.
Wraz z bohaterką przyswajałam sobie wiedzę jakie zioła na co można zastosować i jak przebiegają procesy przygotowania suszu, nalewek czy maści.
Ale zioła i ich zastosowanie to tylko jeden wątek. Drugi to bardzo ciekawe pokazanie społeczności Warmii i Mazur oraz innych zwłaszcza religijnych odłamów zamieszkujących te tereny po I wojnie światowej.
Pięknie pokazana jest także niezwykła wrażl...

× 7 | link |
@ReginaCatta
2022-05-28
8 /10
Przeczytane 1830 - 1953. Powieść o XIX i XX Mieszka z M&J Półka M Przeczytane w T. Mazury
@Nina
2022-01-11
9 /10
Przeczytane 2022 E-book
@mono
2021-08-15
6 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
2021-07-19
8 /10
Przeczytane
@beata.karbownik
2021-02-04
7 /10
Przeczytane
@a.anna.sozanska
2020-08-19
10 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-13
6 /10
Przeczytane Z biblioteki 2020
@ksiazkirabe
2019-11-20
6 /10
Przeczytane Recenzenckie 2019 Posiadam
@LiterAnka
2019-11-05
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Akuszerka z Sensburga. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Ziele Marianny
Ziele Marianny
Katarzyna Enerlich
7.8/10
Kontynuacja Akuszerki z Sensburga. Podobnie, jak pierwsza część, powieść jest wysycona zapachem zió...
Dom na Wygonie
Dom na Wygonie
Katarzyna Enerlich
7.3/10
Dalsze losy kobiet z rodziny, której korzenie sięgają drewnianej chaty w sercu Puszczy Białej. Stan...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl