Recenzja książki Idiota

Czy idiota?

{} WYBÓR REDAKCJI
@Renax@Renax · 2020-06-04
Szkoda, że nie mogę dać 20 gwiazdek. Taki pisarz jak Fiodor Dostojewski zdarza się raz na kilka pokoleń. Wspaniała książka.
Najpierw porozpływam się nad audiobookiem. Najwspanialszym, jaki słuchałam. Czytał pan Wojciech Pszoniak. Nie tylko czytał wspaniale, on po prostu stworzył swoim głosem teatr jednego widza.
Trudno jest nawet pisać o czym była, bo wartością artystyczną jest świat przedstawiony, w który czytelnik wsiąka. Moim zdaniem, autor ukazał konflikt dwóch wartości: dobroci i doskonałego chrześcijaństwa uosobionego przez księcia Myszkina skontrastowanego z resztą: czyli bylejakością, głupotą, interesownością, pozą, itd. Szczerze mówiąc, bałam się czytać 'Idiotę'. Bałam się, że Dostojewski opowie się po którejś ze stron, że napiętnuje tytułowego idiotę. Ale nie, Dostojewski ukazał obrazy, ukazał wewnętrzny świat Myszkina. Wnioski wyciąga czytelnik.
Bardzo ważne są też trzy dyskusje w książce (dyskusje lub traktaty filozoficzne): o głodzie i wierze w średniowieczu, o chrześcijaństwie rzymskim i prawosławiu, o duchu rosyjskości i o arystokracji rosyjskiej. Bardzo ważne traktaty, bardzo ważne momenty w książce. Pamiętamy dywagacje nad kuszeniami Chrystusa w 'Braciach Karamazow'? Tutaj też to jest.
Fiodor Dostojewski jest mistrzem pióra. Za każdym razem zachwycam się warsztatem pisarskim mistrza. On naprawdę potrafi pisać. To on kieruje piórem. Każdy element narracji i świata przedstawionego to majstersztyk.
Czytałam jakiś czas temu wypowiedź mądrego Polaka, że powieści Dostojewskiego to 'przypadki psychiatryczne'. Moim zdaniem, coś w tym jest. I nawet nie chodzi o Myszkina. Chodzi o całą siatkę fabularną. No bo co my tu mamy w książce? Mamy kilka spotkań towarzyskich, a to jakieś urodziny, a to proszona kolacja, a to spotkanie u pięknej pani, a to spotkanie w parku itd. No i patrząc prozaicznie to tam ciągle coś jest nie tak. Urodziny są jak senny koszmar - gość czyta list samobójczy (już nigdy nie będę narzekać na to, ze mam kiepskie urodziny. Przypomni mi się książę Myszkin), jakieś pieniądze palą, jakieś szuje chodzą i kombinują jak by tu wyłudzić pieniądze, w ogóle wstają w południe, śniadania jedzą w porze obiadu, pół nocy chodzą jak senne mary, a z czego żyją? A o tym to było na początku książki. I nie mogę tego ni w ząb zrozumieć matematycznie. Pensja urzędnicza to około 30 rubli. Z tego większość pochłania czynsz. A byle naszyjnik dla kobiety kosztuje 10000 rubli. Jak to pogodzić? I w tym całym absurdzie społecznym książę Myszkin jest jedynym sprawiedliwym. To jest jak zderzenie dwóch planet. A narrator subtelnie lawiruje pomiędzy zewnętrznym opisem zdarzeń, a narracją wewnętrzną.
Jeszcze o zakończeniu. Też niezwykłym. W większości książek mamy jakieś oczekiwania co do zakończenia. W kryminałach jest to rozwiązanie zagadki, w romansie jest to ślub, w obyczajówce - rozwiązanie konfliktu. A tutaj spodziewałam się dosłownie wszystkiego! Od połowy książki słuchałam z narastającym napięciem, bo nie wiedziałam jak się to skończy: czy wszyscy pójdą do monastyru, czy się wymordują, czy pożenią się 'każdy z każdą', czy pozamieniają rolami. Wszystko jest możliwe. I nie powiem jak się skończyło. To już pozostawiam czytelnikom.
Polecam.
Ocena @Renax:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2014-12-10
Książka Idiota
10 wydań
Idiota
Fiodor Dostojewski
{}9.0/10
Oto powieść z utworów Dostojewskiego kto wie, czy nie największa, na pewno zaś najgłębiej badająca mroczne tajniki duszy, a zarazem wzywająca do wytrwania w poszukiwaniu piękna jej wnętrza, chrześcij...
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · około miesiąca temu
Uważam, że "Idiota" jest najlepszą powieścią Dostojewskiego. Czytałam ją dawno i wtedy utożsamiałam się z Miszkinem. Muszę do nie wrócić.
{}× 5
@Renax
@Renax · 29 dni temu
I 'Bracia Karamazow'. Czytałam ją z zapartym tchem.
{}
@jatymyoni
@jatymyoni · 29 dni temu
Zgadza się, tęż byłam zachwycona.
{}
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · około miesiąca temu
Muszę ją w końcu przeczytać. Mam ją przecież już od dawna. Twoja recenzja ogromnie mnie zachęciła. Czytałam kiedyś Biografię Anny Dostojewskiej. I tam wyczytałam, że gdyby nie to, iż Dostojewski wciąż potrzebował pieniędzy na utrzymanie rodziny to jego książki byłyby jeszcze lepsze, bo bardziej dopracowane. A tak to się musiał spieszyć, by zdążyć przed "komornikiem".
{}× 2
@Little_Lotte
@Little_Lotte · około miesiąca temu
Moja i pierwsza i najukochańsza książka Dostojewskiego. Sam Dostojewski jest ekspertem od ludzkich dusz. Ta książka jest tak żywa. Czytasz tę książkę i czujesz, że przepływa przez ciebie prąd, tak bardzo, że dotyka i wstrząsa duszą. Dostojewski doskonale odzwierciedla rzeczywistość w swoich pracach. Szkoda tylko, że w naszym świecie szczera, miła, uczciwa i otwarta osoba jest postrzegana przez wielu jako Idiota.
{}× 1
@Renax
@Renax · około miesiąca temu
Może i ja się czuję takim Myszkinem? Ale bardzo ją odczułam, tę książkę, bardziej niż 'Biesy'.
{}
@Little_Lotte
@Little_Lotte · około miesiąca temu
@Renax Nie tylko Ty się czujesz takim Myszkinem . Miałam podobnie, musiałam robić sporo przerw w czytaniu, aby zebrać myśli.
{}× 1
@Renax
@Renax · 29 dni temu
W sumie to najbardziej liryczna powieść Dostojewskiego.
{}× 1
@Little_Lotte
@Little_Lotte · 29 dni temu
@Renax Jedna z najlepszych :)
{}
@mikakeMonika
@mikakeMonika · około miesiąca temu
No i przez Twoją opinię musiałam w końcu kupić e-booka ;)
{}× 1

Zobacz także

Fiodora Dostojewskiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeden z klasyków rosyjskiej literatury znany jest każdemu, kto przynajmniej przeczytał listę lektur obowiązkowych w szkole średniej. Znany i nie...

Pozostałe recenzje @Renax

Książka Kot, który spadł z nieba

Książki z Serii z Żurawiem cenię sobie za ich minimalizm. W czasach, gdy byle obyczajówki są grube, coraz grubsze, gdy ...

Książka Słonie w ogrodzie

Autorka posługuje się bardzo prostą, skromną formą wyrazu. Pisze oszczędnie, a zarazem bardzo przejmująco. Wspomina rod...

Nowe recenzje

Książka Królowa pszczół

Skylar jest pisarką, a jej książki są bardzo popularne. Do Indii wyjeżdża, aby napisać kolejną książkę, najważniejszą w...

Książka Maja

Autorka swoje życie podporządkowała Bogu i dlatego ta książka jest przesiąknięta religią, wiarą w Boga, poszukiwaniem G...

Książka Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Dwudziestolecie międzywojenne to epoka, która fascynowała mnie odkąd pamiętam. Zresztą był to najbogatszy chyba okres w...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}