Życie Pi

autor: Yann Martel Zbigniew Batko (tłum.)
Życie Pi
4.37
Ocena 4.37 na 5 możliwych
Na podstawie 81 ocen kanapowiczów
Nowa, pięknie ilustrowana edycja międzynarodowego bestsellera! Zebra ze złama...
Nowa, pięknie ilustrowana edycja międzynarodowego bestsellera! Zebra ze złamaną nogą, orangutan z Borneo, ważący czterysta pięćdziesiąt funtów tygrys bengalski i szesnastoletni Pi Patel - wyznawca hinduizmu, chrześcijaństwa, a także islamu - wychodzą cało z katastrofy statku płynącego z Indii do ...
Pełny opis
Data wydania: 2008
ISBN: 9788324010547
Wydawnictwo: Znak

Recenzje

"Życie Pi"
"Życie Pi" to opowieść nieprawdopodobna, opowieść wydawać by się mogło, która nie ma prawa się zdarzyć. A jednak - choć sama się sobie chwilami dziwię, gdy spojrzę realistycznym okiem na historię napisaną przez Yann Martela - uwierzyłam w nią i przez chwilę stałam się jej częścią. Powieść opowiad...
Religia, Tygrys i Życie Pi
W trakcie czytania miałem masę pomysłów na to, co zamieszczę w opinii o tej książce. Z każdym rozdziałem dochodziłem jednak do wniosku, ze czego bym tu nie napisał, czego bym nie streścił, nie zdradził i nie zachwalał nie oddam nawet w najmniejszym stopniu odczuć, które towarzyszyły mi podczas cz...
Napisz swoją opinię

Opinie

@akinoria
@akinoria 2010-11-24
Przeczytane (2010-01-01)
Czego można się spodziewać sięgając po tę książkę? Czym jest książka „Życie Pi”? Zapewne swego rodzaju odyseją, filozoficzno-religijno-egzystencjalnym moralitetem być może, opowieścią o chłopcu rzuconym przez los (nawałnica sztormowa? Boga? przypadek?) do szalupy ratunkowej wraz z zebrą, orangutanem, hieną i...tygrysem. Jeśli nie ma Boga, jeśli Bóg umarł, jeśli gdzieś tam drapie się za uchem bo o czymś/kimś (o nas!) zapomniał to dobrze jest nieraz stworzyć go sobie. Polecam wszystkim, którzy od literatury oczekują wieloznaczności... ale uprzedzam, "Życie Pi" jest książką dziwną. Co najmniej tak dziwną, jak kuriozalne jest imię jej głównego bohatera.
@Konpopoz
@Konpopoz 2013-07-05
Gdy tylko skończyłam ją czytać, pomyślałam, że ta historia MUSI być prawdziwa! To nie może być fikcja literacka, jak piszą ludzie na forach internetowych. Nie mogłam dopuścić do siebie takiej myśli. Tak piękna historia po prostu musiała się kiedyś wydarzyć! Poza tym jest tak wiele interpretacji tej książki że gdy skończy się ją czytać człowiek siada i zastanawia się "Mam to i to wydarzenie rozumieć tak czy tak?" Tą książkę można wciąż odkrywać na nowo, ponieważ każde wydarzenie ma swoje ukryte znaczenie, które odkrywa się dopiero po przemyśleniu. Jedna z najlepszych książek, jakie w życiu czytałam!!!!
@Jenny_89
@Jenny_89 2010-07-05
Przeczytane (2010-01-01)
Interesująca, zaskakująca i przewrotna. Całkowicie zatraciłam się w tej fikcji literackiej i byłam skłonna uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. A szkoda, ponieważ opowieść z tygrysem jest o wiele ciekawsza niż zakończenie, które podaje nam autor pod koniec powieści. Moim zdaniem nie należy jej odczytywać dosłownie. Polecam... chociaż wydaje mi się, że nie każdemu przypadłaby ona do gustu. Opisy podróży po oceanie mogą zanudzić. Mnie natomiast właśnie te fragmenty najbardziej wciągnęły.
@moniek
@moniek 2009-08-30
Przeczytane (2009-08-30)
Wzięłam ją ze sobą w podróż i to był zły pomysł. Początkowo może wydawać się trudna jest bardzo pomieszana, ale później czyta się ją znacznie łatwiej. Najlepiej czyta się ją w spokoju, ciszy ... na kanapie;) Jest tam wiele zdań, których można używać jak mantr. Niezwykła - to cyba najlepsze określenie dla tej książki.P.S. Tylko proszę nie rzucajcie nią o ścianę po przeczytaniu. Zakończenie.... zaskakuje.
@DMusic
@DMusic 2013-01-30
Przeczytane (2013-01-01)
Parę razy do niej podchodziłam i w końcu wiadomość, że powstała ekranizacja, była impulsem którego mi było trzeba. Spodziewałam się zupełnie inaczej napisanej książki, bardziej czegoś w stylu: "Pamiętnik rozbitka. Dzień 1", dlatego tak długo zwlekałam z jej przeczytaniem. Martel zaskoczył mnie bardzo pozytywnie! Na pewno będę wracała do tej wspaniale napisanej historii ;)
@sodoma
@sodoma 2009-03-06
Przeczytane (2009-03-06)
Czytałam już i sięgam po nią średnio raz na rok.Opowiada o sprawach religii ujmując to co najważniejsze, w sposób warty przemyślenia.I niekoniecznie ma za zadanie skłaniać kogoś do uwierzenia w Boga :) Już prędzej mówi o tym ile sama wiara, nadzieja ( a nie wyznanie) może wnieść w sytuacji kryzysowej, nie wnikając jak bardzo... kryzysowa ona będzie.
@summit
@summit 2011-06-28
Przeczytane (2011-06-19)
Rzadko zdarza się, że na koniec roku za świadectwo dają naprawdę dobre książki. Ja miałam szczęście taką dostać rok temu i tak "Życie Pi" trafiło na moją półkę. Od razu wzięłam się do jej czytania i była zachwycona. Trzeba na wstępie powiedzieć, że książka ta nie należy do najłatwiejszych - porusza trudne i ważne tematy.
@SYSTEM
@SYSTEM 2008-09-07
Chcę przeczytać (2011-01-20)
Że niby co?? Ta książka nie miała nic sprawiać, to nie - swoją drogą żałosny - "Bóg urojony"... "Życie Pi" czytałem dość dawno, bo chyba ponad trzy lata temu, ale to, co zapamiętałem najbardziej, to że wciągnęła mnie niesamowicie i ani przez chwilę nie pozwalała się nudzić; wchłonąłem ją w parę dni i byłem zachwycony.
@Dariaaa
@Dariaaa 2013-06-04
Przeczytane (2013-06-01)
Początek książki wydawał mi się nieciekawy, jednak z każdą stroną moje zdanie ulegało zmianie. Skończyło się na tym, że nic nie mogło oderwać mnie od powieści! Może nie jest to najlepsza książka, ale spodobało mi się, - jak już zauważyło parę osób przede mną - ciekawe spojrzenie na religię oraz motyw przetrwania.
@kejti1
@kejti1 2013-02-09
Przeczytane (2013-01-01)
Przyznam szczerze, że przeczytałam ją dopiero po obejrzeniu filmu. Poniekąd odrobinę zabiło to moją wyobraźnię, z drugiej strony czytało się szybko i przyjemnie. Książka bardzo mi się podobała. Najbardziej spodobał mi się opis wyspy z surykatkami, spojrzenie na religię i walkę człowieka o życie, zwierzęta.
Życie Pi

Nowa, pięknie ilustrowana edycja międzynarodowego bestsellera! Zebra ze złamaną nogą, orangutan z Borneo, ważący czterysta pięćdziesiąt funtów tygrys bengalski i szesnastoletni Pi Patel - wyznawca hinduizmu, chrześcijaństwa, a także islamu - wychodzą cało z katastrofy statku płynącego z Indii do Kanady. Co naprawdę wydarzyło się w szalupie dryfującej gdzieś po Pacyfiku? W czym tkwi tajemnica przetrwania? Jak odkryć zdolności pozwalające stawić czoło sytuacjom bez wyjścia? Życie Pi jest książką, która przypomina, czym jest ?zwykła, głupia żądza życia", wiara we własne możliwości i radość... czytania. W Życiu Pi nie wszystko da się racjonalnie wytłumaczyć i nie wszystko też uda się zrozumieć - kto powiedział, że powieść musi mieć tylko jedno zakończenie? ?Wspaniałe! Jestem zachwycony ilustracjami Joanny i już nie mogę się doczekać tej książki". Yann Martell Międzynarodowy bestseller, laureat Nagrody Bookera 2002 Nie przegap! Ponad 1 000 000 sprzedanych egzemplarzy!!! Zebra ze złamaną nogą, orangutan z Borneo, ważący czterysta pięćdziesiąt funtów tygrys bengalski i szesnastoletni Pi Patel - wyznawca hinduizmu, chrześcijaństwa, a także islamu - wychodzą cało z katastrofy statku płynącego z Indii do Kanady. Co naprawdę wydarzyło się w szalupie dryfującej gdzieś po Pacyfiku? W czym tkwi tajemnica przetrwania? Jak odkryć zdolności pozwalające stawić czoło sytuacjom bez wyjścia? Życie Pi jest książką, która przypomina, czym jest ?zwykła, głupia żądza życia?, wiara we własne możliwości i radość... czytania. W Życiu Pi nie wszystko da się racjonalnie wytłumaczyć i nie wszystko też uda się zrozumieć - kto powiedział, że powieść musi mieć tylko jedno zakończenie?

Autorzy
Yann Martel
(ur. 25 czerwca 1963 w Salamance) – kanadyjski pisarz i podróżnik. Urodził się w Hiszpanii. Jest synem kanadyjskich dyplomatów. Dorastał na Alasce, Kolumbii Brytyjskiej, Kostaryce, Paryżu, Ontario ...
Inne książki:
Książka Historia rodziny Roccamatio
Książka Life of Pi
Książka The Facts Behind the Helsinki Roccamatios
Książka Życie Pi
Książka Beatrycze i Wergili
Współtworzący tą stronę
puchar @caribou @caribou pierwsza opinia