Żony i córki

Elizabeth Gaskell
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Książka Żony i córki
Książka Żony i córki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Saga rodzinna autorki powieści Północ i Południe
Barwny obraz angielskiej prowincji w epoce wiktoriańskiej
Molly jest dorastającą córką lekarza w miasteczku Hollingford. Mimo że została osierocona przez matkę we wczesnym dzieciństwie, żyje beztrosko i szczęśliwie. Pewnego dnia dowiaduje się jednak, że jej ukochany ojciec postanawia ożenić się po raz drugi. Molly pogrąża się w rozpaczy. W tym dramatycznym momencie pomocną dłoń wyciąga do niej młodszy syn bogatych sąsiadów, Roger…
Barwne i wyraziste w swojej różnorodności postacie bohaterów, ich skomplikowane relacje ukazują złożone stosunki społeczne w XIX-wiecznej Anglii. Ciekawe losy dwóch rodzin o odmiennym statusie zapowiadają również nadchodzące zmiany obyczajowe i polityczne.
Elizabeth Gaskell (1810-1865) - znana pisarka angielska, autorka gotyckich opowiadań, pierwszej biografii Charlotte Brontë oraz obszernych powieści społeczno-obyczajowych, m.in.: Panie z Cranford, Północ i Południe, przeniesionej na ekran.
Data wydania: 2012-01-12
ISBN: 978-83-7799-792-5, 9788377997925
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Świat Książki
Serie: Angielski ogród, Angielski ogród 1
Kategoria: Romans
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Elizabeth Gaskell Elizabeth Gaskell Elizabeth Cleghorn Gaskell, z domu Stevenson (ur. 29 września 1810 - zm. 12 listopada 1865), często nazywana po prostu Panią Gaskell, angielska pisarka z czasów wiktoriańskich. Najbardziej znana jest z biografii pisarki Charlotte Brontë. Jej powieści...

Książki Elizabeth Gaskell

Wszystkie książki Elizabeth Gaskell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wehikuł czasu Elizabeth Gaskell

10.05.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pewnego jesiennego popołudnia, gdy za oknem zapadnie już zmrok, a wiatr zacznie miotać bezlistnymi gałęziami i uderzać nimi o szyby, usiądę na sofie w pobliżu kominka ogrzewającego mój salonik, który być może w niedalekiej przyszłości stanie się urzeczywistnionym marzeniem. Rzucę okiem na zegar spokojnie wystukujący rytm mijających sekund, oprę sto... {} Recenzja książki Żony i córki

Żony i corki

7.02.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Po przeczytaniu "Północy i Południa" pokochałam sposób pisania pani Gaskell i z wielką chęcią sięgnęłam po "Żony i córki". To kolejna powieść Elizabeth Gaskell wydana przez Świat Książki - powieść niedokończona. Niestety autorka nie zdążyła ukończyć swojego dzieła przed śmiercią, a później już nikt nie próbował tego zrobić - czemu się nie dziwię. ... {} Recenzja książki Żony i córki

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Dentystka też baba czyli trochę romansideł i ckliwych historii

"Nie ma to jak racjonalny naukowiec, który wpadnie w sidła miłości! Nikt go nie pokona w konkurencji szaleństwa".

"Żony i córki" to ostatnia, niedokończona powieść Elizabeth Gaskell, śmierć autorki przerwała prace nad tą książką przed samym zakończeniem, którego na szczęście możemy się z dużym prawdopodobieństwem domyślić. Historię w niej opowiedzianą odbieram jako najbardziej rozbudowaną, oraz najbardziej romantyczną w dorobku pani Gaskell. Sercem całej tej opowieści jest życie Molly Gibson, bardzo delikatnej i skromnej dziewczyny, wychowującej się bez matki. Przełomem w tej historii będzie moment, w którym jej ojciec postanowi ponownie ożenić się, a wtedy w spokojne życie doktora i jego córki wtargnie pani Clare i jej córka z pierwszego małżeństwa, Cynthia.

Nowa pani Gibson prawdopodobnie nie była w zamyśle autorki osobą, którą mamy polubić. Jeżeli tak było, to udało się pani Gaskell wykreować tę postać idealnie. Szczęście pani Gibson, że pasierbica była osobą o gołębim sercu, gdyby to mnie trafiłaby się taka macocha, przypaliłabym jej ulubione koronki w kominku. Przez ponad osiemset stron zdążyłam się zżyć z Molly. Współczułam jej zbyt ufnego charakteru i tej bezwarunkowej chęci niesienia pomocy innym, nawet kosztem swoich interesów. Tacy ludzie są często wykorzystywani przez bardziej przebiegłe jednostki. Jak jednak potoczyły się losy doktorskiej córki? Tego mi zdradzić nie wolno, bo zepsuję Wam przyjemność z czytania.

Powieść "Żony i córki" ide...

{}× 8 | link |
@basiaa
2013-08-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

"Żony i córki " to obszerna ( licząca ponad 800 stron ) i wciągająca powieść , której akcja toczy się na angielskiej prowincji w epoce wiktoriańskiej. Główna bohaterka to młoda dziewczyna Molly , której owdowiały ojciec poślubia niezbyt mądrą kobietę , również wdowę z córką. Autorka świetnie ukazała losy bohaterów oraz bardzo wyraźnie nakreśliła ludzkie charaktery , w tym atmosferę prowincji. Książkę bardzo dobrze się czyta. Polecam !!!

{}× 2 | link |
@anna.urbanska
2012-04-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Wspaniała książka, w trakcie czytania przenosiłam się do XIX-wiecznej Anglii, zupełnie tak samo, jak w przypadku powieści Jane Austen.

{} | link |
@rabebucher
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Ewelina_Czytalska
2019-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam Przeczytane w 2018
@markietanka
2012-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@kasandra
2012-02-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam

Co czytać po książce “Żony i córki”- Elizabeth Gaskell

Książka Ja, królowa. Bona Sforza d'Aragona
Ja, królowa. Bona Sforza d'... Renata Czarnecka
{}6.7/10
Kraków, pierwsza połowa XVI wieku. Król Zygmunt poślubia mło...
Książka Panie z Cranford
Panie z Cranford Elizabeth Gaskell
{}5.5/10
Powieść jednej z najsłynniejszych angielskich pisarek z czas...
Książka Taniec młynarza
Taniec młynarza Winston Graham
{}8.7/10
Kornwalia, 1812–1813. W nowym roku rodzina Poldarków z Nampa...
Książka Juda nieznany
Juda nieznany Thomas Hardy
{}8.9/10
Napisana po mistrzowsku, z szerokim, epickim oddechem, histo...
Książka Droga do ciebie
Droga do ciebie Kandi Steiner
{}7.3/10
Romantyczna opowieść o dalekiej wyprawie dwojga nieznaj...

Cytaty z książki

O nie! Książka Żony i córki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe