Recenzja książki Idealne życie Molly

Idealne życie Molly

Autor: @Anmar ·2 minuty
2022-01-24 2 komentarze 13 Polubień
Molly Chatwell ma z pozoru idealne życie, którego wielu może jej zazdrościć. Dobrą sytuację finansową, pracę w firmie, gdzie w ciągu lat awansowała i osiągnęła wysokie stanowisko, dwójkę dzieci, które właśnie wyjechały za granicę, by studiować na prestiżowych uczelniach, a wreszcie męża, którego mimo upływu czasu nadal kocha. Jednak od kilku miesięcy coś w tym idealnym obrazku zaczyna się psuć.

Powiem szczerze, że "Idealne życie Molly" to powieść, gdzie powiedzenie "robić z igły widły" nabrało nowego znaczenia. Bo ponad połowa książki to dla mnie świetnie skonstruowany thriller psychologiczny, który czytało mi się dobrze, ale tylko w momentach, gdy zapominałam jaki jest powód wszystkich wydarzeń. Bo autorka nie przekonała mnie do swojej koncepcji, i jak dla mnie początek jest zbyt wydumany i nierealny, a reakcja bohaterki mocno przesadzona. I tu najlepiej oddają sytuację jej własne słowa: "Robienie afery z czegoś, co się nigdy nie wydarzyło, to absurd." A właśnie na takim absurdzie oparta jest ta powieść. I gdyby nie ten błahy powód i nieadekwatna do niego reakcja głównej bohaterki to pewnie byłabym jedną z osób, które zachwycają się książką i ją polecają. A tak niestety...

Po połowie powieści nadchodzi moment, gdy akcja wyraźnie przyspiesza i w teorii robi się interesująco. W moim przypadku tylko w teorii, bo w tym momencie autorka przeszła samą siebie i weszła na nowy poziom absurdu, braku realności i takiego nagromadzenia irytujących mnie cech i sytuacji, że zupełnie straciłam serce do powieści i oczekiwałam już jedynie zakończenia. Naprawdę, co za dużo to niezdrowo. Wyobraźcie sobie sytuację, że Molly musi gdzieś pojechać. No, więc okazuje się, że oczywiście centrum miasta jest zakorkowane (bo po godzinie dziewiętnastej w Londynie są godziny szczytu), GPS źle ją prowadzi, parking pełen i nie ma miejsc, ale ktoś ją blokuje i nie ma jak wyjechać, więc parkuje byle jak, a gdy w końcu udaje jej się zbliżyć do celu to lobby hotelu jest tak pełne ludzi, że nasza bohaterka musi się przedzierać przez dzikie tłumy. Ja się zmęczyłam samym czytaniem o "przygodach" Molly, a cóż miała ona odczuwać...

Kolejny mankament to zachowanie głównej bohaterki, która z niczego tak naprawdę robi aferę, rozdmuchuje sprawy do granic absurdu. A jednocześnie totalnie ignoruje prawdziwe problemy, bo ona je dostrzega, ale zajęta swoimi wyimaginowanymi problemami zwyczajnie nie ma czasu, by zająć się tymi prawdziwymi.

Zakończenie nie tak mocne, jak można by się spodziewać po autorce. Miałam wrażeni, że napisane było na szybko, bez zagłębiania sie w szczególy, i nie wszystko wyjaśniało. A szkoda, bo o ile mogę zrozumieć w pewnych sytuacjach otwarte zakończenie to tutaj jednak kilka kwesti wymaga doprecyzowania.

"Fatalne kłamstwo" było świetnie skonstruowanym trillerem, z mocnym i niespodziewanym zakończeniem. Niestety, jak dla mnie w swojej drugiej powieści Valerie Keogh nawet nie zbliżyła się do tego poziomu.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-01-16

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Idealne życie Molly
Idealne życie Molly
Valerie Keogh
6.9/10
Nowy thriller autorki Fatalnego kłamstwa.Dla fanów Louise Jensen, Jess Ryder i Kathryn Croft Czy idealne życie to tylko iluzja? Molly Chatwell ma wszystko – pracę, w której się spełnia, piękny do...
Komentarze
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · 4 miesiące temu
Są tu irytujące niuanse, które nijak mają się do codzienności. I nader irytująca Molly, bohaterka. Chaotyczna, zbyt analizująca każde zdanie i osobę, czasem nawet rozdmuchująca to, co nie jest tego warte.
A koniec powieści? Za wiele wyjaśnień winnego - lepiej by wyszło, gdy coś zostało niedopowiedziane i zostawiło czytelnika w niepewności i w do końca nie zamkniętej fabule.
@gala26
@gala26 · 4 miesiące temu
Dziękuję Ci za tę szczerą recenzję. Miałam ochotę na tę książkę, która właśnie mi przeszła. Już dwie książki w tym roku przeczytałam, gdzie nie wszystko było dla mnie jasne i mi wystarczy, jak na razie. 🙂
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · 4 miesiące temu
Wcześniejsza książka - FATALNE KŁAMSTWO, o przyjaciółkach ze szkoły, to też nie najlepsza lektura. Czasem świeci banałem i irytującymi bohaterkami jak ta o Molly
× 1
Idealne życie Molly
Idealne życie Molly
Valerie Keogh
6.9/10
Nowy thriller autorki Fatalnego kłamstwa.Dla fanów Louise Jensen, Jess Ryder i Kathryn Croft Czy idealne życie to tylko iluzja? Molly Chatwell ma wszystko – pracę, w której się spełnia, piękny do...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

„Idealne życie Molly” to kolejna powieść Valerie Keogh. To kolejna zaskakująca powieść tej autorki, która pokazuje, że czasem wystarczy zaledwie chwila, by nasze uporządkowane życie zamieniło się w c...

@Anna_Szymczak @Anna_Szymczak

Valerie Keogh jest wykwalifikowaną pielęgniarką z licencjatem z języka angielskiego i magistrem z literatury amerykańskiej. Keogh przez długi czas udawało się godzić pracę pielęgniarki z pisaniem pow...

@maitiri_books_2 @maitiri_books_2

Pozostałe recenzje @Anmar

Ogniste serca
Ogniste serca, czyli co licealistka i harleyowiec mają ze sobą wspólnego

Gdy Anna miała sześć lat jej rodzice wysłali ją do szkoły z internatem. Teraz już jako osiemnastolatka zostaje sprowadzona do domu, by swoją obecnością pomóc ojcu w kari...

Recenzja książki Ogniste serca
Nigdy nas tu nie było
Nigdy nas tu nie było

Emily i Kristen znają się od lat, przyjaźnią się i wiedzą o sobie wszystko. Ale czy na pewno? Od czasu, gdy Kristen się przeprowadziła, a ich ostatni wspólny wyjazd zako...

Recenzja książki Nigdy nas tu nie było

Nowe recenzje

Poduszka na parapecie
Poduszka na parapecie
@ewelina.czyta:

Dziś przyszła pora by przedstawić kolejną niezwykłą powieść, której mam olbrzymi zaszczyt patronować. Każdy z nas cze...

Recenzja książki Poduszka na parapecie
Trędowata
Wciąż aktualna powieść.
@gloria11:

Panna Stefania Rudecka po zawodzie miłosnym opuszcza swój dom rodzinny, aby zostać nauczycielką w domu baronowej Elzono...

Recenzja książki Trędowata
Chcę ci zaufać
Chcę ci zaufać
@Za_czy_ta_na:

Czy zdarzyło się wam kiedyś znaleźć w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze? Czy byliście świadkiem czegoś, czego l...

Recenzja książki Chcę ci zaufać
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl