Książka Nawiedzony Dom na Wzgórzu, wydanie II

Recenzja książki Nawiedzony Dom na Wzgórzu, wydanie II

"Nawiedzony dom na Wzgórzu" Shirley Jackson

@RajKSiazek @RajKSiazek 2019-01-23 17:45:02

Opis:
Do starego, mrocznego i owianego złą sławą Domu na Wzgórzu przybywają cztery osoby: doktor Montague - znawca okultyzmu, szukający żelaznych dowodów na istnienie zjawisk paranormalnych, jego śliczna asystentka, Eleanor - młoda kobieta posiadająca sporą wiedzę na temat duchów, a także Luke - przyszły spadkobierca rezydencji. Z początku wydaje się, że będą mieć do czynienia jedynie z niewytłumaczalnymi odgłosami i zamykającymi się samoistnie drzwiami. Jednak tak naprawdę mroczny i tajemniczy dom, cały czas gromadzi siły, by wybrać spośród śmiałków swoją ofiarę.


"Zawsze domagaj się swego kubka pełnego gwiazd. Jak cię raz zmuszą do tego, żebyś była taka sama jak wszyscy, to już nigdy więcej go nie zobaczysz. Uważaj!"


"Nawiedzony Dom Na Wzgórzu" to ciekawy horror napisany przez Shirley Jackson. 
 Bohaterowie od chwili, gdy tylko znaleźli się w domu zaczynają się dziwnie zachowywać. Dawniej skryte, raczej zamknięte w sobie dorosłe osoby nagle chichotają jak małe dzieci bardzo łatwo zaprzyjaźniają się z innymi i opowiadając kłamstwa na swój temat. Dom Na Wzgórzu od początku napawa ich niepokojem, chcą z niego uciec ale także w nim zostać. Czują się tu szczęśliwi. 
Budowla jest krzywa, kąty są powyginane a stopnie schodów skośne zamiast poziome. Drzwi same się otwierają, w pewnym miejscu czuć chłód i nie ma zbyt wielu okien. Panuje ciemność. 
W nocy ktoś stuka w drzwi i próbuje "pożreć" mieszkańców. Często bohaterzy zapominają co działo się kilka godzin wcześniej. 
Pod koniec książki wszyscy stają się bardziej drażliwi, złośliwi, wręcz wredni. Na ścianach pojawiają się napisy o jedynym z mieszkańców domu, duchy mówią o tej osobie. Nikt niczego nie rozumie.
Na podstawie tej książki powstał serial, który jest moim ulubieńcem. Nie oglądałam jeszcze nigdy tak cudownego serialu. Z książką nie ma zbyt wiele wspólnego. Jego fabuła skupia się na rodzeństwie, które wychowało się w Hill House. Każdy odcinek pokazuje nam psychikę bohaterów, przejścia czasowe są świetnie zrobione. Niemal każdy odcinek jest z innej perspektywy, opowiada o innym bohaterze, często te zdarzenia się pokrywają i widzimy, że nic nie jest takie na jakie wygląda.

Ocena książki 7,5/10
Ocena serialu 11/10

Tytuł: Nawiedzony dom na wzgórzu
Autor: Shirley Jackson
Tłumaczył:  Maria Streszewska-Hallab
Wydawnictwo: Replika
Stron: 303
Okładka: miękka

← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Komentarze:

Inne recenzje @RajKSiazek

Książka Namiętność
Opis: Luce jest pewna, że coś - lub ktoś - w jednym z jej wcześniejszych wcieleń może jej pomóc w obecnym. Dlatego wyru...
Książka Udręka
"Udręka" to druga część serii Upadli autorstwa Lauren Kate, która opowiada o miłości, która nigdy się nie kończy. Zaba...

Nowe recenzje

Książka Zakochane Zakopane
Wydawnictwo Filia kolejny raz wypuściła na nasz rynek zbiór opowiadań o zimowo-świątecznym charakterze. Tym razem zadan...
Książka Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu
Tomek Mackiewicz był osobą pozytywną i nie mieszcząca się chyba w żadnych schematach. Był outsiderem. Chodził własnymi ...
Książka Oddam brata w dobre ręce. Zapiski Malwiny
Oddam brata w dobre ręce. Zapiski Malwiny” Olgi Płocińskiej to przyjemna książka po którą z chęcią powinien si...