Gorszy recenzja

Jazda w starym stylu.

Autor: @Johnson ·3 minuty
2024-08-30
Proszę Państwa, rzecz nie do uwierzenia, ale polska powieść kryminalna, do tego drugi tom, i mało tego, ścisła Kontynuacja pierwszego, a nie jakaś tam nowa sprawa. Wszystkie te czynniki przemawiają za tym, że będzie to odtwórcza, słaba i po prostu cieniutka jakościowo książka, ot odcinka kuponu.

Otóż nieprawda.

Gorszy, nie tylko nie jest gorszy. To książka jeszcze lepsza, mimo że z jedynką nierozerwalnie powiazana. To prawdziwa jazda w starym stylu!

Książka jest Bardzo brutalna, bardzo niesprawiedliwa dla maluczkich i bardzo mocno osadzona w realiach naszego świata, polskich, ale przecież nie tylko, bo świat polityki, biznesu i bandytierki przenika się wszędzie. Emocje towarzyszące czytelnikowi wrażliwemu, będą się jawić szeroko zakrojonym wachlarzem. Od smutku, ciekawości, ekscytacji, aż po rezygnację, no bo przecież powinno wyjść inaczej, zawsze tak w książkach wychodzi. Autor nie pozostawia jeńców, nie troszczy się o komfort czytelnika, po prostu opowiada historię. Tutaj nie wygrywa dobro w sposób absolutny i autorytarny, tutaj dzieje się życie, w którym zwykły zjadacz chleba nie chce brać udziału. I rola Komisarza kruka w tym, żeby uczynić zadość literze prawa.

W tym tomie powieść skupia się na lekko awanturniczo przygodowej wersji śledztwa komisarza Kruka, gdzie poprzednio mieliśmy wszystko ładnie proceduralnie prowadzone przez Prokuratora. Komisarz śledztwo prowadzi, jakby nieoficjalnie, aby uratować tyłeczek Pani Prokurator. I choć do owego, jak twierdzi, nie ma interesu, nie będzie mu to przeszkadzało zdobywać dowody jej niewinności również dość oryginalnie, ale z zachowaniem samokrytyki.

"Jestem kurwą. Pomyślał Kruk. Pieprzę się za dowody w śledztwie."

Humor w powieści tak ciężkiej gatunkowo i w treści, nie odstępuje. Cynizm, sarkazm i inteligencja to świetne połaczenie, które docenią wprawni czytelnicy, choć wymagane jest osobliwe, nieco zwichrowane poczucie humoru. No ale ostatecznie, nie jest to Kicia Kocia łapie zbója.

Również i w tej powieści występuje intensywna kobiecość, która nieustępliwie zdeterminowana, czasem przewrotnie, i nieco intrygancko osiąga swoje cele. Choć niekoniecznie w dobrym świetle.

Powieść jest dużo bardziej dynamiczna niż poprzednia, choć będąc namacalnie krótszą, nadal nabita mięsem treści. Pisałem już o tym, że u Górskiego każde słowo ma sens i jest po coś. W Gorszym tez tak jest. Nawał przesłanek i faktów do skojarzenia jest tak duży, że trzeba czytelnikowi naprawdę skupionej i nie rozproszonej uwagi. Zdecydowanie nie jest to kryminał do tramwaju, chociaż w pociągu już dźwignąć można. Postaci, które tym razem towarzyszą czytelnikowi, oprócz oczywiście tych z poprzedniej części, są nakreślone równie autentycznie, autor ich nie ocenia, ale portretuje, i robi to nadal bardzo dobrze. Co jest jeszcze istotne w kontynuacjach to słowo, którego 90% ludzkości dzisiaj nie rozumie, czyli konsekwencja. Postaci które są konieczne z poprzedniego "odcinka" są takie same, niezmiennie. Niby proste ale nie takie znowu oczywiste.

Co do wspomnianej brutalności, nie zdradzając przecież fabuły, są tutaj sceny niegodne polskich filmów, takie, których nie powstydzil by się Chris Carter słynący z brutalności opisów w swoich thrillerach. Przy czym, jeśli można to tak nazwać, efekt jest naturalny, a nie na siłę. Czuć emocję, bezwzględność, szok i niedowierzanie. A przede wszystkim przerażającą psychopatię, co niektórych. No i oczywiście, władza deprawuje.

Z każdej strony tej powieści wyziera, wygląda i wybija talent pisarski , moim zdaniem najlepszego polskiego pisarza kryminalnego. Nie znałem jego twórczości, błędem to trzeba nazwać, ale też Pan Autor na afisz się nie pcha. Nie gromi z soszal mediów o prawie do zabijania czy antypolskim wstaw dowolne. I za to Panu Autorowi dziękujęmy. Bo przez to, że nie skupia się na byciu Autorytetem, może pisać dobre książki. Bardzo dobre książki. Najlepsze.

Dochodząc do końcowego resume, Kruk od Górskiego po drugim tomie to dla mnie już marka. Wydawać by się mogło, że na następne kilka tomów, jest pole do skopania postaci i świata, który tak sprawnie tworzony był do tej pory. Czy sprawdzę? Oczywiście.

Podobnie jak Komisarz Kruk, nie mogę tak po prostu zostawić takiego odkrycia.

30.08.2024 r.

Data przeczytania: 2024-08-30

Piotr Górski
7.4/10
Cykl: Sławomir Kruk, tom 2

Komisarz Kruk powinien odczuwać satysfakcję, że prokurator Marta Krynicka została oskarżona o morderstwo i siedzi w więzieniu. A jednak nie wierzy w jej winę, chociaż świadkowie widzieli, jak z bronią...

@Vernau
@Vernau · 17 dni temu
Znakomita recenzja, szkoda, że tak rzadko można ostatnio czytać twoje recenzje 😊

@Johnson · 17 dni temu
Dzięki. Jak życie pozwala, to czytam, a jak jest natchnienie to piszę. Musi być albo bardzo dobra książka, albo bardzo zła. Średniaków jakoś się mniej chce opisywać. Tak mi to ostatnio wychodzi.
@Mackowy · 17 dni temu
Nie gromi z soszal mediów o prawie do zabijania czy antypolskim wstaw dowolne.
No właśnie, aż za mało Górskiego w mediach, ja bym jakiś dobry wywiad z nim przeczytał, ale z dwojga złego wolę tak :)
@Johnson · 17 dni temu
Gość se żyje spokojnie może. No ale widziałem, że jakieś spotkania autorskie miał. Może trzeba polować na niego :) Albo! Może okazać się bucem i Ty podejdziesz po autograf a gość powie: weź Ty dyndaj stąd. Albo zacznie gadać o przystępności cenowej swoich produktów jak pewien sławny koszykarz ostatnio. Także uważamy czego sobie życzymy. Chociaż też inna racja. Wtedy też można poznać trochę osobę autora jak da jakiś wywiad czy coś takiego.
@Mackowy · 17 dni temu
Przez moment myślałem nawet, że on nie istnieje, że to kolejny pseudonim Mroza ;)
@Johnson · 17 dni temu
<szok> Jakiego Mroza człowieku!? Remunio musiałby zacząć pisać dobre książki. Kruk to na niego próg za wysoki. No i jest mentalnie w innym miejscu. Ale żart doceniam. Wiadomo #remunio.
@Mackowy · 17 dni temu
No dobra, to była lekka prowokacja z tym Mrozem, przyznaję. Ale nie mogę przeżyć, że Górski nie jest tak powszechnie znany i szanowany, a tyle słabych i średnich książek wydawnictwa i różne szoszylmedia przedstawiają nam jako arcydzieła. Tak po ludzku mnie to dołuje.
@Johnson · 17 dni temu
Ja zaczynam myśleć, że kolega Maćkowy, to taki trochę ukryty fan jest Remigiusza. Przyznaję, sam przeczytałem wiele jego książek, niektóre nawet mi się podobały przy początkach moich czytelniczych ścieżek rozszerzeń, ale! Krytykancko było później, niemalże nienawistnie, wiadomo. A tu proszę. Remunio i Remunio. Może jakieś małe wyzwanie czytelnicze?
@Mackowy · 17 dni temu
Nie! tylko nie to :P Chociaż czasem sięgam po Remka jak potrzebuję się odmóżdżyć - do tego nadaje się idealnie, ale tylko w audiobooku, teraz na przykład Projekt Rise za mną chodzi, ale po Górskim Mróz może być jak spleśniały domek na Mazurach przy pięciogwiazdkowym hotelu :D
@Johnson · 17 dni temu
Mamy Cię! No to żeś przywalił porównanie, bo ja bym wolał spleśniały domek na Mazurach! <fail> No ale, wiem o co Ci chodzi. Przecież czytałem ostatnio Intymne Życia i inne takie. Teraz, zanim przyjdzie mi następny Kruk, trzeba czymś zapełnić wikend.
ja bym wolał spleśniały domek na Mazurach! <fail>
Remek też ma swoich licznych fanów :P
@Rudolfina
@Rudolfina · 17 dni temu
@Mackowy, przeczytaj teraz Mroza, to przejdzie Ci na niego ochota już na zawsze
@Mackowy · 17 dni temu
Ja Mroza zacząłem "doceniać" jak urodziły mi się dzieciaki i potrzebowałem czegoś mniej niż wymagającego żeby w ogóle czytać cokolwiek, do tego się on nadaje :)
@zanetagutowska1984
@zanetagutowska1984 · 17 dni temu
lubię powieści Górskiego ;)
@tsantsara
@tsantsara · 17 dni temu
Chochlik: Otóż nieprawda.
@Johnson · 17 dni temu
Jak się za bardzo podniecam, to potem tak jest.

@tsantsara
@tsantsara · 17 dni temu
Podniecone recenzje są zupełnie OK, lubię. 8) Te tam jakieś reguły to detal, ale jak mię coś smagnie po oczach, to zgłaszam, bo szkoda tekstu.
@tsantsara słusznie!
Piotr Górski
7.4/10
Cykl: Sławomir Kruk, tom 2

"Gorszy" to drugi tom serii o komisarzu Sławomirze Kruku, będący bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z pierwszej części. Prokurator Marta Krynicka zostaje aresztowana pod zarzutem morderstwa. Istnieją...

@Malwi @Malwi

Drugi tom serii Sławomir Kruk. Pierwszy, zatytułowany po prostu „Kruk”, kończy się zatrzymaniem prokuratorki Marty Krynickiej i oskarżeniem jej o zamordowanie Alberta Adamiaka. W ostatniej scenie tom...

@Meszuge @Meszuge

Pozostałe recenzje @Johnson

Wyznanie. Autobiografia wokalisty Judas Priest
Kapłaństwo. Ciężar rogatej korony.

Rzadko czytam autobiografie, natomiast muzyki słucham bardzo często, i choć bardzo zróżnicowanej, to ciężkie brzmienia dominują na moich playlistach. A, że muzyka metalo...

Recenzja książki Wyznanie. Autobiografia wokalisty Judas Priest
Kruk
Umarł Król, niech żyje... KRUK.

Kiedy pomyślałem, że czas mi już odłożyć na boczny tor polskie kryminały, męczące, klepane od sztancy (z drobnymi wyjątkami, zdarzało mi się czasami takie trafić), i kie...

Recenzja książki Kruk

Opętanie
Daj książce szansę do końca
@naksiazkach:

Kiedy wraz z Rolandem Mitchellem odkryłam list, a w zasadzie pierwotną wersję listu, coś w rodzaju brudnopisu, zaczęłam...

Recenzja książki Opętanie
Córki czarnego munduru
"Córki czarnego munduru"
@tatiaszaale...:

“Poddanie się to żadne rozwiązanie, zawsze trzeba szukać wyjścia. Lepszego lub gorszego, ale wyjścia”. Przenosimy się ...

Recenzja książki Córki czarnego munduru
Czterech ojców River Conway
Recenzja "Czterech ojców River Conway"
@amethyst.bo...:

🤎"Czterech ojców River Conway" Milena Grabowska; Wydawnictwo BeYA 🤎 Ta książka niezwykle zaciekawiła mnie w czasie,...

Recenzja książki Czterech ojców River Conway