Recenzja książki Dama z blizną

Dama w polityce

Autor: @maciejek7 ·{}3 minuty
{} 2021-09-04 {} 4 komentarze {} 14 Polubień

Nie ma zbrodni doskonałej.

Jest tylko doskonała zemsta.


Gdy zobaczyłam zapowiedź tej książki, to od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Nie tylko okładka czy tytuł mnie do tego zachęciły, ale to, że akcja tego kryminału umiejscowiona jest nad moim jeziorem Kalwa. Mimo tego, że większa część fabuły toczy się w Warszawie, to jednak autorka bardzo realnie klimat Mazur oraz atmosferę panującą nad jeziorem Kalwa. Faktycznie, niemal wszystkie ośrodki wczasowe zostały podzielone i sprzedane na indywidualne działki, większość kupiła nielubiana przez tubylców, tak zwana u nas "Warszawka". Oczywiście nie wszyscy są tak zarozumiali jak się o nich mówi, gdyż przecież wszędzie są dobrzy i źli ludzie, lecz wracam do książki.

W Warszawie komisarz Hardy prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy kobiet, zwanego Ogrodnikiem. Gdy na miejscu znalezienia trzeciej ofiary policjant rozmawia z ornitologiem, który znalazł zwłoki, okazuje się że widział jak morderca zostawia w lesie zwłoki kobiety i na dodatek miał włączoną kamerę noktowizyjną, która to zarejestrowała. Po przejrzeniu filmu komisarz ma już pewien trop, więc śledztwo rusza z kopyta.

„Do tej pory zwłoki oglądała tylko na zdjęciach. Trzecie jednak postanowiła zobaczyć w miejscu znalezienia. Hardy nie mógł jej tego zabronić, chociaż zrobiłby wszystko, żeby nie musiała patrzeć na okaleczone ciało. Nie miał nic przeciwko równouprawnieniu, ale uważał, że powinny być jakieś granice. Ale cóż zrobić, kiedy kobietom czasami nie da się wytłumaczyć pewnych rzeczy...”


Marek Dobosz jest kandydatem na prezydenta, wieczorem ma przyjąć na kolacji szefa komitetu wyborczego, jego żona Adela po zrobieniu zakupów potrzebnych na tę kolację wychodzi z centrum handlowego.

Adela, jak każda osoba, która kocha gotować i czerpie przyjemność z odkrywania nowych smaków, podchodziła z rezerwą do ludzi, którzy mają kulinarne uprzedzenia.


Zatrzymuje się obok mężczyzny z pieskiem, który podstępem zwabia ja do swojego samochodu. Okazuje się, że padła ofiarą Ogrodnika. Dzięki filmowi z kamery ornitologa policji udaje się unieszkodliwić psychopatę i uratować życie Adeli.
Jak na dalsze życie oraz karierę polityczną Marka Dobosza wpłynie to, że jego żona jest żyjącą ofiarą Ogrodnika? Wydawałoby się, że wszystko powoli wraca do normy, że te wydarzenia mają za sobą. Nic bardziej mylnego, Adela rzuca Markowi pytanie na temat ciąży, czy powinna urodzić dziecko, które może być efektem gwałtu... mąż jest zatwardziałym przeciwnikiem aborcji. Temat kontrowersyjny i bardzo na czasie w naszym kraju.
Kampania wyborcza rusza pełną parą, sondaże dają Doboszowi pewne miejsce w drugiej turze, niestety podczas pobytu na działce na Mazurach, Marek zostaje zastrzelony. Kto za tym stoi? Media spekulują, że to morderstwo polityczne. Do śledztwa skierowany zostaje komisarz Hardy z Warszawy.
Musze przyznać, że bardzo lekko się czyta tę książkę, dawno nie trafiłam na taki zupełnie w innej, nieszablonowej formie kryminał, chociaż myślę, że nie wszystkim przypadnie do gustu, gdyż wątki polityczne poruszane w tej książce zawierają sporo aktualnej polskiej polityki.

Nie jestem politykiem, więc nie znam się na manipulacji. Jedyne, co mogę obiecać, to że dołożę wszelkich starań, że zrobię wszystko, co będzie w mojej mocy, abyśmy żyli w państwie, które uznamy za nasz dom, dom przyjazny i bezpieczny. W państwie, w którym takie pojęcia jak prawo i sprawiedliwość, nie będą tylko pustymi słowami.


Nietypowe połączenie kryminału, thrillera i polityki, mimo tego, że czasem jest zaskakujące, to autorka bardzo dobrze sobie z tym poradziła.
Historia przedstawiana jest z punktu widzenia kilku bohaterów, co pozwala nam inaczej spojrzeć na te same wydarzenia. Akcja często niespodziewanie zmienia kierunek oraz tempo, co pozwala na stopniowanie napięcia. Postacie w tej książce są bardzo dobrze nakreślone, mają swoje sekrety, które poznajemy chociaż częściowo. Zakończenie jest również nietypowe, zawsze po złapaniu sprawcy, jest on ukarany, a tutaj sprawca właściwie nie ponosi żadnej kary. Dlaczego? To już przeczytajcie sami.
Ja gorąco Wam polecam tę książkę.

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2021-09-04

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Dama z blizną
Dama z blizną
Izabela Szylko
{}8.3/10
W trakcie kampanii prezydenckiej jeden z kandydatów zostaje zamordowany. Wszystko wskazuje, że to zabójstwo polityczne. Prowadzący śledztwo komisarz Hardy nie ufa oczywistym rozwiązaniom. Kiedy wy...
Komentarze
@Rudolfina
@Rudolfina · 3 miesiące temu
No nie, tak się nie robi. Wyrzuć te spoilery, odbierasz całą zabawę z czytania.
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · 3 miesiące temu
Dobrze, że zobaczyłam najpierw Twój komentarz i @Betsy59, zanim przeczytałam recenzję - bo ja wciąż jeszcze przed lekturą książki.
Swoją drogą, @maciejek7, skoro są spoilery, to chyba mamy przy dodawaniu recenzji taką funkcję, że można to oznaczyć.
{}× 4
@Betsy59
@Betsy59 · 3 miesiące temu
Niestety zaspoilerowałaś całą książkę.
{}× 2
@Mirka
@Mirka · 3 miesiące temu
Bardzo dobra powieść, chociaż zakończenie mało spektakularne i łatwe do przewidzenia.
{}× 1
@maciejek7
@maciejek7 · 3 miesiące temu
Przepraszam Was, zapomniałam odhaczyć , że zawiera spoilery, poprawiłam.
{}
Dama z blizną
Dama z blizną
Izabela Szylko
{}8.3/10
W trakcie kampanii prezydenckiej jeden z kandydatów zostaje zamordowany. Wszystko wskazuje, że to zabójstwo polityczne. Prowadzący śledztwo komisarz Hardy nie ufa oczywistym rozwiązaniom. Kiedy wy...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Zobacz inne recenzje

Nie znałam wcześniej twórczości autorki, a i nad tą książką chwilę się zastanawiałam, bo nie do końca leżą mi tematy polityczne. I jakie szczęście, że się zdecydowałam, bo ta powieść wciąga, porywa i...

@czytanie.na.platanie @czytanie.na.platanie

"Dama z blizną", to książka, która zbiera nieskończone ilości recenzji i wszystkie pochlebne. Nie sposób było nie skusić się na ten tytuł. Adela Dobosz to piękna i młoda kobieta, która wiedzie spokoj...

@Gosia @Gosia

Pozostałe recenzje @maciejek7

Co zrobić z tą górą śmieci?
Walka o Ziemię

Ziemia znalazła się w niebezpieczeństwie. Potrzebuje naszej pomocy, również twojej. Pomyśl, co możesz dla niej zrobić. I działaj! Wydaje się, że problem śmieci jest nam...

{} Recenzja książki Co zrobić z tą górą śmieci?
Łąka
Życie na łące

"Łąka" przyciągnęła mnie piękną okładką, jedynym mankamentem są niezbyt dobrej jakości czarno-białe fotografie w niej zamieszczone. Gdyby były kolorowe, to z pewnością w...

{} Recenzja książki Łąka

Nowe recenzje

Cywilizacja Zachodu. Na rozdrożach wartości
Upadek wartości w świecie zachodnim
@aniabruchal89:

„Cywilizacja ginie, barbarzyństwo nie osiągnęło jeszcze dostatecznej siły, chciałoby się dożyć wielkiego dnia Neme...

{} Recenzja książki Cywilizacja Zachodu. Na rozdrożach wartości
Najlepszy przyjaciel
Najlepszy przyjaciel
@ela_r22:

My kobiety z natury jesteśmy emocjonalne, opiekuńcze i nastawione na pomaganie słabszym i pokrzywdzonym. John, pewn...

{} Recenzja książki Najlepszy przyjaciel
Najpierw Ty
By zadbać o innych, najpierw zadbaj o siebie
@karolina92:

"Najpierw Ty" to kolejne spotkanie z panią Klaudią, która w prostych słowach przypomina nam, to co najważniejsze, a mia...

{} Recenzja książki Najpierw Ty
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl