Samosiejki recenzja

Filozoficzny misz-masz

Autor: @book.lynn ·2 minuty
2022-11-11
Skomentuj
1 Polubienie
Samosiejki to zbiór trzynastu opowiadań autorstwa Dominiki Słowik, wydany przez Wydawnictwo Literackie. Miałam okazję zapoznać się z audiobookiem czytanym przez Martę Markowicz, dostępnym w ramach listopadowego wolnego dostępu w aplikacji Woblink.

Lęk przestrzeni – metaforyczne ujęcie lęku przed nieznanym ukazane z perspektywy osoby widzącej, która nagle straciła możliwość widzenia i musiała nauczyć się życia w nowej rzeczywistości.

Śnieżyca – historia młodej dziewczyny oraz jej matki, meteopatki – kobiety, której życie zależało od pogody, pory roku (w szczególności zimy).

Wegetacja – opowieść o kobiecie skupionej na pędzie i tym, co dzieje się teraz, której życie odmieniła usychająca roślina.

Samosiejki – tekst, który trudno opisać. Opowiada o dwójce ludzi, podmiocie lirycznym oraz Ewie. Jego fascynowały owady, ją – botanika. Morału brak.

Pnącze – krótka i szybka historia kobiety, której w nosie zakiełkowała fasola. Zwraca uwagę na integralność człowieka i rośliny.

Ostatnia zima – kolejna opowieść o zjawiskach atmosferycznych, których nieprzewidziane zmiany wpływają na ludzi w trudny do wyjaśnienia sposób.

Choroba morska – mój faworyt. Jedno z dwóch najdłuższych opowiadań zbioru Samosiejki. Filozoficznie podchodzi do spraw przyziemnych, widzianych z perspektywy małej dziewczynki, która poznaje świat dzięki ciotce.

Pudełko – obraz współczesnego konsumpcjonizmu jako sposobu na poradzenie sobie ze stratą.

Zielone – jeden z krótszych tekstów opisujący zachowanie przedszkolaków zmuszanych do jedzenia zieleniny. Bez celu i bez puenty, nawet jeśli przyciąga uwagę czytelnika, to kończy się zbyt szybko.

Kolonie pozaziemskie – drugie z najdłuższych opowiadań tego zbioru. W poprzednich historiach dziwiło mnie częste nawiązywanie autorki do pleśni – przykładowo, ilekroć pisała o chlebie, w każdej sytuacji był on spleśniały. W tym tekście weszła na zupełnie nowy poziom – główna bohaterka, astronautka(?), została wysłana na misję, podczas której toczyła nierówną walkę z coraz to nowymi gatunkami pleśni. Była z góry skazana na porażkę.

Kwarantanna – znów niespodziewanie krótkie opowiadanie, mam problem, by uformować na jego bazie jakąkolwiek refleksję wartą uwagi.

Nagie pole – zderzenie dwóch pokoleń i tajemnice, które nie zostały rozwiązane.

Głos pani lektor był bardzo przyjemny, odpowiednia intonacja zachęcała do słuchania. Jeśli chodzi zaś o teksty, to kreatywności Dominice Słowik odmówić nie można, gorzej z puentowaniem i tworzeniem zrozumiałego przekazu. Pozycja interesująca, ale nie umiem jednoznacznie określić czy mi się podobała ani czy jest warta polecenia. Czuję się skonfudowana i myślę, że wielu czytelników będzie miało podobne wrażenie po lekturze.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-11-11
× 1 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Samosiejki
2 wydania
Samosiejki
Dominika Słowik
7.1/10

Laureatka Paszportu „Polityki” powraca w nowej odsłonie! Najbardziej wyrazista i oddziałująca na zmysły książka Dominiki Słowik. Po głośnych powieściach Atlas: Doppelganger oraz Zimowla Dominika S...

Komentarze
Samosiejki
2 wydania
Samosiejki
Dominika Słowik
7.1/10
Laureatka Paszportu „Polityki” powraca w nowej odsłonie! Najbardziej wyrazista i oddziałująca na zmysły książka Dominiki Słowik. Po głośnych powieściach Atlas: Doppelganger oraz Zimowla Dominika S...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Najpierw straciłam wzrok. Doprawdy nie mam pojęcia czym ujęła krytyków literackich Dominika Słowik...Też stracili wzrok? Można by domniemywać, że w zalewie popularnych, krajowych czytadeł, opowiadan...

@tsantsara @tsantsara

Nie będę wymyślał głębszego uzasadnienia. Po „Samosiejki” sięgnąłem tylko dlatego, że okładka zawołała mnie z wystawki w mojej ulubionej bibliotece. Nie mogłem się oprzeć temu wydaniu, choć nie miałe...

@atypowy @atypowy

Pozostałe recenzje @book.lynn

Żony (nie)idealne
Queerowa biografia

Żony (nie)idealne to książka autorstwa Magdaleny Baryły-Klimek oraz Katarzyny Klimek, która na rynku wydawniczym ukazała się w marcu 2023 nakładem wydawnictwa Novae Res....

Recenzja książki Żony (nie)idealne
Bogowie muszą być szaleni
Fantastyczna podróż

Bogowie muszą być szaleni to drugi tom Heksalogii o Dorze Wilk autorstwa Anety Jadowskiej. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa SQN, na tylnej okładce posiada notatk...

Recenzja książki Bogowie muszą być szaleni

Nowe recenzje

Skradziona tożsamość
Skradziona tożsamość
@magdalenagr...:

🪷🪷🪷🪷🪷 Recenzja 🪷🪷🪷🪷🪷 Monika Magoska - Suchar " Skradziona tożsamość " @mmsuchar_autorka Cykl: Spadkobiercy #1 Wydaw...

Recenzja książki Skradziona tożsamość
Miesiąc z komisarzem Montalbano
Zdawkowe opowieści
@almos:

Mój ulubiony autor kryminałów, twórca cyklu z sycylijskim policjantem, komisarzem Salvo Montalbano dał nam w tej książc...

Recenzja książki Miesiąc z komisarzem Montalbano
Wizjoner
Misjonarz z wizją czy wizjoner z misją? Sprawdź...
@anka_czytan...:

Dzień dobry! Polscy czy zagraniczni autorzy? U mnie zdecydowanie wygrywa rodzime podwórko. Diana Brzezińska i bohaterow...

Recenzja książki Wizjoner
© 2007 - 2024 nakanapie.pl