Tolerancja w czasach niepewności recenzja

Co się z nami stało ?

WYBÓR REDAKCJI TYLKO U NAS
Autor: @Vernau ·2 minuty
2022-07-23
Co się z nami stało?
Dlaczego część naszego społeczeństwa stała się taka nietolerancyjna ?

Jak odpowiada na te pytanie psychologia i badania naukowe? O tym piszą polskie panie psycholog (Małgorzata Kossowska, Ewa Szumowska, Paulina Szwed) w książce "Tolerancja w czasach niepewności".

Żyjemy w trudnych czasach. Jak mówią znawcy tematu, obecne pokolenia nie mają gwarancji, że będzie im się lepiej powodziło w życiu, niż ich rodzicom. Terroryzm, pandemia, a teraz jeszcze wojna w Ukrainie, to wszystko są źródła naszej niepewności. Nie wiemy, jak się ułoży nasza przyszłość. Świat przestał być przewidywalny i zrozumiały.

Autorki na podstawie swoich badań oraz innych naukowców opisują tolerancję cyt.: "w czysto psychologicznym sensie, definiując tolerancję jako otwartość wobec "innego", "obcego", "różnego od nas".

Nasz umysł może być otwarty lub zamknięty. Czytając poniższe słowa miałam wrażenie, że jest to opis naszego podzielonego społeczeństwa cyt.: "Ludzie zamknięci są nie tylko odporni na dowody, ale też motywowani do utrzymania umysłu w zamknięciu. Muszą karmić go lękami (podejrzeniami, wątpliwościami, zmartwieniami), a w konsekwencji stają się jeszcze bardziej przekonani o swojej nieomylności. To właśnie poczucie, że "wiem lepiej", czyni osoby zamknięte uprawnionymi - w ich własnym mniemaniu - do łamania prawa i stawiania się ponad nim, wydawania wyroków, jednoosobowego (jednogrupowego) decydowania o tym, co jest dobre, a co złe, do karania tych, którzy się z tymi werdyktami nie zgadzają. Brzmi znajomo ?

Otwartość z kolei oznacza zdolność do utrzymywania w umyśle różnych punktów widzenia, akceptację ich różnorodności i ich krytyczny ogląd. To także ciągłe wątpienie w prawdziwość swoich poglądów, a tym samym gotowość do stałego ich weryfikowania. W konsekwencji możliwa staje się zmiana poglądów, ocen innych ludzi, sądów na ich temat, zawsze wtedy, gdy pojawiają się nowe i bardziej wiarygodne informacje. To wszystko prowadzi do myślenia niestereotypowego i dalekiego od uprzedzeń. Do tolerancji wobec innych, to poszanowania cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych lub zupełnie z nimi sprzeczne. Trudne do wyobrażenia w dzisiejszych czasach?".

Co ciekawe, autorki także tłumaczą, dlaczego część osób wierzy, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach.

Jest to książka popularnonaukowa z psychologii, więc będzie ciekawa dla określonego czytelnika, interesującego się tą dziedziną nauki lub studentów.

Autorki mówią, jak ważna jest edukacja, która uczy nas akceptacji wobec innych. Cyt.: "Akceptacja różnorodności wymaga przyjmowania perspektywy "innego". Tolerancja nie polega na niedostrzeganiu różnic, to po prostu zgoda na to, że "mój świat jest inny niż świat innego człowieka". Tolerancja jest trudna, gdy nie rozumiemy drugiej strony. Częściowo to rozumienie zapewnia informacja - im więcej wiemy, tym lepiej rozumiemy."

Być może, te stare pokolenia wychowane w innych czasach i jednolitym społeczeństwie, muszą odejść, aby coś się zmieniło. Może, czas dojść do głosu młodym ludziom, które nie boją się nowoczesnego świata i postępu technologicznego?!

Data przeczytania: 2022-07-23

Małgorzata Kossowska, Paulina Szwed, Ewa "Psycholog" Szumowska

Żyjemy w zaskakujących czasach. Do tej pory wiele osób nie może uwierzyć w brexit, wybór Trumpa na prezydenta USA, kryzys zaufania do Unii Europejskiej, ani też w popularność skrajnie prawicowych ugr...

@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · prawie 2 lata temu
Ważny temat i ciekawa książka dobrze zrecenzowana.

Targany sprzecznymi sygnałami, zastanawiam się czy nietolerancja to defekt specyficzny naszych czasów.
Nietolerancja to pochodna frustracji, niedoinformowania, napięcia egzystencjalnego.

Kiedyś:
- człowiek miał mniejszy dostęp do informacji (nieświadomość bywa zbawieniem i przekleństwem)
- łatwo mógł cierpieć fizycznie i psychiczne z powodu prostych okoliczności (ból zęba, niestrawność, kiła,... mogły łatwo utrudnić cale życie, czasem je zakończyć nagle)
- nie było prawa międzynarodowego, które pozwala nam dochodzić sprawiedliwości
- świat był w swojej lokalności stabilny - urodzony bogato musiał taki być, tak samo jak biedny poczęty na chłopskim klepisku
- itd

Teraz:
- okazuje się, że nikt nie wie, czy bardziej nam zagraża śmierć z upału, czy za kilka mc z niedogrzania
- w wyniku globalizacji każda choroba lotem błyskawicy dotyka wszystkich
- co do zasady, wiemy o okrucieństwach na każdym skrawku Ziemi
- możemy zrezygnować, choć tego nie robimy, z kilku godzin miłosnego splatania się ze smartfonem
- nie wiadomo jak bardzo za chwile będzie brakować wody wszystkim
- z powodu 'mody na sukces' - od idealnego męża/żony po bycie twórczym pracownikiem - to napięcia, które mogą nas psychicznie dołować od samego poranka
-itd

Czyli myślę, że nietolerancja ma 'źródła zasilania' od początku, gdy człowiek zdał sobie sprawę, że różnice osobnicze można wykorzystać.

@Vernau · prawie 2 lata temu
Ciekawy komentarz 😊 Jeśli będziesz miał ochotę przeczytać tę książkę, to jestem bardzo ciekawa twojej opinii.

@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · prawie 2 lata temu
Dodana do lektur.

PS
'dobrze zrecenzowana' - to nie tak, że oceniam ekspercko (bo to nieprawda), ale że mi się podobała, a te listy wypunktowane są raczej krzykiem o opamiętanie zbiorowe, bo ostatecznie nie wiem czy nietolerancja się nasila, czy wygasa
@ale.babka
@ale.babka · prawie 2 lata temu
Dla mnie tolerancja to jest uważność na drugiego człowieka.Trudny temat w dzisiejszych czasach.
Cuekawe nap8sanie :)
@Vernau · prawie 2 lata temu
Dziękuję 😊 Masz rację, że to trudny temat.
@agaczyta
@agaczyta · prawie 2 lata temu
Bardzo dobra recenzja. Już wrzuciłam na półkę "Chcę przeczytać" :)
Bardzo dziękuję 😊
@almos
@almos · prawie 2 lata temu
Dobra recenzja, ciekawa książka.
Bardzo dziękuję 😊
Małgorzata Kossowska, Paulina Szwed, Ewa "Psycholog" Szumowska

Pozostałe recenzje @Vernau

Bagaże Franza K.
Mój przyjaciel, moja miłość – Franz Kafka

Cyt.: „Bohaterami książki są polscy Żydzi, których losy rozrzuciły po całej Europie. W Berlinie, Wiedniu, Londynie, w Budapeszcie i Pradze szukali swego miejsca. Jej duc...

Recenzja książki Bagaże Franza K.
Dlaczego zebry nie mają wrzodów?
Raz, dwa, trzy – znikasz ty !

Raz, dwa, trzy – znikasz ty - któż nie chciałby wypowiedzieć takiego zaklęcia, żeby stres zniknął z naszego życia. Skutki stresu odbijają się na naszym zdrowiu, o ty...

Recenzja książki Dlaczego zebry nie mają wrzodów?

Diabelska góra
Diabelska góra
@promyk1:

” Diabelska Góra” Douglasa Prestona i Lincolna Childa to trzeci tom serii kryminalno-sensacyjnej z archeolożką Norą Ke...

Recenzja książki Diabelska góra
Piekielne Niebo
„Czasem trzeba upaść, by móc wznieść się wyżej...”
@zaczytana.a...:

W świecie literatury fantastycznej istnieje coś wyjątkowego w odkrywaniu nowych światów, spotykaniu niezwykłych postaci...

Recenzja książki Piekielne Niebo
Piąta ofiara
#4MK
@jasminowaks...:

„Nie można bawić się w Boga, nie zadając się z szatanem” Kto jest u mnie dłużej na profilu, ten z pewnością wie, że...

Recenzja książki Piąta ofiara