Czynnik królika recenzja

Liczenie nie zawsze w cenie

Autor: @OutLet ·3 minuty
2023-05-03
7 komentarzy
Matematyka, miłość, park przygody (nie rozrywki), królik z odpadającym uchem, trup w zamrażarce (który potem w tajemniczy sposób z niej znika), sztuka (Tamara Łempicka nawet), Schopenhauer-filozof i Schopenhauer-kot… Czego w tej książce nie ma? Od czego zacząć jej recenzję?

Chyba należałoby zacząć od głównego bohatera, bo Henri Koskinen jest zdecydowanie najciekawszą i najbardziej oryginalną postacią z dotychczas wykreowanych przez Anttiego Tuomainena. Jest to wierny sługa królowej nauk, człowiek ślepo ufający wykonanym przez siebie obliczeniom i działający w oparciu o nie. Z chaotycznego, niespokojnego dzieciństwa udało mu się przejść w uporządkowaną i bezpieczną dorosłość, właśnie dzięki matematyce, a także filozofii (wspomniany Schopenhauer jest jego ulubionym myślicielem). Zupełnie inną drogą poszedł natomiast jego brat Juhani, który właśnie umarł i pozostawił Henriemu w spadku park przygody Fun-Landia. Z okołoparkowymi długami oraz groźnym, przestępczym zapleczem. Dzieje się to akurat w momencie, kiedy Henri traci ukochaną i nadzwyczaj poważnie przez siebie traktowaną posadę aktuariusza (słowo i profesja nieznane mi dotąd, biedna ja). Traci ją, ponieważ nie umie się przystosować do zasad wprowadzanych przez szefa w jego miejscu pracy, nie rozumie ich, uważa za głupie, a przede wszystkim czuje, że nikt w tej firmie poza nim nie traktuje wystarczająco poważnie matematyki. I to go osobiście bardzo mocno uraża i obraża. Okazuje się, że w swoim podejściu jest mocno osamotniony, bo nie udaje mu się znaleźć nowej pracy tak szybko, jak myślał. W ogóle nie udaje mu się znaleźć takiej pracy, jaką spodziewał się znaleźć praktycznie zaraz po zwolnieniu.

I właśnie w takim momencie życiowo-dziejowym przychodzi Henriemu zająć się parkiem przygody (nie rozrywki, co po raz kolejny podkreślam, a różnicę wyjaśni Wam Henri, jeśli sięgniecie po książkę):
Zwolniłem się, bo nie mogłem dłużej patrzeć, jak moje miejsce pracy zmienia się w plac zabaw. A potem dostałem w spadku prawdziwy. (s.56)
Bardziej niepasującego doń zajęcia chyba sam nie zdołałby sobie wyobrazić - cóż, życie. Ale nie może pozostać obojętny na prośbę brata, którą ten przekazał mu w liście. I to jest ta iskierka nadziei, która pozwala myśleć, że jeszcze będą z Henriego ludzie. Treścią książki jest to, czy nadzieja ta nie okaże się złudna. Czy park i Henri wyjdą na prostą.

Nieelastyczność Henriego w zderzeniu ze światem, który jednak wymaga ustępstw i zbaczania z wyrysowanej linii – to jest główny i całkiem poważny temat najnowszej powieści Tuomainena, a także główne źródło komicznych (czasami komiczno-gorzkich) sytuacji, jakie mają w niej miejsce. Książka ta opiera się na postaci Henriego, który w swoim sztywniactwie potrafi być jednak błyskotliwy. Na jego osobowości i tym, co z niej wynika, gdy trzeba zachowywać się nieco inaczej, niż był dotąd przyzwyczajony.

Okazuje się bowiem, że nie wszystko w życiu da się matematycznie obliczyć i statystycznie przewidzieć. Nie wszystko da się w ten sposób wytłumaczyć. Henri, któremu nie mieści się to w ograniczonej matematyką łepetynie (tak!!!) i który nagle zderza się ze ścianą uczuć – nie wie, jak te uczucia przyjąć, pojąć, wyrazić i opisać. Ale robi to, bo te uczucia są zbyt silne, by je zignorować, a co ciekawsze – podobają mu się one. I tak oto Czynnik królika – podobno komedia kryminalna – staje się bardzo ładną, wcale nie ckliwą historią miłosną.

Wspomnieć jeszcze muszę o swoich przedlekturowych obawach, bowiem tę powieść Anttiego Tuomainena przełożono na język polski z języka angielskiego, nie fińskiego i z posłowia wnioskuję, że na wszystkie strony świata idzie ona jako właśnie przekład z angielskiego. Bałam się, czy gdzieś po drodze nie zostanie zgubiona fińskość, charakterystyczne dla autora styl i poczucie humoru. Ale nie, właściwie nie odczułam różnicy. Wyjąwszy może ze trzy potknięcia redakcyjne – jest dobrze. Ponadto, książka ma być sfilmowana – i rzeczywiście, widzę ją na ekranie.

Prawie na sam koniec cytat dla malkontentów, trzeba tylko zamienić sobie drogą restaurację, w której stawiają przed nami wielki talerz z kropką jedzenia pośrodku na książkę i nasze oczekiwania względem niej:
Mimo to dochodzę do wniosku, że cel tak kosztownego wieczoru nie polega na tym, by wyszukiwać błędy logiczne w wywodach kelnerów czy demaskować próby mydlenia gościom oczu, tylko na tym, by jak najdłużej siedzieć naprzeciw siebie. (s.240)
I już całkowicie na sam koniec – gdybym nie była fanką Tuomainena, dałabym tej książce dwie gwiazdki mniej. Zróbcie sobie z tą wiedzą, co Wam się podoba.

Data przeczytania: 2023-05-03

Antti Tuomainen
7.4/10
Cykl: Czynnik królika, tom 1

Antti Tuomainen powraca z pierwszą częścią trylogii, której skazaną na sukces ekranizację przygotowuje spółka Amazon Studios. W roli głównej zagra Steve Carrell! Starannie uporządkowane życie matema...

@Lorian
@Lorian · około rok temu
Wciąż - 8 gwiazdek to wysoka ocena :) Na pewno po jakąś książkę tego autora sięgnę. Tylko muszę przeczytać kopę wstydu (240 książek zakupionych, nie przeczytanych [ jak dotąd ]).
@OutLet · około rok temu
Na ile już się zorientowałam w Twoich upodobaniach lekturowych, które tu prezentujesz, to polecam Ci Czarne jak moje serce. :)
@Lorian
@Lorian · około rok temu
Na pewno zakupię :) I pewnie już niedługo (bo czas kupowania książek się zbliża ^^).
@viki_zm · około rok temu
Świetna recenzja! Nie znam Autora, więc być może czas to nadrobić. :)
@OutLet · około rok temu
Być może. Ale na własną odpowiedzialność. ;-) I dziękuję. :)
@viki_zm · około rok temu
Zawsze czytam na własną odpowiedzialność. ;P Polecasz którąś konkretną pozycję? :D
@OutLet · około rok temu
A wolisz komedie kryminalne czy dziwne kryminały? ;-) Bo tak z grubsza można podzielić książki Tuomainena.
Komedie kryminalne ;)
@OutLet · około rok temu
W takim razie polecam najsamprzód właśnie Czynnik królika. Jeśli Ci się spodoba - w następnej kolejności Człowieka, który umarł i Małą Syberię. :)
@Vernau
@Vernau · około rok temu
Bardzo ciekawa recenzja 😊
Dziękuję. :)
@Mackowy · około rok temu
Jako vice największy fan Antiego w Polsce na pewno przeczytam :)
@OutLet · około rok temu
Jako Pierwsza I Największa Fanka Anttiego Od Czasów, Gdy Mało Kto W Polszcze W Ogóle O Nim Słyszał - bardzo się cieszę! :D
A wyimaginuj sobie, że kolejne części tejże trylogii przetłumaczy już pani Kojro! Informacja uzyskana bezpośrednio u źródła. :)
@Mackowy · około rok temu
O, to świetna wiadomość, daj boziu każdemu językowi takiego tłumacza, jak pani Kojro :)
@Rudolfina
@Rudolfina · około rok temu
Doceniam fascynację autorem, chociaż jej nie podzielam 😉 Mam cichą nadzieję, że to jednak wybaczysz…
@Mackowy · około rok temu
Zabawne, bo ja tam mam z jedną polską autorką, która właśnie niedawno wydała książkę przygodową o pewnym astronomie 😉
@Rudolfina
@Rudolfina · około rok temu
@Mackowy, No tak już jest z tymi miłościami, wszyscy nie mogą kochać wszystkich😉
@Rudolfina dokładnie

@jorja
@jorja · około rok temu
Nie miałam okazji poznać jeszcze książek autora, może zacznę od tej. Bardzo podoba mi się okładka :)
@OutLet · około rok temu
O tak, książki komediowe Tuomainena mają bardzo fajne okładki, choć zwykle w spokojniejszych kolorach. Ta jest pierwsza taka jaskrawa. :)
@Madom
@Madom · około rok temu
Świetna recenzja, zresztą jak zwykle. A książkę właśnie zaczęłam czytać.
@OutLet · około rok temu
Dziękuję. :) Ciekawa jestem, co powiesz po lekturze. :)
@Asamitt
@Asamitt · około rok temu
I punkt z królikiem z wyzwania czytelniczego na ten rok masz odhaczony :D
@OutLet · około rok temu
Nie biorę udziału w tym wyzwaniu. ;-)
Antti Tuomainen
7.4/10
Cykl: Czynnik królika, tom 1

Wiele lat temu bardzo chciałam zostać aktuariuszem, jak bohater powieści fińskiego pisarza Antti Tuomainena „Czynnik królika”. Ostatecznie zadowoliłam się pracując w dziale ryzyka kredytowego tworząc...

@czytanie.na.platanie @czytanie.na.platanie

Kto już zna twórczość Antti Tuomainena ten wie, co nas może spotkać w kolejnej jego powieści, czym może nas zaskoczyć. Jedno jest gwarantowane, autor ma specyficzny humor i styl. Trzeba się z nim osw...

@malgosialegn @malgosialegn

Pozostałe recenzje @OutLet

Konrad Wallenrod
Konrad

Jeśli miałabym stworzyć swój prywatny ranking ulubionych lektur szkolnych, Konrad Wallenrod z pewnością znalazłby się na podium. To wg mnie zachwycająca, przepięknym jęz...

Recenzja książki Konrad Wallenrod
Komu ukazał się wiatr?
Nie ukazał mi się wiatr

Autorka znana mi tylko ze słyszenia, ale kojarzona jako jedna z uznanych. Ciekawa, fachowa recenzja tego zbioru opowiadań, na którą trafiłam. Postanowiłam przeczytać. ...

Recenzja książki Komu ukazał się wiatr?

Moment pęknięcia
"Moment pęknięcia"
@tatiaszaale...:

“Jedno zdarzenie, gest lub słowo może uwolnić siłę, determinację i odwagę, o jakiej nikt dotąd nie miał pojęcia. Wtedy ...

Recenzja książki Moment pęknięcia
Złe dziecko
"Jego wzroku nie chcesz na sobie poczuć"
@maciejek7:

Jeżeli jesteście gotowi się zmierzyć się fabułą nieco przypominającą film "Omen", to książka "Złe dziecko" jest właśnie...

Recenzja książki Złe dziecko
Reputacja niegrzecznej dziewczyny
Czas dorosnąć..., ale co to znaczy?
@Mirka:

@Obrazek „Nie możesz się spodziewać, że życie da ci wszystko, czego pragniesz.” Gdy jesteśmy nastoletnimi ludźmi, ...

Recenzja książki Reputacja niegrzecznej dziewczyny