Panie z Cranford

Elizabeth Gaskell
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Panie z Cranford
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść jednej z najsłynniejszych angielskich pisarek z czasów wiktoriańskich przypomina zbiór scenek rodzajowych. Urok dawno minionego świata, niespieszna narracja, świetnie uchwycone charaktery, snobizmy, śmiesznostki i cnoty bohaterek wzruszają, denerwują i wywołują niepohamowaną wesołość. Na podstawie tej powieści telewizja BBC nakręciła przebojowy serial z Judi Dench w roli głównej. Koniec XIX wieku, Cranford - miasteczko w hrabstwie Cheshire w Anglii. Mieszkają tu głównie kobiety, przeważnie ekscentryczne bezdzietne wdowy i stare panny. Ich zachowanie jest podporządkowane temu, co wypada lub nie wypada osobie o danej pozycji w tym małomiasteczkowym środowisku. Damy skrzętnie ukrywają niedostatki finansowe, nie skarżą się na brak pieniędzy, to bowiem nie uchodzi, w zaciszu domowym natomiast czynią drobne oszczędności - na świecach i ulubionych przysmakach. Należą do klasy średniej, ale za wszelką cenę chcą uchodzić za przedstawicielki klasy wyższej. Żyją tak, jakby od czasów ich młodości nic się nie zmieniło, starannie ignorując fakt, iż świat wokół gwałtownie przyspiesza.
Data wydania: 2015-04-07
ISBN: 978-83-8031-263-0, 9788380312630
Wydawnictwo: Świat Książki
Seria: Angielski ogród
Stron: 206
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Elizabeth Gaskell Elizabeth Gaskell Elizabeth Cleghorn Gaskell, z domu Stevenson (ur. 29 września 1810 - zm. 12 listopada 1865), często nazywana po prostu Panią Gaskell, angielska pisarka z czasów wiktoriańskich. Najbardziej znana jest z biografii pisarki Charlotte Brontë. Jej powieści...

Pozostałe książki:

Północ Południe. Tom I Północ i południe Żony i córki Ruth Życie Charlotte Brontë
Wszystkie książki Elizabeth Gaskell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Panie z Cranford nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2020-03-20
5 /10
Przeczytane Powieść historyczna Literatura piękna / Klasyka ✈ Wymienione/Sprzedane

W "Paniach z Cranford" Gaskell próbowała uchwycić urok wiktoriańskich chwil. Jednak zaprezentowane scenki, jak obrazki przesuwają sie nam przed oczami i trudno jest poczuć siłę oddziaływania subtelnej gry. Po to czytamy książki obrazujące życie dawnej epoki, żeby móc obcować z dawno zapomnianą rzeczywistością. Chcemy poczuć szelest długich sukien i wyobrażać sobie panie ciasno skrepowane gorsetami, chcemy zapomnieć się w świecie rządzonym przez sztywne konwenanse, chcemy pomyszkować w ciasnych uliczkach miasteczek oglądanych na rycinach. Po prostu chcemy zatracić się w czymś, co dawno nie istnieje, a fascynuje.

Treść jak najbardziej oddająca ducha epoki, jednakże dla mnie w tym wypadku problem stanowi nużąca narracja. Mimo iż prezentowane historyjki z życia pań są skompresowanym, to po przeczytaniu większość odniosłam głównie wrażenie monotonii, powtarzalności rytuałów. Wydawać by się mogło, że skoro będziemy mieć do czynienia z miasteczkiem opanowanym przez samotne, zubożałe arystokratki, to krew zawrze od ploteczek, knowań, manipulacji i tym podobnych działań, a tu przychodzi dzień po dniu, zdarzenie po zdarzeniu i tylko z czasem dostrzeżemy szarpniecie się z utartym kanonem obyczaju.

Książka wydawała mi się być ciekawa już z uwagi na treść, w której ukazane są kobiety, znajdujące się w sytuacji wymagającej wykazania się niemałą samodzielnością, a przy tym osadzone w ramy XIX-wiecznej obyczajowości. Oto czasy, gdy kobieta bez mężczyzny nie jest pełnop...

× 8 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-10
6 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Urzekła mnie ta okładka Mam w domu 📚

"Panie z Cranford odznaczały się owym życzliwym esprit de corps, który pozwalał im nie dostrzegać wszelkich niepowodzeń w próbach ukrywania niedostatku. Kiedy pani Forrester, na przykład, wydawała przyjęcie w swym maleńkim jak dla lalki mieszkanku i mała pokojóweczka przepraszała panie siedzące na sofie, prosząc, by pozwoliły jej wydobyć spod spodu tacę z filiżankami, każda z nas przyjęła ową nowość w postępowaniu jako rzecz najzwyklejszą w świecie, nie przerywając rozmowy o sposobie prowadzenia gospodarstwa i formach towarzyskich, tak jakbyśmy były wszystkie przekonane, że nasza gospodyni ma całe zastępy służby, gospodynię i klucznicę, a nie tę jedną, wziętą z przytułku dziewczyninę, której drobne, ogorzałe ręce nie miały siły przydźwigać na górę tacy bez ukradkowej pomocy pani, która teraz siedziała godnie, udając, że nie wie, jakie ciasto przysłano, chociaż wiedziała, i my wiedziałyśmy, i ona wiedziała, że my wiemy, i my wiedziałyśmy, że ona wie, że my wiemy, że cały ranek przygotowywała kanapki i ciasto biszkoptowe".

Taki właśnie jest świat Pań z Cranford. Drobne przyjemności naznaczone konwenansami, mały teatrzyk życia, w którym uczestniczyły wszystkie. Książka może trochę nudzić, bo w Cranford zbyt wiele się nie dzieje, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że historia wydobywania drogocennej koronki z kotka była całkiem zaskakująca.

Jeżeli zamiarem Elizabeth Gaskell było pokazanie realiów życia zwykłego angielskiego miasteczka, to uważam, że całkiem jej s...

× 6 | link |
@Edyta_09
2019-11-18
4 /10
Przeczytane Wyzwanie 2018/2019 (50) 2019 Posiadam

Wszelkie opinie i komentarze są zbędne, bo wydawca zawarł w opisie wszystko, co można znaleźć w tej książce. Nic więcej tutaj nie znajdziecie.
Początek zrobił na mnie dobre wrażenie, w środku przysypiałam, ale koniec był nawet znośny. Trudno spodziewać się dynamicznej akcji i skomplikowanego wątku skoro autorka skupia się na opisie życia codziennego. Klimat stworzony przez Gaskell ma swój urok, a konwenanse, które już dawno odeszły w zapomnienie czasem śmieszą, a czasem zadziwiają. Wydaje się, że mieszkanki Cranford nie miały nic innego do roboty poza dbaniem o zachowanie pozorów. Ciekawe, że życie codzienne i relacje międzyludzkie tak bardzo się zmieniają.
Wielu czytelników porównuje dzieło Gaskell do książek Austen i ja również miałam takie skojarzenie, ale Austen potrafiła wzbudzić we mnie większe zainteresowanie.
Odradzam miłośnikom mocnych wrażeń.

× 2 | link |
@przeczytawszy
2021-10-31
10 /10
Przeczytane

To taka urocza opowieść o dobroci, przyjaźni i bezinteresowności. I o schyłku pewnej obyczajowości, która za żadne skarby świata nie chciała się poddać industrializacji i emancypacji. O bohaterkach tak nieidealnych, że każdą chciałoby się przygarnąć pod swoj dach. "Panie z Cranford" udowodniły, że bogactwo to coś więcej niż zamożność. I że można się dzielić z innymi wszystkim, tak naprawdę nie mając niczego.

× 2 | link |
@inthesilkscarf
2021-01-05
7 /10
Przeczytane

Naprawdę się naśmiałam czytając tą książkę.

× 1 | link |
@19emilka93
2020-01-20
6 /10
Przeczytane

Witamy w Cranford- raju dla każdego, kto kocha spokój, ciszę i fakt, że każdy zna każdego. Pozycja cudownie retro- każdy miłośnik znajdzie coś dla siebie. Krótkie historie idealnie uczą nas prawd niezmiennych od lat- co jest istotne w życiu.

| link |
@gloria11
2022-03-11
7 /10
Przeczytane
@Justyna_Buszka
2021-10-23
7 /10
Przeczytane 80 książek w 2021
@Airain
2021-09-15
8 /10
Przeczytane
@Patrycja18
2020-08-05
7 /10
Przeczytane 2020 🧭
@Vemona
2019-12-17
6 /10
Przeczytane Proza obca Prehistoria 2008 Klasyka Pożyczone od kogoś / wypożyczone
@IvanG
2019-11-25
5 /10
Przeczytane
@ksiazkirabe
2019-11-20
6 /10
Przeczytane
@Babi
2019-11-18
6 /10
Przeczytane 2017 Posiadam
@Ewelina_Czytalska
2019-11-17
2 /10
Przeczytane Rozczarowania Przeczytane w 2018 Sprzedałam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Panie z Cranford. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl